Şenkaya Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şenkaya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şenkaya’da Recep Tayyip Erdoğan %59,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,0
2024 katılım
%78,0
yerel seçim
Seçmen
13.158
2024
Sandık
89
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şenkaya sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞenkaya, Erzurum · katılım %78,0ŞenkayaErzurumCHP%49,98%6,34AK Parti%42,71%40,88Yeniden Refah%3,52%19,12İYİ Parti%3,11%11,48BTP%0,39%0,34Saadet%0,29%1,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞenkaya, Erzurum · katılım %81,1ŞenkayaErzurumErdoğan%56,28%68,59Kılıçdaroğlu%40,08%24,56Sinan Oğan%3,27%6,57Muharrem İnce%0,37%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞenkaya, Erzurum · katılım %78,3ŞenkayaErzurumErdoğan%59,47%73,55Kılıçdaroğlu%40,53%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞenkaya, Erzurum · katılım %81,0ŞenkayaErzurumAK Parti%37,27%44,12CHP%17,16%6,60İYİ Parti%15,33%9,91MHP%14,61%17,18Yeşil Sol Parti%7,38%10,20Yeniden Refah%2,03%5,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şenkaya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şenkaya’da oyların %17,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,9 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Özyurt Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,815,4
Paşalı Mah.DP → CHP50,49,6
Ormanlı Mah.AK Parti → İYİ Parti46,20,4
Yukarı Mah.AK Parti → CHP18,829,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,9
CHP%35,2
DP%10,2
Katılım %84,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,1
Muharrem İnce%32,6
Meral Akşener%4,3
Katılım %81,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,4
CHP%19,7
HDP%12,6
Katılım %81,1
2019 YerelYerel
AK Parti%49,9
CHP%39,4
DP%6,2
Katılım %82,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,3
Kemal Kılıçdaroğlu%40,1
Sinan Oğan%3,3
Katılım %81,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%37,3
CHP%17,2
İYİ Parti%15,3
Katılım %81,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,5
Kemal Kılıçdaroğlu%40,5
Katılım %78,3
2024 YerelYerel
CHP%50,0
AK Parti%42,7
Yeniden Refah%3,5
Katılım %78,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şenkaya’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktaş Mah.CHP %77,5%71,2
Akşar Mah.AK Parti %61,2%80,1
Alıcık Mah.CHP %73,5%84,2
Atyolu Mah.CHP %72,2%97,7
Aydoğdu Mah.CHP %58,1%94,1
Aşağı Mah.CHP %63,8%74,5
Aşağıbakraçlı Mah.AK Parti %50,9%70,7
Balkaya Mah.CHP %54,9%76,8
Bereketli Mah.CHP %72,2%55,9
Beykaynak Mah.AK Parti %65,2%62,7
Beşpınarlar Mah.CHP %61,2%84,5
Deliktaş Mah.AK Parti %71,6%71,7
Değirmenlidere Mah.AK Parti %62,4%75,1
Dokuzelma Mah.AK Parti %61,9%100,0
Dolunay Mah.AK Parti %56,6%82,7
Doğanköy Mah.CHP %69,4%70,1
Dörtyol Mah.AK Parti %52,9%47,3
Esence Mah.AK Parti %93,6%74,5
Esenyurt Mah.AK Parti %50,5%85,6
Evbakan Mah.AK Parti %61,1%73,4

Altın sandık

Şenkaya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şenkaya’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yoğurtçular Mah.%97,6
Nişantaşı Mah.%88,6
Alıcık Mah.%73,5
En zayıf
Ormanlı Mah.%8,0
Değirmenlidere Mah.%33,8
Akşar Mah.%34,7
AK Parti
En güçlü
Değirmenlidere Mah.%62,4
Akşar Mah.%61,2
Söğütler Mah.%48,0
En zayıf
Yoğurtçular Mah.%2,2
Nişantaşı Mah.%9,2
Alıcık Mah.%23,5

Seçime katılım

2024 Yerel%78,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,3 / TR %84,1
2019 Yerel%82,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Söğütler Mah.%89,1
Alıcık Mah.%84,2
Yoğurtçular Mah.%80,7
Akşar Mah.%80,1
Nişantaşı Mah.%77,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çamlıalan Mah.%71,3
Yukarı Mah.%72,9
Aşağı Mah.%74,5
Değirmenlidere Mah.%75,1
Ormanlı Mah.%76,0

Şenkaya seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şenkaya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şenkaya’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,7 ile ikinci oldu.

Şenkaya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şenkaya’da 13.158 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 89 sandıkta kullanıldı.

Şenkaya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,3, Kemal Kılıçdaroğlu %40,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,5 ile önde çıktı.

Şenkaya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %37,3, CHP %17,2, İYİ Parti %15,3, MHP %14,6, Yeşil Sol Parti %7,4.

Şenkaya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şenkaya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Şenkaya’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şenkaya’da oyların %17,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,9 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Şenkaya’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Özyurt Mah., Paşalı Mah., Ormanlı Mah..

Şenkaya’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şenkaya’da etkin parti sayısı 2,3; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,3 puan.

Şenkaya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Şenkaya’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Şenkaya’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şenkaya’da geçersiz oy oranı %6,52 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Şenkaya’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şenkaya’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şenkaya hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şenkaya’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Şenkaya’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şenkaya’daki 71 mahallenin 35 tanesinde CHP, 34 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Şenkaya’nın altın sandığı hangisi?

Şenkaya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şenkaya, Aşağı Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,07 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,92 puan sapmayla verdi.

Şenkaya’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yoğurtçular (%97,6) mahallesinde, en düşük oyu Ormanlı (%8,0) mahallesinde aldı.

Şenkaya’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Değirmenlidere (%62,4) mahallesinde, en düşük oyu Yoğurtçular (%2,2) mahallesinde aldı.

Şenkaya’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Söğütler Mah. (%89,1), en düşük katılım Çamlıalan Mah. (%71,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.