Uzundere Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Uzundere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla BBP kazandı. MHP %38,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Uzundere’de Recep Tayyip Erdoğan %84,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
BBP
%43,5
2024 katılım
%78,3
yerel seçim
Seçmen
6.487
2024
Sandık
29
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Uzundere sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıUzundere, Erzurum · katılım %78,3UzundereErzurumBBP%43,50%4,31MHP%38,92%2,28Yeniden Refah%10,29%19,12İYİ Parti%3,88%11,48Saadet%1,71%1,81CHP%1,03%6,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUzundere, Erzurum · katılım %87,9UzundereErzurumErdoğan%79,49%68,59Kılıçdaroğlu%13,95%24,56Sinan Oğan%6,01%6,57Muharrem İnce%0,56%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUzundere, Erzurum · katılım %85,0UzundereErzurumErdoğan%84,09%73,55Kılıçdaroğlu%15,91%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUzundere, Erzurum · katılım %87,9UzundereErzurumAK Parti%53,37%44,12MHP%18,31%17,18İYİ Parti%10,20%9,91Yeniden Refah%7,25%5,14CHP%4,36%6,60BBP%1,96%1,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Uzundere’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Uzundere’de oyların %10,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Yeniden Refah lehine 5,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%57,6
MHP%31,4
Saadet%10,0
Katılım %86,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,3
Meral Akşener%7,6
Muharrem İnce%6,0
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%66,7
MHP%18,1
İYİ Parti%8,1
Katılım %89,3
2019 YerelYerel
MHP%82,4
İYİ Parti%12,3
Saadet%3,8
Katılım %82,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,5
Kemal Kılıçdaroğlu%14,0
Sinan Oğan%6,0
Katılım %87,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%53,4
MHP%18,3
İYİ Parti%10,2
Katılım %87,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,1
Kemal Kılıçdaroğlu%15,9
Katılım %85,0
2024 YerelYerel
BBP%43,5
MHP%38,9
Yeniden Refah%10,3
Katılım %78,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Uzundere’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altınçanak Mah.MHP %74,8%93,6
Balıklı Mah.MHP %67,0%78,8
Cevizli Mah.MHP %58,0%74,3
Cömertler Mah.BBP %69,1%85,5
Dikyar Mah.BBP %44,3%76,6
Erikli Mah.BBP %63,7%88,6
Gölbaşı Mah.MHP %64,8%77,5
Kirazlı Mah.MHP %50,6%80,4
Merkez Mah.BBP %56,9%76,9
Muratefendi Mah.BBP %70,1%86,8
Sapaca Mah.BBP %53,3%85,4
Seyitefendi Mah.BBP %84,0%87,3
Ulubağ Mah.MHP %42,0%56,3
Uzundere Mah.BBP %67,7%86,6
Yayla Mah.BBP %51,0%87,2
Çamlıyamaç Mah.MHP %43,7%76,4
Çaybaşı Mah.MHP %46,4%92,3
Çağlayan Mah.MHP %48,6%90,2

Altın sandık

Uzundere’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Uzundere’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

BBP
En güçlü
Merkez Mah.%56,9
Dikyar Mah.%44,3
Çamlıyamaç Mah.%39,5
En zayıf
Balıklı Mah.%16,9
Gölbaşı Mah.%23,8
Cevizli Mah.%24,0
MHP
En güçlü
Balıklı Mah.%67,0
Gölbaşı Mah.%64,8
Cevizli Mah.%58,0
En zayıf
Dikyar Mah.%18,4
Merkez Mah.%25,3
Ulubağ Mah.%42,0
Yeniden Refah
En güçlü
Dikyar Mah.%26,1
Ulubağ Mah.%16,6
Kirazlı Mah.%14,3
En zayıf
Gölbaşı Mah.%2,7
Çamlıyamaç Mah.%5,3
Balıklı Mah.%7,2

Seçime katılım

2024 Yerel%78,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,0 / TR %84,1
2019 Yerel%82,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kirazlı Mah.%80,4
Balıklı Mah.%78,8
Gölbaşı Mah.%77,5
Merkez Mah.%76,9
Dikyar Mah.%76,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ulubağ Mah.%56,3
Cevizli Mah.%74,3
Çamlıyamaç Mah.%76,4
Dikyar Mah.%76,6
Merkez Mah.%76,9

Uzundere seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Uzundere’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Uzundere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,5 oyla BBP kazandı. MHP %38,9 ile ikinci oldu.

Uzundere’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Uzundere’de 6.487 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 29 sandıkta kullanıldı.

Uzundere’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,5, Kemal Kılıçdaroğlu %13,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,1 ile önde çıktı.

Uzundere’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %53,4, MHP %18,3, İYİ Parti %10,2, Yeniden Refah %7,2, CHP %4,4.

Uzundere’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Uzundere’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Uzundere’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Uzundere’de oyların %10,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 5,1 puan.

Uzundere’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Uzundere’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Uzundere’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Uzundere’de etkin parti sayısı 2,83; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci MHP arasındaki fark 4,6 puan.

Uzundere’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Uzundere’de geçersiz oy oranı %4,57 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Uzundere’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Uzundere’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Uzundere hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Uzundere’de AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Uzundere’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Uzundere’deki 18 mahallenin 9 tanesinde MHP, 9 tanesinde BBP birinci çıktı.

Uzundere’nin altın sandığı hangisi?

Uzundere’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Uzundere, Ulubağ Mah., 1025 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,13 puan saptı.

Uzundere’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Merkez (%56,9) mahallesinde, en düşük oyu Balıklı (%16,9) mahallesinde aldı.

Uzundere’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Balıklı (%67,0) mahallesinde, en düşük oyu Dikyar (%18,4) mahallesinde aldı.

Uzundere’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kirazlı Mah. (%80,4), en düşük katılım Ulubağ Mah. (%56,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.