Saray Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Saray’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla DEM Parti kazandı. CHP %28,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Saray’da Kemal Kılıçdaroğlu %71,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%51,2
2024 katılım
%71,6
yerel seçim
Seçmen
11.696
2024
Sandık
47
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Saray sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSaray, Van · katılım %71,6SarayVanDEM Parti%51,16%55,61CHP%28,29%2,85AK Parti%15,72%28,94Yeniden Refah%1,55%6,12HÜDA PAR%1,40%2,01Zafer Partisi%0,67%0,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSaray, Van · katılım %73,1SarayVanKılıçdaroğlu%72,86%62,26Erdoğan%25,28%35,61Sinan Oğan%1,44%1,78Muharrem İnce%0,43%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSaray, Van · katılım %67,2SarayVanKılıçdaroğlu%71,70%61,50Erdoğan%28,30%38,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSaray, Van · katılım %73,1SarayVanYeşil Sol Parti%67,02%54,53AK Parti%16,52%25,16CHP%5,02%8,25MHP%4,36%4,84BBP%1,65%0,84Yeniden Refah%1,37%3,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Saray’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Saray’da oyların %31,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 18,5 puan.

7 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti23 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Feritmelen Mah.AK Parti → CHP66,641,0
Mahmudiye Mah.AK Parti → CHP58,830,1
Kazımpaşa Mah.AK Parti → CHP54,122,6
Çaybağı Mah.AK Parti → DEM Parti48,01,7
Atatürk Mah.AK Parti → CHP45,814,8
Kargalı Mah.AK Parti → DEM Parti31,035,5
Sırımlı Mah.DEM Parti → AK Parti24,39,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%65,9
AK Parti%30,4
BTP%1,2
Katılım %80,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%77,0
Recep Tayyip Erdoğan%19,7
Muharrem İnce%2,0
Katılım %83,3
2018 MVMilletvekili
HDP%77,6
AK Parti%15,9
MHP%2,8
Katılım %83,2
2019 YerelYerel
HDP%61,4
AK Parti%36,5
CHP%1,5
Katılım %79,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%72,9
Recep Tayyip Erdoğan%25,3
Sinan Oğan%1,4
Katılım %73,1
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%67,0
AK Parti%16,5
CHP%5,0
Katılım %73,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%71,7
Recep Tayyip Erdoğan%28,3
Katılım %67,2
2024 YerelYerel
DEM Parti%51,2
CHP%28,3
AK Parti%15,7
Katılım %71,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Saray’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.CHP %43,2%69,3
Bakışık Mah.DEM Parti %55,9%66,8
Baltepe Mah.DEM Parti %83,8%74,3
Beyarslan Mah.DEM Parti %69,9%65,7
Değirmigöl Mah.DEM Parti %51,4%76,4
Dolutaş Mah.DEM Parti %79,9%67,8
Feritmelen Mah.CHP %63,3%81,1
Kapıköy Mah.DEM Parti %74,7%82,7
Karahisar Mah.DEM Parti %68,6%60,8
Kargalı Mah.DEM Parti %59,3%77,1
Kazlıgöl Mah.DEM Parti %59,0%67,5
Kazımpaşa Mah.CHP %48,2%71,6
Kekikdüzü Mah.DEM Parti %60,1%79,3
Kepir Mah.DEM Parti %60,6%51,7
Keçikayası Mah.DEM Parti %71,9%82,3
Koçbaşı Mah.DEM Parti %45,8%66,9
Kurucan Mah.DEM Parti %78,2%79,3
Mahmudiye Mah.CHP %55,6%82,0
Sırımlı Mah.AK Parti %41,7%78,5
Turanköy Mah.DEM Parti %83,4%67,9

Altın sandık

Saray’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Saray’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Kurucan Mah.%78,2
Kapıköy Mah.%74,7
Beyarslan Mah.%69,9
En zayıf
Feritmelen Mah.%10,3
Kazımpaşa Mah.%18,7
Atatürk Mah.%21,0
CHP
En güçlü
Feritmelen Mah.%63,3
Kazımpaşa Mah.%48,2
Çaybağı Mah.%43,9
En zayıf
Kurucan Mah.%11,7
Kapıköy Mah.%15,0
Karahisar Mah.%19,9
AK Parti
En güçlü
Sırımlı Mah.%41,7
Atatürk Mah.%28,4
Kazımpaşa Mah.%25,6
En zayıf
Beyarslan Mah.%2,4
Örenburç Mah.%5,5
Çaybağı Mah.%5,7

Seçime katılım

2024 Yerel%71,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%73,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%67,2 / TR %84,1
2019 Yerel%79,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kapıköy Mah.%82,7
Feritmelen Mah.%81,1
Çartak Mah.%80,3
Kurucan Mah.%79,3
Sırımlı Mah.%78,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çaybağı Mah.%57,7
Karahisar Mah.%60,8
Beyarslan Mah.%65,7
Bakışık Mah.%66,8
Kazlıgöl Mah.%67,5

Saray seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Saray’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Saray’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,2 oyla DEM Parti kazandı. CHP %28,3 ile ikinci oldu.

Saray’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Saray’da 11.696 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 47 sandıkta kullanıldı.

Saray’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %72,9, Recep Tayyip Erdoğan %25,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,7 ile önde çıktı.

Saray’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %67,0, AK Parti %16,5, CHP %5,0, MHP %4,4, BBP %1,6.

Saray’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Saray’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Saray’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Saray’da oyların %31,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 18,5 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Saray’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Feritmelen Mah., Mahmudiye Mah., Kazımpaşa Mah..

Saray’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Saray’da etkin parti sayısı 2,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 22,9 puan.

Saray’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Saray’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Saray’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Saray’da geçersiz oy oranı %11,11 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Saray’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Saray’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Saray hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Saray’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Saray’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Saray’daki 27 mahallenin 22 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Saray’ın altın sandığı hangisi?

Saray’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Saray, Bakışık Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,46 puan saptı.

Saray’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Kurucan (%78,2) mahallesinde, en düşük oyu Feritmelen (%10,3) mahallesinde aldı.

Saray’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Feritmelen (%63,3) mahallesinde, en düşük oyu Kurucan (%11,7) mahallesinde aldı.

Saray’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kapıköy Mah. (%82,7), en düşük katılım Çaybağı Mah. (%57,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.