Narman Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Narman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla AK Parti kazandı. BBP %27,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 21,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Narman’da Recep Tayyip Erdoğan %83,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,0
2024 katılım
%80,7
yerel seçim
Seçmen
9.088
2024
Sandık
58
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Narman sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıNarman, Erzurum · katılım %80,7NarmanErzurumAK Parti%42,99%40,88BBP%26,97%4,31İYİ Parti%22,91%11,48Yeniden Refah%4,73%19,12DEVA%1,01%1,02CHP%0,52%6,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurNarman, Erzurum · katılım %85,7NarmanErzurumErdoğan%79,05%68,59Kılıçdaroğlu%15,06%24,56Sinan Oğan%5,60%6,57Muharrem İnce%0,28%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurNarman, Erzurum · katılım %84,3NarmanErzurumErdoğan%83,77%73,55Kılıçdaroğlu%16,23%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiNarman, Erzurum · katılım %85,7NarmanErzurumAK Parti%51,68%44,12MHP%20,94%17,18İYİ Parti%10,49%9,91CHP%5,10%6,60BBP%3,71%1,81Yeniden Refah%3,69%5,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Narman’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Narman’da oyların %24,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 9,2 puan.

2 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kışlaköy Mah.AK Parti → İYİ Parti36,38,9
Göllü Mah.AK Parti → İYİ Parti30,411,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,1
Saadet%21,1
MHP%18,2
Katılım %86,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,7
Meral Akşener%8,4
Muharrem İnce%8,1
Katılım %88,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,0
MHP%20,8
İYİ Parti%9,3
Katılım %88,1
2019 YerelYerel
AK Parti%64,3
BBP%29,8
İYİ Parti%4,5
Katılım %85,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,1
Kemal Kılıçdaroğlu%15,1
Sinan Oğan%5,6
Katılım %85,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,7
MHP%20,9
İYİ Parti%10,5
Katılım %85,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,8
Kemal Kılıçdaroğlu%16,2
Katılım %84,3
2024 YerelYerel
AK Parti%43,0
BBP%27,0
İYİ Parti%22,9
Katılım %80,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Narman’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alabalık Mah.AK Parti %72,3%83,7
Alacayar Mah.BBP %41,0%80,4
Araköy Mah.AK Parti %48,8%88,2
Aşağıyayla Mah.AK Parti %50,0%61,1
Başkale Mah.AK Parti %62,8%70,9
Beyler Mah.AK Parti %50,8%82,8
Boğakale Mah.AK Parti %43,8%90,7
Camiikebir Mah.AK Parti %57,1%83,5
Camiisağır Mah.AK Parti %56,1%82,9
Dağyolu Mah.AK Parti %33,3%87,5
Demirdağ Mah.AK Parti %58,6%80,0
Ergazi Mah.AK Parti %54,8%82,4
Gökdağ Mah.AK Parti %59,5%78,3
Göllü Mah.İYİ Parti %41,4%86,5
Güllüdağ Mah.İYİ Parti %64,7%48,6
Güvenlik Mah.İYİ Parti %42,4%85,4
Kamışözü Mah.AK Parti %31,3%78,2
Karadağ Mah.BBP %51,5%82,2
Karapınar Mah.BBP %57,8%77,6
Kilimli Mah.BBP %43,2%76,0

Altın sandık

Narman’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Narman’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Camiikebir Mah.%57,1
Camiisağır Mah.%56,1
Tuzla Mah.%51,3
En zayıf
Sütpınar Mah.%13,2
Şekerli Mah.%40,9
Koçkaya Mah.%41,9
BBP
En güçlü
Sütpınar Mah.%64,8
Koçkaya Mah.%50,6
Şekerli Mah.%34,4
En zayıf
Camiikebir Mah.%10,8
Camiisağır Mah.%10,8
Tuzla Mah.%11,3
İYİ Parti
En güçlü
Tuzla Mah.%32,5
Camiisağır Mah.%26,9
Camiikebir Mah.%23,3
En zayıf
Koçkaya Mah.%3,8
Şekerli Mah.%16,2
Sütpınar Mah.%16,6

Seçime katılım

2024 Yerel%80,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,3 / TR %84,1
2019 Yerel%85,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sütpınar Mah.%88,9
Camiikebir Mah.%83,5
Camiisağır Mah.%82,9
Şekerli Mah.%80,1
Tuzla Mah.%79,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Koçkaya Mah.%77,4
Tuzla Mah.%79,8
Şekerli Mah.%80,1
Camiisağır Mah.%82,9
Camiikebir Mah.%83,5

Narman seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Narman’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Narman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,0 oyla AK Parti kazandı. BBP %27,0 ile ikinci oldu.

Narman’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Narman’da 9.088 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 58 sandıkta kullanıldı.

Narman’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,0, Kemal Kılıçdaroğlu %15,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,8 ile önde çıktı.

Narman’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,7, MHP %20,9, İYİ Parti %10,5, CHP %5,1, BBP %3,7.

Narman’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Narman’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Narman’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Narman’da oyların %24,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 9,2 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Narman’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Kışlaköy Mah., Göllü Mah..

Narman’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Narman’da etkin parti sayısı 3,2; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 16,0 puan.

Narman’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Narman’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Narman’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Narman’da geçersiz oy oranı %5,2 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Narman’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Narman’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Narman hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Narman’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Narman’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Narman’daki 46 mahallenin 25 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde BBP, 8 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Narman’ın altın sandığı hangisi?

Narman’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Narman, Kuruçalı Mah., 1032 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,91 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,06 puan sapmayla verdi.

Narman’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Camiikebir (%57,1) mahallesinde, en düşük oyu Sütpınar (%13,2) mahallesinde aldı.

Narman’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Sütpınar (%64,8) mahallesinde, en düşük oyu Camiikebir (%10,8) mahallesinde aldı.

Narman’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sütpınar Mah. (%88,9), en düşük katılım Koçkaya Mah. (%77,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.