Hınıs Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hınıs’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,8 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %33,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hınıs’ta Kemal Kılıçdaroğlu %54,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,8
2024 katılım
%73,7
yerel seçim
Seçmen
16.514
2024
Sandık
116
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hınıs sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHınıs, Erzurum · katılım %73,7HınısErzurumAK Parti%47,76%40,88DEM Parti%33,46%6,93CHP%7,32%6,34Yeniden Refah%4,67%19,12DEVA%3,24%1,02Saadet%1,27%1,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHınıs, Erzurum · katılım %77,5HınısErzurumKılıçdaroğlu%55,84%24,56Erdoğan%41,47%68,59Sinan Oğan%2,15%6,57Muharrem İnce%0,54%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHınıs, Erzurum · katılım %73,2HınısErzurumKılıçdaroğlu%54,92%26,45Erdoğan%45,08%73,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHınıs, Erzurum · katılım %77,5HınısErzurumYeşil Sol Parti%43,29%10,20AK Parti%30,08%44,12CHP%10,65%6,60İYİ Parti%4,09%9,91MHP%3,53%17,18Yeniden Refah%3,45%5,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hınıs’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hınıs’ta oyların %17,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 0,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

6 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti21 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Demirci Mah.DEM Parti → AK Parti49,223,0
Kongur Mah.DEM Parti → AK Parti40,313,6
Söğütlü Mah.AK Parti → DEM Parti29,426,6
Erence Mah.AK Parti → DEM Parti28,712,0
Yeniköy Mah.AK Parti → DEM Parti27,05,3
Bahçe Mah.AK Parti (aynı)20,34,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%39,1
AK Parti%26,9
Saadet%19,1
Katılım %78,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%38,9
Selahattin Demirtaş%36,9
Muharrem İnce%21,1
Katılım %81,7
2018 MVMilletvekili
HDP%52,1
AK Parti%32,5
CHP%7,2
Katılım %81,6
2019 YerelYerel
AK Parti%54,1
HDP%41,1
Saadet%3,5
Katılım %79,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,8
Recep Tayyip Erdoğan%41,5
Sinan Oğan%2,2
Katılım %77,5
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%43,3
AK Parti%30,1
CHP%10,7
Katılım %77,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,9
Recep Tayyip Erdoğan%45,1
Katılım %73,2
2024 YerelYerel
AK Parti%47,8
DEM Parti%33,5
CHP%7,3
Katılım %73,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hınıs’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acarköy Mah.AK Parti %67,3%76,4
Akbayır Mah.DEM Parti %56,3%67,3
Akgelin Mah.DEM Parti %48,5%85,9
Akgöze Mah.AK Parti %52,9%78,3
Akçamelik Mah.AK Parti %49,4%81,4
Akören Mah.AK Parti %51,6%68,7
Alaca Mah.AK Parti %65,1%83,3
Alagöz Mah.AK Parti %58,0%77,9
Alikiri Abdalan Mah.DEM Parti %62,5%59,3
Altınpınar Mah.AK Parti %47,0%74,8
Alınteri Mah.AK Parti %51,9%52,7
Arpaderesi Mah.AK Parti %50,0%29,6
Avcılar Mah.DEM Parti %34,6%87,1
Aşağıkayabaşı Mah.AK Parti %62,5%66,3
Bahçe Mah.AK Parti %46,7%83,7
Bayırköy Mah.AK Parti %36,2%75,4
Başköy Mah.AK Parti %45,2%69,6
Bellitaş Mah.AK Parti %54,7%75,8
Beyyurdu Mah.AK Parti %58,8%87,3
Burhanköy Mah.DEM Parti %64,4%73,5

Altın sandık

Hınıs’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hınıs’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Gülistan Mah.%69,7
Ovakozlu Mah.%63,3
Aşağıkayabaşı Mah.%62,5
En zayıf
Halilçavuş Mah.%27,3
Göller Mah.%30,5
Erence Mah.%31,3
DEM Parti
En güçlü
Söğütlü Mah.%59,7
Halilçavuş Mah.%59,6
Göller Mah.%58,2
En zayıf
Parmaksız Mah.%7,4
Gülistan Mah.%20,2
Ovakozlu Mah.%22,8
CHP
En güçlü
Bellitaş Mah.%10,8
Erence Mah.%9,9
Ovakozlu Mah.%4,5
En zayıf
Parmaksız Mah.%0,3
Söğütlü Mah.%0,7
Sanayi Mah.%1,1

Seçime katılım

2024 Yerel%73,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%73,2 / TR %84,1
2019 Yerel%79,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Söğütlü Mah.%81,8
Bellitaş Mah.%75,8
Parmaksız Mah.%73,3
Göller Mah.%70,8
Sanayi Mah.%70,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gülistan Mah.%62,7
Aşağıkayabaşı Mah.%66,3
Erence Mah.%66,5
Yenikent Mah.%67,6
Ovakozlu Mah.%68,1

Hınıs seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hınıs’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hınıs’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,8 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %33,5 ile ikinci oldu.

Hınıs’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hınıs’ta 16.514 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 116 sandıkta kullanıldı.

Hınıs’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,8, Recep Tayyip Erdoğan %41,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,9 ile önde çıktı.

Hınıs’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %43,3, AK Parti %30,1, CHP %10,7, İYİ Parti %4,1, MHP %3,5.

Hınıs’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hınıs’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hınıs’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hınıs’ta oyların %17,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,6 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Hınıs’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Demirci Mah., Kongur Mah., Söğütlü Mah..

Hınıs’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hınıs’ta etkin parti sayısı 2,87; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 14,3 puan.

Hınıs’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 8,0 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Hınıs’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hınıs’ta geçersiz oy oranı %8,96 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Hınıs’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hınıs’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hınıs hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hınıs’ta AK Parti 2 kez, BDP 1 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Hınıs’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hınıs’taki 98 mahallenin 62 tanesinde AK Parti, 29 tanesinde DEM Parti, 6 tanesinde CHP, 1 tanesinde TKP birinci çıktı.

Hınıs’ın altın sandığı hangisi?

Hınıs’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hınıs, Yelpiz Mah., 1106 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,97 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,64 puan sapmayla verdi.

Hınıs’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gülistan (%69,7) mahallesinde, en düşük oyu Halilçavuş (%27,3) mahallesinde aldı.

Hınıs’ta DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Söğütlü (%59,7) mahallesinde, en düşük oyu Parmaksız (%7,4) mahallesinde aldı.

Hınıs’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Söğütlü Mah. (%81,8), en düşük katılım Gülistan Mah. (%62,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.