Pazaryolu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pazaryolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,4 oyla AK Parti kazandı. BBP %43,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pazaryolu’da Recep Tayyip Erdoğan %89,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%51,4
2024 katılım
%75,1
yerel seçim
Seçmen
3.510
2024
Sandık
45
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pazaryolu sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPazaryolu, Erzurum · katılım %75,1PazaryoluErzurumAK Parti%51,42%40,88BBP%43,77%4,31İYİ Parti%1,84%11,48Yeniden Refah%0,96%19,12CHP%0,88%6,34BTP%0,60%0,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPazaryolu, Erzurum · katılım %84,5PazaryoluErzurumErdoğan%86,84%68,59Kılıçdaroğlu%8,61%24,56Sinan Oğan%4,23%6,57Muharrem İnce%0,31%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPazaryolu, Erzurum · katılım %84,7PazaryoluErzurumErdoğan%89,90%73,55Kılıçdaroğlu%10,10%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPazaryolu, Erzurum · katılım %84,5PazaryoluErzurumAK Parti%62,33%44,12MHP%14,15%17,18Yeniden Refah%8,60%5,14İYİ Parti%6,84%9,91CHP%3,17%6,60BBP%1,48%1,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pazaryolu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pazaryolu’da oyların %20,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 19,2 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%91,3
MHP%4,5
BTP%2,6
Katılım %79,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%90,6
Meral Akşener%4,0
Muharrem İnce%3,8
Katılım %91,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%77,2
MHP%13,1
İYİ Parti%4,5
Katılım %91,0
2019 YerelYerel
AK Parti%70,5
BBP%24,4
Saadet%2,2
Katılım %80,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,8
Kemal Kılıçdaroğlu%8,6
Sinan Oğan%4,2
Katılım %84,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%62,3
MHP%14,2
Yeniden Refah%8,6
Katılım %84,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%89,9
Kemal Kılıçdaroğlu%10,1
Katılım %84,7
2024 YerelYerel
AK Parti%51,4
BBP%43,8
İYİ Parti%1,8
Katılım %75,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pazaryolu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
21haziran Mah.BBP %66,7%71,9
Akbulut Mah.BBP %67,7%71,3
Alıçlı Mah.BBP %50,0%79,3
Ambaralan Mah.AK Parti %44,1%69,8
Ayçukuru Mah.AK Parti %81,8%85,7
Bayındır Mah.BBP %50,0%82,6
Burçaklı Mah.BBP %53,1%73,9
Büyükdere Mah.AK Parti %52,2%60,0
Cennetpınarı Mah.BBP %100,0%12,8
Cevizlidere Mah.BBP %83,3%66,7
Deliktaş Mah.BBP %66,7%97,5
Demirgöze Mah.AK Parti %58,8%90,5
Dikmetaş Mah.AK Parti %70,6%77,3
Esenyurt Mah.BBP %89,1%81,9
Gölyanı Mah.BBP %49,3%91,4
Göztepe Mah.AK Parti %55,3%67,2
Gülçimen Mah.AK Parti %47,5%82,2
Güneysu Mah.BBP %83,3%31,0
Hacılar Mah.AK Parti %86,2%70,5
Karakoç Mah.AK Parti %66,2%87,8

Altın sandık

Pazaryolu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%75,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,7 / TR %84,1
2019 Yerel%80,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Konakyeri Mah.%82,1
21haziran Mah.%71,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
21haziran Mah.%71,9
Konakyeri Mah.%82,1

Pazaryolu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pazaryolu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pazaryolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,4 oyla AK Parti kazandı. BBP %43,8 ile ikinci oldu.

Pazaryolu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pazaryolu’da 3.510 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 45 sandıkta kullanıldı.

Pazaryolu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,8, Kemal Kılıçdaroğlu %8,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %89,9 ile önde çıktı.

Pazaryolu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %62,3, MHP %14,2, Yeniden Refah %8,6, İYİ Parti %6,8, CHP %3,2.

Pazaryolu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pazaryolu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pazaryolu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pazaryolu’da oyların %20,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 19,2 puan.

Pazaryolu’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Pazaryolu’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Pazaryolu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pazaryolu’da etkin parti sayısı 2,19; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 7,7 puan.

Pazaryolu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pazaryolu’da geçersiz oy oranı %5,31 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Pazaryolu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pazaryolu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pazaryolu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pazaryolu’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Pazaryolu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pazaryolu’daki 44 mahallenin 26 tanesinde AK Parti, 18 tanesinde BBP birinci çıktı.

Pazaryolu’nun altın sandığı hangisi?

Pazaryolu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pazaryolu, Konakyeri Mah., 1027 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 29,22 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 4,36 puan sapmayla verdi.

Pazaryolu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,1 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.