Erzurum Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Erzurum’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %22,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Erzurum’da Recep Tayyip Erdoğan %73,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,4
2024 katılım
%72,4
yerel seçim
Seçmen
517.319
2024
Sandık
2.333
20 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Erzurum sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · büyükşehir belediye başkanlığıErzurum · katılım %72,4ErzurumTürkiyeAK Parti%50,42%35,57İYİ Parti%22,18%3,78DEM Parti%7,80%5,72CHP%6,52%37,90Zafer Partisi%5,12%1,74Saadet%3,26%1,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurErzurum · katılım %86,3ErzurumTürkiyeErdoğan%68,59%49,52Kılıçdaroğlu%24,56%44,88Sinan Oğan%6,57%5,17Muharrem İnce%0,28%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurErzurum · katılım %83,0ErzurumTürkiyeErdoğan%73,55%52,18Kılıçdaroğlu%26,45%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiErzurum · katılım %86,3ErzurumTürkiyeAK Parti%44,12%35,39MHP%17,18%10,00Yeşil Sol Parti%10,20%8,85İYİ Parti%9,91%9,64CHP%6,60%25,22Yeniden Refah%5,14%2,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Erzurum’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Erzurum’da oyların %16,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma İYİ Parti lehine 4,6 puan.

1 salıncak ilçe1 ilçede birinci parti değişti20 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
TekmanAK Parti → DEM Parti21,520,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%59,0
MHP%29,0
BDP%6,3
Katılım %86,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,3
Muharrem İnce%9,9
Selahattin Demirtaş%9,7
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,8
MHP%18,5
HDP%11,8
Katılım %87,2
2019 YerelYerel
AK Parti%62,8
İYİ Parti%25,5
HDP%6,0
Katılım %81,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,6
Kemal Kılıçdaroğlu%24,6
Sinan Oğan%6,6
Katılım %86,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,1
MHP%17,2
Yeşil Sol Parti%10,2
Katılım %86,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,6
Kemal Kılıçdaroğlu%26,5
Katılım %83,0
2024 YerelYerel
AK Parti%50,4
İYİ Parti%22,2
DEM Parti%7,8
Katılım %72,4

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Erzurum’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AziziyeYeniden Refah %44,5%74,5
AşkaleAK Parti %45,3%84,3
HorasanİYİ Parti %32,1%77,1
HınısAK Parti %47,8%73,7
KarayazıDEM Parti %56,8%71,9
KaraçobanDEM Parti %49,5%75,3
KöprüköyYeniden Refah %55,9%81,5
NarmanAK Parti %43,0%80,7
OltuAK Parti %33,4%78,4
OlurMHP %50,7%79,5
PalandökenAK Parti %40,7%65,9
PasinlerAK Parti %50,7%82,8
PazaryoluAK Parti %51,4%75,1
TekmanDEM Parti %47,5%70,8
TortumAK Parti %56,8%80,7
UzundereBBP %43,5%78,3
YakutiyeAK Parti %53,9%67,3
ÇatCHP %49,0%80,7
İspirMHP %41,4%76,7
ŞenkayaCHP %50,0%78,0

Altın sandık

Erzurum’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Erzurum’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Tortum%56,8
Yakutiye%53,9
Pazaryolu%51,4
En zayıf
Tekman%18,4
Karaçoban%30,5
Horasan%31,3
İYİ Parti
En güçlü
Horasan%32,1
Narman%22,9
Palandöken%20,2
En zayıf
Karaçoban%0,7
Çat%0,8
Köprüköy%1,3
DEM Parti
En güçlü
Karayazı%56,8
Karaçoban%49,5
Tekman%47,5
En zayıf
Köprüköy%1,6
Çat%2,1
Horasan%2,4

Seçime katılım

2024 Yerel%72,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,0 / TR %84,1
2019 Yerel%81,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Aşkale%84,3
Pasinler%82,8
Köprüköy%81,5
Çat%80,7
Narman%80,7
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Palandöken%65,9
Yakutiye%67,3
Tekman%70,8
Karayazı%71,9
Hınıs%73,7

Erzurum seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Erzurum’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Erzurum’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %22,2 ile ikinci oldu.

Erzurum’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Erzurum’da 517.319 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.333 sandıkta kullanıldı.

Erzurum’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,6, Kemal Kılıçdaroğlu %24,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,5 ile önde çıktı.

Erzurum’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,1, MHP %17,2, Yeşil Sol Parti %10,2, İYİ Parti %9,9, CHP %6,6.

Erzurum’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Erzurum’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Erzurum’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Erzurum’da oyların %16,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 4,6 puan. 1 ilçede birinci parti değişti.

Erzurum’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Tekman.

Erzurum’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Erzurum’da etkin parti sayısı 3,15; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 28,2 puan.

Erzurum’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Erzurum’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Erzurum’da geçersiz oy oranı %7,41 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 22 sandık var.

Erzurum’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Erzurum’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 11 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Erzurum hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Erzurum’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Erzurum’un ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Erzurum’daki 20 ilçenin 9 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde CHP, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.

Erzurum’un altın sandığı hangisi?

Erzurum’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Palandöken, Yunusemre Mah., 1373 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,65 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,54 puan sapmayla verdi.

Erzurum’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tortum (%56,8) ilçesinde, en düşük oyu Tekman (%18,4) ilçesinde aldı.

Erzurum’da İYİ Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Horasan (%32,1) ilçesinde, en düşük oyu Karaçoban (%0,7) ilçesinde aldı.

Erzurum’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aşkale (%84,3), en düşük katılım Palandöken (%65,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.