Yahyalı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yahyalı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,1 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %40,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 23,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yahyalı’da Recep Tayyip Erdoğan %83,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%44,1
2024 katılım
%85,5
yerel seçim
Seçmen
27.445
2024
Sandık
99
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yahyalı sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYahyalı, Kayseri · katılım %85,5YahyalıKayseriAK Parti%44,10%34,33Yeniden Refah%40,17%19,25İYİ Parti%9,53%15,18CHP%2,40%14,74Saadet%2,39%3,62Zafer Partisi%0,83%3,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYahyalı, Kayseri · katılım %91,7YahyalıKayseriErdoğan%80,52%63,44Kılıçdaroğlu%14,80%27,41Sinan Oğan%4,29%8,79Muharrem İnce%0,40%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYahyalı, Kayseri · katılım %89,8YahyalıKayseriErdoğan%83,48%68,04Kılıçdaroğlu%16,52%31,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYahyalı, Kayseri · katılım %91,7YahyalıKayseriAK Parti%58,10%40,72MHP%19,49%19,32CHP%8,76%17,06İYİ Parti%6,02%10,21Yeniden Refah%3,19%3,56Zafer Partisi%1,57%3,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yahyalı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yahyalı’da oyların %43,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 31,6 puan.

14 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti32 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kirazlı Mah.AK Parti → Yeniden Refah71,745,6
Avlağa Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,18,3
Yenice Mah.AK Parti → Yeniden Refah55,50,4
Senirköy Mah.AK Parti → Yeniden Refah54,316,2
Çubuklu Mah.AK Parti → Yeniden Refah50,76,1
Büyükçakır Mah.Saadet → Yeniden Refah50,44,0
100. Yil Mah.AK Parti → Yeniden Refah50,17,7
75. Yil Mah.AK Parti → Yeniden Refah49,67,9
Taşhan Mah.AK Parti → Yeniden Refah48,816,4
Delialiuşağı Mah.AK Parti → Yeniden Refah48,60,4
Gazibeyli Mah.AK Parti → Yeniden Refah48,35,0
Seydili Mah.AK Parti → Yeniden Refah47,45,7
Çiğilli Mah.AK Parti → Yeniden Refah46,80,1
İsmet Mah.AK Parti → Yeniden Refah45,20,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%59,9
Saadet%27,6
MHP%10,6
Katılım %91,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,8
Muharrem İnce%8,1
Meral Akşener%6,5
Katılım %91,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%64,6
MHP%19,5
İYİ Parti%6,9
Katılım %91,7
2019 YerelYerel
AK Parti%67,2
Saadet%19,9
İYİ Parti%12,5
Katılım %90,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,5
Kemal Kılıçdaroğlu%14,8
Sinan Oğan%4,3
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%58,1
MHP%19,5
CHP%8,8
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,5
Kemal Kılıçdaroğlu%16,5
Katılım %89,8
2024 YerelYerel
AK Parti%44,1
Yeniden Refah%40,2
İYİ Parti%9,5
Katılım %85,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yahyalı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
100. Yil Mah.Yeniden Refah %46,8%84,1
75. Yil Mah.Yeniden Refah %47,3%86,0
Avlağa Mah.Yeniden Refah %51,3%98,4
Ağcaşar Mah.AK Parti %43,9%75,8
Balcıçakırı Mah.AK Parti %59,3%91,1
Burhaniye Mah.AK Parti %56,6%91,3
Büyükçakır Mah.Yeniden Refah %45,0%78,4
Camikebir Mah.AK Parti %51,9%83,8
Delialiuşağı Mah.Yeniden Refah %45,9%96,1
Denizovası Mah.AK Parti %44,4%102,8
Derebağ Mah.AK Parti %56,3%81,8
Dikme Mah.AK Parti %51,5%79,0
Fetullah Mah.AK Parti %44,1%85,4
Fevziçakmak Mah.AK Parti %42,5%99,4
Gazibeyli Mah.Yeniden Refah %43,7%82,6
Kapuzbaşı Mah.AK Parti %53,5%79,7
Karaköy Mah.AK Parti %58,9%93,6
Kavacık Mah.AK Parti %50,7%88,8
Kirazlı Mah.Yeniden Refah %71,1%83,9
Kocahacılı Mah.AK Parti %47,5%89,7

Altın sandık

Yahyalı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yahyalı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yeşilköy Mah.%73,5
Yerköy Mah.%59,4
Balcıçakırı Mah.%59,3
En zayıf
Kirazlı Mah.%25,5
Taşhan Mah.%31,1
Senirköy Mah.%34,7
Yeniden Refah
En güçlü
Kirazlı Mah.%71,1
Senirköy Mah.%50,9
Çubuklu Mah.%48,7
En zayıf
Yeşilköy Mah.%21,2
Karaköy Mah.%24,3
Mustafabeyli Mah.%24,6
İYİ Parti
En güçlü
Yenice Mah.%25,7
Mustafabeyli Mah.%22,7
Taşhan Mah.%18,0
En zayıf
Kapuzbaşı Mah.%1,7
Kirazlı Mah.%1,8
Çubuklu Mah.%2,2

Seçime katılım

2024 Yerel%85,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,8 / TR %84,1
2019 Yerel%90,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeşilköy Mah.%96,2
Delialiuşağı Mah.%96,1
Yerköy Mah.%94,8
Çamlıca Mah.%93,7
Karaköy Mah.%93,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Seydili Mah.%78,2
Büyükçakır Mah.%78,4
Kapuzbaşı Mah.%79,7
Derebağ Mah.%81,8
Gazibeyli Mah.%82,6

Yahyalı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yahyalı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yahyalı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,1 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %40,2 ile ikinci oldu.

Yahyalı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yahyalı’da 27.445 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 99 sandıkta kullanıldı.

Yahyalı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,5, Kemal Kılıçdaroğlu %14,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,5 ile önde çıktı.

Yahyalı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %58,1, MHP %19,5, CHP %8,8, İYİ Parti %6,0, Yeniden Refah %3,2.

Yahyalı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yahyalı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yahyalı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yahyalı’da oyların %43,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 31,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Yahyalı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Kirazlı Mah., Avlağa Mah., Yenice Mah..

Yahyalı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yahyalı’da etkin parti sayısı 2,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 3,9 puan.

Yahyalı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Yahyalı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Yahyalı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yahyalı’da geçersiz oy oranı %5,55 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Yahyalı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yahyalı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Yahyalı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yahyalı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Yahyalı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yahyalı’daki 41 mahallenin 26 tanesinde AK Parti, 15 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Yahyalı’nın altın sandığı hangisi?

Yahyalı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yahyalı, Çiğilli Mah., 1026 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,89 puan saptı.

Yahyalı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeşilköy (%73,5) mahallesinde, en düşük oyu Kirazlı (%25,5) mahallesinde aldı.

Yahyalı’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Kirazlı (%71,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilköy (%21,2) mahallesinde aldı.

Yahyalı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşilköy Mah. (%96,2), en düşük katılım Seydili Mah. (%78,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kayseri il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.