Melikgazi Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Melikgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %20,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 27,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Melikgazi’de Recep Tayyip Erdoğan %68,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Melikgazi sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Melikgazi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Melikgazi’de oyların %31,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 16,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Fatih Mah. | AK Parti (aynı) | 38,8 | 4,4 |
| Şirintepe Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,1 | 0,7 |
| Gesi Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,0 | 14,7 |
| Gesi Fatih Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,8 | 1,8 |
| Gökkent Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 31,7 | 2,7 |
| İldem Cumhuriyet Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 31,4 | 3,5 |
| Germir Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,9 | 2,8 |
| Turan Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,4 | 30,4 |
| Battalgazi Mah. | AK Parti (aynı) | 30,1 | 2,9 |
| Kılıçaslan Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 29,0 | 0,1 |
| Sarımsaklı Mah. | AK Parti (aynı) | 28,9 | 3,1 |
| Yıldırım Beyazıt Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 25,2 | 6,9 |
| Kayabağ Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,9 | 16,5 |
| Alpaslan Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,3 | 3,4 |
| Köşk Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 21,6 | 5,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Melikgazi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 19 Mayıs Mah. | AK Parti %36,0 | %75,6 |
| 30 Ağustos Mah. | AK Parti %35,6 | %76,3 |
| Alpaslan Mah. | AK Parti %37,0 | %74,7 |
| Altınoluk Mah. | AK Parti %47,4 | %80,3 |
| Anafartalar Mah. | AK Parti %36,5 | %76,1 |
| Anbar Mah. | AK Parti %39,1 | %74,5 |
| Aydınlıkevler Mah. | AK Parti %41,0 | %76,3 |
| Ağırnas Mah. | AK Parti %35,2 | %88,0 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti %35,1 | %72,2 |
| Battalgazi Mah. | AK Parti %35,6 | %71,7 |
| Bağpınar Mah. | AK Parti %39,3 | %93,1 |
| Becen Mah. | AK Parti %42,0 | %77,0 |
| Büyük Bürüngüz Mah. | AK Parti %43,4 | %92,0 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %41,6 | %64,6 |
| Danişmentgazi Mah. | AK Parti %40,7 | %77,8 |
| Demokrasi Mah. | AK Parti %36,1 | %73,7 |
| Erenköy Mah. | AK Parti %36,3 | %75,6 |
| Esentepe Mah. | AK Parti %38,1 | %75,5 |
| Esenyurt Mah. | AK Parti %37,9 | %76,0 |
| Eğribucak Mah. | AK Parti %45,7 | %75,5 |
Altın sandık
Melikgazi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Melikgazi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Melikgazi seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Melikgazi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Melikgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %20,1 ile ikinci oldu.
Melikgazi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Melikgazi’de 415.113 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.244 sandıkta kullanıldı.
Melikgazi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,7, Kemal Kılıçdaroğlu %26,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,3 ile önde çıktı.
Melikgazi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %42,0, MHP %18,2, CHP %16,9, İYİ Parti %9,9, Yeniden Refah %3,8.
Melikgazi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Melikgazi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Melikgazi’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Melikgazi’de oyların %31,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 16,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Melikgazi’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Fatih Mah., Şirintepe Mah., Gesi Mah..
Melikgazi’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Melikgazi’de etkin parti sayısı 4,42; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 17,2 puan.
Melikgazi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Melikgazi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Melikgazi’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Melikgazi’de geçersiz oy oranı %4,58 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 14 sandık var.
Melikgazi’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Melikgazi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Melikgazi hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Melikgazi’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Melikgazi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Melikgazi’deki 59 mahallenin 57 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Melikgazi’nin altın sandığı hangisi?
Melikgazi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Melikgazi, Selimiye Mah., 2335 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,94 puan saptı.
Melikgazi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kıranardı (%53,0) mahallesinde, en düşük oyu Turan (%23,1) mahallesinde aldı.
Melikgazi’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Gürpınar (%34,2) mahallesinde, en düşük oyu Erenköy (%8,6) mahallesinde aldı.
Melikgazi’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %75,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Turan Mah. (%93,9), en düşük katılım Kılıçaslan Mah. (%70,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.