Olur Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzurum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Olur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla MHP kazandı. BBP %43,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Olur’da Recep Tayyip Erdoğan %81,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%50,7
2024 katılım
%79,5
yerel seçim
Seçmen
5.830
2024
Sandık
47
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Olur sonuçları Erzurum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOlur, Erzurum · katılım %79,5OlurErzurumMHP%50,69%2,28BBP%43,54%4,31İYİ Parti%2,65%11,48CHP%1,33%6,34BTP%0,91%0,34Yeniden Refah%0,88%19,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOlur, Erzurum · katılım %83,0OlurErzurumErdoğan%77,15%68,59Kılıçdaroğlu%17,23%24,56Sinan Oğan%4,98%6,57Muharrem İnce%0,64%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOlur, Erzurum · katılım %82,0OlurErzurumErdoğan%81,53%73,55Kılıçdaroğlu%18,47%26,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOlur, Erzurum · katılım %83,0OlurErzurumAK Parti%48,02%44,12MHP%25,78%17,18İYİ Parti%11,44%9,91CHP%5,86%6,60Yeniden Refah%3,00%5,14Zafer Partisi%1,41%2,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Olur’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Olur’da oyların %17,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 11,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,3
MHP%35,4
Saadet%4,9
Katılım %82,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,8
Muharrem İnce%9,6
Meral Akşener%9,5
Katılım %84,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%64,1
MHP%16,0
İYİ Parti%10,7
Katılım %84,5
2019 YerelYerel
AK Parti%77,3
İYİ Parti%9,4
BTP%7,3
Katılım %80,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,2
Kemal Kılıçdaroğlu%17,2
Sinan Oğan%5,0
Katılım %83,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,0
MHP%25,8
İYİ Parti%11,4
Katılım %83,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,5
Kemal Kılıçdaroğlu%18,5
Katılım %82,0
2024 YerelYerel
MHP%50,7
BBP%43,5
İYİ Parti%2,7
Katılım %79,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Olur’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbayır Mah.MHP %57,7%106,9
Aktepe Mah.MHP %57,2%80,4
Altunkaya Mah.BBP %72,8%105,1
Atlı Mah.MHP %69,9%70,3
Aşağıkaracasu Mah.BBP %60,8%68,7
Aşağıçayırlı Mah.BBP %55,4%92,4
Beğendik Mah.BBP %64,8%91,1
Beşkaya Mah.MHP %82,2%64,0
Bozdoğan Mah.BBP %92,9%81,8
Boğazgören Mah.BBP %45,1%71,4
Coşkunlar Mah.MHP %79,8%86,4
Ekinlik Mah.BBP %62,2%92,7
Eğlek Mah.BBP %43,0%93,3
Filizli Mah.MHP %80,7%75,0
Güngöründü Mah.BBP %53,3%50,8
Hükkam Mah.MHP %53,6%63,1
Ilıkaynak Mah.MHP %50,0%102,9
Kaban Mah.BBP %62,4%99,3
Kaledibi Mah.MHP %52,5%78,5
Karakoçlar Mah.BBP %50,0%80,0

Altın sandık

Olur’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%79,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,0 / TR %84,1
2019 Yerel%80,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ormanağzı Mah.%77,8
Merkez Mah.%76,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%76,1
Ormanağzı Mah.%77,8

Olur seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Olur’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Olur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla MHP kazandı. BBP %43,5 ile ikinci oldu.

Olur’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Olur’da 5.830 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 47 sandıkta kullanıldı.

Olur’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,2, Kemal Kılıçdaroğlu %17,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,5 ile önde çıktı.

Olur’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,0, MHP %25,8, İYİ Parti %11,4, CHP %5,9, Yeniden Refah %3,0.

Olur’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Olur’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Olur’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Olur’da oyların %17,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 11,8 puan.

Olur’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Olur’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Olur’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Olur’da etkin parti sayısı 2,23; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci BBP arasındaki fark 7,1 puan.

Olur’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Olur’da geçersiz oy oranı %4,25 (Erzurum: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Olur’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Olur’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Olur hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Olur’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Olur’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Olur’daki 43 mahallenin 23 tanesinde MHP, 20 tanesinde BBP birinci çıktı.

Olur’un altın sandığı hangisi?

Olur’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Olur, Merkez-merkez Yesilbaglar Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,2 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,24 puan sapmayla verdi.

Olur’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,5 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzurum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.