Aşkale Seçim Sonuçları
2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Aşkale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %44,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Aşkale’de Recep Tayyip Erdoğan %83,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Aşkale sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Aşkale’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Aşkale’de oyların %48,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 30,9 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Abdalcık Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 66,7 | 32,8 |
| Merdivenköy Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 63,2 | 20,6 |
| Güllüdere Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 61,0 | 24,6 |
| Çayköy Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 60,0 | 21,9 |
| Turaç Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 58,8 | 15,6 |
| Çiftlik Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 58,3 | 13,5 |
| Meydan Mah. | İYİ Parti → Yeniden Refah | 57,1 | 13,6 |
| Kandilli Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 54,6 | 9,6 |
| İstasyon Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 54,5 | 8,2 |
| Emek Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 54,0 | 9,9 |
| Yeşilova Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 53,5 | 9,3 |
| Cahit Aybar Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 53,4 | 4,3 |
| Çarşı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 51,3 | 2,0 |
| Yeni Mah. | AK Parti (aynı) | 50,5 | 1,3 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 50,1 | 2,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Aşkale’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Abdalcık Mah. | Yeniden Refah %65,1 | %94,3 |
| Akören Mah. | AK Parti %73,8 | %92,5 |
| Altıntaş Mah. | Yeniden Refah %46,0 | %90,9 |
| Bahçelievler Mah. | Yeniden Refah %46,5 | %84,8 |
| Ballıtaş Mah. | AK Parti %66,7 | %81,6 |
| Bozburun Mah. | AK Parti %33,3 | %75,0 |
| Büyükgeçit Mah. | AK Parti %60,1 | %85,3 |
| Cahit Aybar Mah. | Yeniden Refah %46,3 | %82,7 |
| Catoren Mah. | AK Parti %37,7 | %94,7 |
| Dallı Mah. | Yeniden Refah %69,4 | %92,5 |
| Dağyurdu Mah. | Yeniden Refah %67,6 | %100,0 |
| Demirkıran Mah. | AK Parti %71,9 | %75,6 |
| Dereköy Mah. | AK Parti %49,1 | %84,9 |
| Düzyurt Mah. | AK Parti %86,8 | %102,4 |
| Emek Mah. | Yeniden Refah %47,8 | %80,0 |
| Esentepe Mah. | Yeniden Refah %57,3 | %90,8 |
| Eyüpoğlu Mah. | Yeniden Refah %56,3 | %83,3 |
| Goloren Mah. | AK Parti %51,8 | %69,4 |
| Gökçebük Mah. | Yeniden Refah %56,1 | %89,1 |
| Güllüdere Mah. | Yeniden Refah %60,2 | %88,6 |
Altın sandık
Aşkale’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Aşkale’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Aşkale seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Aşkale’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Aşkale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %44,2 ile ikinci oldu.
Aşkale’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Aşkale’de 15.511 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 101 sandıkta kullanıldı.
Aşkale’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,2, Kemal Kılıçdaroğlu %15,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,4 ile önde çıktı.
Aşkale’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %45,3, MHP %22,3, İYİ Parti %10,4, BBP %6,0, CHP %5,6.
Aşkale’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Aşkale’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Aşkale’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Aşkale’de oyların %48,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 30,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Aşkale’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Abdalcık Mah., Merdivenköy Mah., Güllüdere Mah..
Aşkale’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Aşkale’de etkin parti sayısı 2,48; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 1,0 puan.
Aşkale’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Aşkale’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Aşkale’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Aşkale’de geçersiz oy oranı %5,18 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Aşkale’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Aşkale’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Aşkale hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Aşkale’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Aşkale’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Aşkale’deki 76 mahallenin 37 tanesinde AK Parti, 32 tanesinde Yeniden Refah, 6 tanesinde CHP, 1 tanesinde BBP birinci çıktı.
Aşkale’nin altın sandığı hangisi?
Aşkale’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Aşkale, Şafak Mah., 1078 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.
Aşkale’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şafak (%54,0) mahallesinde, en düşük oyu Merdivenköy (%33,2) mahallesinde aldı.
Aşkale’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Güllüdere (%60,2) mahallesinde, en düşük oyu Kıbrıs (%39,0) mahallesinde aldı.
Aşkale’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çayköy Mah. (%94,8), en düşük katılım İstasyon Mah. (%78,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.