Kocasinan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kayseri · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kocasinan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %23,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 25,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kocasinan’da Recep Tayyip Erdoğan %67,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%35,5
2024 katılım
%75,8
yerel seçim
Seçmen
292.738
2024
Sandık
893
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kocasinan sonuçları Kayseri geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKocasinan, Kayseri · katılım %75,8KocasinanKayseriAK Parti%35,50%34,33Yeniden Refah%23,09%19,25CHP%15,48%14,74İYİ Parti%11,41%15,18Zafer Partisi%4,27%3,66Saadet%3,97%3,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKocasinan, Kayseri · katılım %91,1KocasinanKayseriErdoğan%62,51%63,44Kılıçdaroğlu%27,91%27,41Sinan Oğan%9,23%8,79Muharrem İnce%0,36%0,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKocasinan, Kayseri · katılım %87,9KocasinanKayseriErdoğan%67,20%68,04Kılıçdaroğlu%32,80%31,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKocasinan, Kayseri · katılım %91,1KocasinanKayseriAK Parti%40,94%40,72MHP%17,77%19,32CHP%17,28%17,06İYİ Parti%10,19%10,21Yeniden Refah%3,84%3,56Zafer Partisi%3,48%3,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kocasinan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kocasinan’da oyların %30,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 10,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

27 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti74 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yüreğil Mah.AK Parti → Yeniden Refah49,89,8
Yemliha Mah.AK Parti → Yeniden Refah49,28,7
Yazır Mah.AK Parti → Yeniden Refah47,59,9
Eyim Mah.AK Parti (aynı)45,10,0
Cırgalan Mah.AK Parti (aynı)41,44,5
Güneşli Mah.AK Parti (aynı)39,82,2
Himmetdede Mah.AK Parti → Yeniden Refah36,50,8
Ebiç Mah.AK Parti (aynı)36,54,5
Buğdaylı Mah.AK Parti (aynı)36,12,1
Akin Mah.AK Parti (aynı)35,92,9
Kemer Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,919,0
Yuvalı Mah.AK Parti (aynı)34,60,3
Yenidoğan Mah.AK Parti (aynı)33,52,5
Ahi Evran Mah.AK Parti (aynı)32,62,9
Sanayi Mah.AK Parti (aynı)31,91,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,5
MHP%26,3
CHP%10,2
Katılım %90,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,1
Muharrem İnce%18,9
Meral Akşener%8,6
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,2
MHP%20,8
CHP%12,5
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
AK Parti%61,1
İYİ Parti%31,1
BBP%4,2
Katılım %85,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,5
Kemal Kılıçdaroğlu%27,9
Sinan Oğan%9,2
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,9
MHP%17,8
CHP%17,3
Katılım %91,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,2
Kemal Kılıçdaroğlu%32,8
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
AK Parti%35,5
Yeniden Refah%23,1
CHP%15,5
Katılım %75,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kocasinan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahi Evran Mah.AK Parti %32,6%76,1
Akcatepe Mah.AK Parti %47,7%89,1
Akin Mah.AK Parti %36,0%95,7
Alsancak Mah.AK Parti %36,9%74,9
Amarat Mah.AK Parti %38,9%69,1
Argıncık Mah.AK Parti %36,5%73,9
Barbaros Mah.AK Parti %33,2%75,1
Barsama Mah.AK Parti %46,3%75,2
Bayramhacı Mah.AK Parti %47,6%96,4
Beyazşehir Mah.AK Parti %35,2%75,7
Beydeğirmeni Mah.AK Parti %37,7%96,6
Boyacı Mah.AK Parti %41,9%90,8
Boztepe Mah.AK Parti %32,9%78,4
Boğazköprü Mah.AK Parti %56,5%98,9
Buğdaylı Mah.AK Parti %31,8%87,8
Camikebir Mah.AK Parti %38,1%77,2
Cırgalan Mah.AK Parti %37,9%80,5
Dadağı Mah.AK Parti %40,8%95,2
Doruklu Mah.AK Parti %53,3%94,7
Düver Mah.AK Parti %41,9%95,6

Altın sandık

Kocasinan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kocasinan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Saraycık Mah.%61,3
Kaşköy Mah.%53,2
Kızık Mah.%50,6
En zayıf
Himmetdede Mah.%28,9
Yenidoğan Mah.%29,7
Yavuz Selim Mah.%29,8
Yeniden Refah
En güçlü
Yüreğil Mah.%45,7
Yemliha Mah.%45,4
Eyim Mah.%42,7
En zayıf
Kemer Mah.%8,5
Kaşköy Mah.%11,6
Erciyesevler Mah.%13,9
CHP
En güçlü
Kemer Mah.%48,3
Emmiler Mah.%26,9
Erciyesevler Mah.%25,2
En zayıf
Saraycık Mah.%0,9
Yemliha Mah.%2,8
Eyim Mah.%3,3

Seçime katılım

2024 Yerel%75,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%85,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yüreğil Mah.%98,1
Ebiç Mah.%96,7
Akin Mah.%95,7
Düver Mah.%95,6
Taşhan Mah.%95,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şeker Mah.%66,1
Fevzi Çakmak Mah.%71,2
Mimarsinan Mah.%72,2
Ertuğrul Gazi Mah.%72,6
Sahabiye Mah.%72,9

Kocasinan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kocasinan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kocasinan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,5 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %23,1 ile ikinci oldu.

Kocasinan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kocasinan’da 292.738 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 893 sandıkta kullanıldı.

Kocasinan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,5, Kemal Kılıçdaroğlu %27,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,2 ile önde çıktı.

Kocasinan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,9, MHP %17,8, CHP %17,3, İYİ Parti %10,2, Yeniden Refah %3,8.

Kocasinan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kocasinan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kocasinan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kocasinan’da oyların %30,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 10,7 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Kocasinan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 27 salıncak mahalle var; en oynakları Yüreğil Mah., Yemliha Mah., Yazır Mah..

Kocasinan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kocasinan’da etkin parti sayısı 4,53; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 12,4 puan.

Kocasinan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 3,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kocasinan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kocasinan’da geçersiz oy oranı %5,59 (Kayseri: %5,04). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 12 sandık var.

Kocasinan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kocasinan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kocasinan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kocasinan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kocasinan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kocasinan’daki 88 mahallenin 80 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kocasinan’ın altın sandığı hangisi?

Kocasinan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kocasinan, Hoca Ahmet Yesevi Mah., 1209 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,57 puan saptı.

Kocasinan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Saraycık (%61,3) mahallesinde, en düşük oyu Himmetdede (%28,9) mahallesinde aldı.

Kocasinan’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Yüreğil (%45,7) mahallesinde, en düşük oyu Kemer (%8,5) mahallesinde aldı.

Kocasinan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yüreğil Mah. (%98,1), en düşük katılım Şeker Mah. (%66,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kayseri il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.