Van Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Van’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %56,6 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %27,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Van’da Kemal Kılıçdaroğlu %61,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Van sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Van’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Van’da oyların %14,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 7,8 puan.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Bahçesaray | AK Parti → DEM Parti | 35,2 | 2,2 |
| Çatak | AK Parti → DEM Parti | 26,5 | 30,4 |
| Gürpınar | AK Parti → DEM Parti | 23,8 | 19,6 |
| Gevaş | AK Parti → DEM Parti | 19,3 | 12,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Van’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bahçesaray | DEM Parti %25,4 | %74,9 |
| Başkale | DEM Parti %59,1 | %69,3 |
| Edremit | DEM Parti %59,5 | %68,3 |
| Erciş | DEM Parti %51,0 | %70,5 |
| Gevaş | DEM Parti %45,5 | %77,1 |
| Gürpınar | DEM Parti %48,0 | %76,5 |
| Muradiye | DEM Parti %46,2 | %71,6 |
| Saray | DEM Parti %51,2 | %71,6 |
| Tuşba | DEM Parti %55,8 | %60,7 |
| Çaldıran | DEM Parti %47,7 | %70,4 |
| Çatak | DEM Parti %57,9 | %79,3 |
| Özalp | DEM Parti %71,5 | %68,7 |
| İpekyolu | DEM Parti %58,8 | %63,6 |
Altın sandık
Van’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Van’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Van seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Van’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Van’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %56,6 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %27,7 ile ikinci oldu.
Van’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Van’da 715.689 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.451 sandıkta kullanıldı.
Van’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,3, Recep Tayyip Erdoğan %35,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,5 ile önde çıktı.
Van’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %54,5, AK Parti %25,2, CHP %8,2, MHP %4,8, Yeniden Refah %3,2.
Van’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Van’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Van’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Van’da oyların %14,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 7,8 puan. 4 ilçede birinci parti değişti.
Van’da salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak ilçe var; en oynakları Bahçesaray, Çatak, Gürpınar.
Van’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Van’da etkin parti sayısı 2,49; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 29,0 puan.
Van’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Van’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Van’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Van’da geçersiz oy oranı %8,13 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 38 sandık var.
Van’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Van’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Van hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Van’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Van’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Van’daki 13 ilçenin 13 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.
Van’ın altın sandığı hangisi?
Van’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İpekyolu, Yalı Mah., 2409 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,9 puan saptı.
Van’da DEM Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Özalp (%71,5) ilçesinde, en düşük oyu Bahçesaray (%25,4) ilçesinde aldı.
Van’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Erciş (%41,4) ilçesinde, en düşük oyu Saray (%15,7) ilçesinde aldı.
Van’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %67,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çatak (%79,3), en düşük katılım Tuşba (%60,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Van ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.