Tekman Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tekman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla DEM Parti kazandı. Yeniden Refah %18,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tekman’da Kemal Kılıçdaroğlu %68,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%47,5
2024 katılım
%70,8
yerel seçim
Seçmen
14.990
2024
Sandık
88
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tekman sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTekman, Erzurum · katılım %70,8TekmanErzurumDEM Parti%47,51%6,93Yeniden Refah%18,89%19,12AK Parti%18,44%40,88DEVA%11,31%1,02CHP%1,85%6,34Saadet%0,96%1,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTekman, Erzurum · katılım %73,9TekmanErzurumKılıçdaroğlu%70,70%24,56Erdoğan%27,14%68,59Sinan Oğan%1,66%6,57Muharrem İnce%0,49%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTekman, Erzurum · katılım %69,5TekmanErzurumKılıçdaroğlu%67,97%26,45Erdoğan%32,03%73,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTekman, Erzurum · katılım %73,9TekmanErzurumYeşil Sol Parti%63,95%10,20AK Parti%21,35%44,12CHP%4,82%6,60İYİ Parti%2,48%9,91Yeniden Refah%1,83%5,14MHP%1,71%17,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tekman’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tekman’da oyların %31,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 9,9 puan.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Akdamar Mah.AK Parti → Yeniden Refah81,154,5
Mescitli Mah.DEM Parti → Yeniden Refah60,819,4
Erence Mah.DEM Parti → Yeniden Refah54,27,1
Vatan Mah.AK Parti → DEM Parti50,29,2
İsmetpaşa Mah.AK Parti → DEM Parti49,714,0
Kırıkan Mah.AK Parti → DEM Parti49,513,3
Toptepe Mah.AK Parti → DEM Parti49,429,3
Kalaycı Mah.AK Parti → DEVA48,811,0
Dalsöğüt Mah.AK Parti → DEM Parti46,412,5
Güzeldere Mah.AK Parti → Yeniden Refah45,24,3
Hürriyet Mah.AK Parti → DEM Parti44,725,8
Yuvaklı Mah.AK Parti (aynı)43,73,6
Katranlı Mah.AK Parti → DEM Parti41,67,8
Geçitköy Mah.AK Parti → DEM Parti39,833,7
Düzyurt Mah.AK Parti (aynı)27,80,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%60,3
AK Parti%24,8
Saadet%11,5
Katılım %77,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%65,1
Recep Tayyip Erdoğan%26,5
Muharrem İnce%6,4
Katılım %82,0
2018 MVMilletvekili
HDP%70,0
AK Parti%23,0
CHP%2,4
Katılım %81,8
2019 YerelYerel
HDP%48,5
AK Parti%46,5
CHP%2,6
Katılım %76,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%70,7
Recep Tayyip Erdoğan%27,1
Sinan Oğan%1,7
Katılım %73,9
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%64,0
AK Parti%21,4
CHP%4,8
Katılım %73,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,0
Recep Tayyip Erdoğan%32,0
Katılım %69,5
2024 YerelYerel
DEM Parti%47,5
Yeniden Refah%18,9
AK Parti%18,4
Katılım %70,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tekman’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdamar Mah.Yeniden Refah %68,7%51,1
Akdağ Mah.DEM Parti %87,2%80,6
Akpınar Mah.AK Parti %51,0%93,0
Alabayır Mah.Yeniden Refah %50,0%25,2
Aydınlı Mah.DEM Parti %32,0%85,3
Aydınlık Mah.DEM Parti %54,9%80,1
Ağcakoca Mah.DEVA %26,3%79,7
Aşağıhanbeyi Mah.Yeniden Refah %41,0%68,3
Aşağıtepecik Mah.DEM Parti %36,8%74,1
Beyköy Mah.DEM Parti %77,8%85,8
Beşdere Mah.DEM Parti %45,2%61,5
Cihan Mah.DEM Parti %37,9%89,9
Dalsöğüt Mah.DEM Parti %37,5%23,3
Deliler Mah.DEM Parti %63,3%82,5
Dengiz Mah.DEM Parti %63,0%70,6
Düzyurt Mah.AK Parti %35,8%78,6
Erence Mah.Yeniden Refah %37,3%89,1
Geçitköy Mah.DEM Parti %53,9%87,6
Gökoğlan Mah.AK Parti %47,2%70,1
Gözlüce Mah.DEM Parti %32,6%58,1

Altın sandık

Tekman’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tekman’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Çukuryayla Mah.%68,8
Çevirme Mah.%67,5
Karlıca Mah.%63,8
En zayıf
Gökoğlan Mah.%17,6
Yuvaklı Mah.%24,0
Kalaycı Mah.%25,6
Yeniden Refah
En güçlü
Katranlı Mah.%32,5
İsmetpaşa Mah.%31,4
Kırıkan Mah.%29,9
En zayıf
Toptepe Mah.%5,3
Çukuryayla Mah.%6,8
Çevirme Mah.%8,4
AK Parti
En güçlü
Taşkesen Mah.%47,3
Gökoğlan Mah.%47,2
Düzyurt Mah.%35,8
En zayıf
Kırıkan Mah.%4,8
Karlıca Mah.%9,8
İsmetpaşa Mah.%9,9

Seçime katılım

2024 Yerel%70,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%73,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%69,5 / TR %84,1
2019 Yerel%76,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Düzyurt Mah.%78,6
Katranlı Mah.%77,5
Kalaycı Mah.%74,9
Çevirme Mah.%72,4
Taşkesen Mah.%71,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Karlıca Mah.%43,4
Çukuryayla Mah.%50,0
Yuvaklı Mah.%54,4
Kırıkan Mah.%55,4
İsmetpaşa Mah.%65,5

Tekman seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tekman’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tekman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla DEM Parti kazandı. Yeniden Refah %18,9 ile ikinci oldu.

Tekman’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tekman’da 14.990 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 88 sandıkta kullanıldı.

Tekman’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %70,7, Recep Tayyip Erdoğan %27,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,0 ile önde çıktı.

Tekman’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %64,0, AK Parti %21,4, CHP %4,8, İYİ Parti %2,5, Yeniden Refah %1,8.

Tekman’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tekman’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tekman’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tekman’da oyların %31,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 9,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Tekman’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Akdamar Mah., Mescitli Mah., Erence Mah..

Tekman’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tekman’da etkin parti sayısı 3,24; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 28,6 puan.

Tekman’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Tekman’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Tekman’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tekman’da geçersiz oy oranı %9,78 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Tekman’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tekman’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tekman hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tekman’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Tekman’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tekman’daki 71 mahallenin 48 tanesinde DEM Parti, 11 tanesinde AK Parti, 9 tanesinde Yeniden Refah, 3 tanesinde DEVA birinci çıktı.

Tekman’ın altın sandığı hangisi?

Tekman’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tekman, Geçitköy Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,27 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,5 puan sapmayla verdi.

Tekman’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Çukuryayla (%68,8) mahallesinde, en düşük oyu Gökoğlan (%17,6) mahallesinde aldı.

Tekman’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Katranlı (%32,5) mahallesinde, en düşük oyu Toptepe (%5,3) mahallesinde aldı.

Tekman’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %70,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Düzyurt Mah. (%78,6), en düşük katılım Karlıca Mah. (%43,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.