İpekyolu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İpekyolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %24,2 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İpekyolu’da Kemal Kılıçdaroğlu %61,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%58,8
2024 katılım
%63,5
yerel seçim
Seçmen
233.000
2024
Sandık
707
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İpekyolu sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİpekyolu, Van · katılım %63,6İpekyoluVanDEM Parti%58,84%55,61AK Parti%24,17%28,94Yeniden Refah%5,58%6,12CHP%3,04%2,85HÜDA PAR%2,26%2,01Saadet%1,32%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİpekyolu, Van · katılım %82,9İpekyoluVanKılıçdaroğlu%61,43%62,26Erdoğan%36,59%35,61Sinan Oğan%1,70%1,78Muharrem İnce%0,28%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİpekyolu, Van · katılım %77,5İpekyoluVanKılıçdaroğlu%61,46%61,50Erdoğan%38,54%38,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİpekyolu, Van · katılım %83,0İpekyoluVanYeşil Sol Parti%53,38%54,53AK Parti%25,23%25,16CHP%8,39%8,25MHP%5,50%4,84Yeniden Refah%3,82%3,16Zafer Partisi%0,71%0,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İpekyolu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İpekyolu’da oyların %17,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 10,4 puan.

18 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti46 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Beşçatak Mah.AK Parti → DEM Parti48,11,2
Sarmaç Mah.AK Parti → DEM Parti42,214,3
Değirmenarkı Mah.AK Parti (aynı)37,20,9
Ortanca Mah.AK Parti → DEM Parti34,329,2
Kıratlı Mah.AK Parti → DEM Parti29,81,6
Arıtoprak Mah.AK Parti → DEM Parti28,05,8
Bakraçlı Mah.AK Parti → DEM Parti27,47,5
Hatuniye Mah.AK Parti → DEM Parti24,525,4
Şerefiye Mah.AK Parti → DEM Parti24,128,6
Alipaşa Mah.AK Parti → DEM Parti23,90,4
Irgat Mah.AK Parti (aynı)22,61,8
Selimbey Mah.AK Parti → DEM Parti22,515,6
Vali Mithat Bey Mah.AK Parti → DEM Parti22,318,9
Hafiziye Mah.AK Parti → DEM Parti21,619,0
Bahçıvan Mah.AK Parti → DEM Parti21,322,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%48,3
AK Parti%45,9
Saadet%1,8
Katılım %81,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%53,3
Recep Tayyip Erdoğan%39,4
Muharrem İnce%5,6
Katılım %84,4
2018 MVMilletvekili
HDP%56,2
AK Parti%34,9
MHP%2,7
Katılım %84,4
2019 YerelYerel
HDP%54,5
AK Parti%40,6
CHP%2,0
Katılım %77,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,4
Recep Tayyip Erdoğan%36,6
Sinan Oğan%1,7
Katılım %82,9
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%53,4
AK Parti%25,2
CHP%8,4
Katılım %83,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,5
Recep Tayyip Erdoğan%38,5
Katılım %77,5
2024 YerelYerel
DEM Parti%58,8
AK Parti%24,2
Yeniden Refah%5,6
Katılım %63,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İpekyolu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktaş Mah.DEM Parti %61,3%53,9
Alipaşa Mah.DEM Parti %38,0%61,6
Arıtoprak Mah.DEM Parti %44,4%84,6
Ağzıkara Mah.AK Parti %40,4%71,6
Aşağıgölalan Mah.DEM Parti %41,2%54,9
Aşağıçitli Mah.DEM Parti %62,0%47,1
Bahçıvan Mah.DEM Parti %50,7%55,2
Baklatepe Mah.DEM Parti %45,2%52,6
Bakraçlı Mah.DEM Parti %43,2%84,4
Beşçatak Mah.DEM Parti %25,9%82,5
Bostaniçi Mah.DEM Parti %72,8%67,3
Buzhane Mah.DEM Parti %58,1%69,3
Cevdet Paşa Mah.DEM Parti %64,7%65,2
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %53,8%63,4
Dereüstü Mah.DEM Parti %49,5%52,2
Değirmenarkı Mah.AK Parti %31,0%58,9
Değirmenköy Mah.DEM Parti %43,5%44,0
Dibekli Mah.DEM Parti %53,6%82,9
Erçek Mah.DEM Parti %47,1%72,2
Esenler Mah.DEM Parti %68,9%70,9

Altın sandık

İpekyolu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İpekyolu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Hacıbekir Mah.%84,1
Seyit Fehim Arvasi Mah.%75,6
Yeni Mah.%75,0
En zayıf
Köşebaşı Mah.%28,4
Kıratlı Mah.%36,4
Alipaşa Mah.%38,0
AK Parti
En güçlü
Karagündüz Mah.%66,0
Ağzıkara Mah.%40,4
Arıtoprak Mah.%38,6
En zayıf
Hacıbekir Mah.%8,1
Yatıksırt Mah.%11,4
Seyit Fehim Arvasi Mah.%13,7
Yeniden Refah
En güçlü
Köşebaşı Mah.%23,1
Ortanca Mah.%17,3
Erçek Mah.%13,7
En zayıf
Hacıbekir Mah.%1,7
Arıtoprak Mah.%2,2
Bostaniçi Mah.%2,6

Seçime katılım

2024 Yerel%63,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,5 / TR %84,1
2019 Yerel%77,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gövelek Mah.%91,0
Arıtoprak Mah.%84,6
Bakraçlı Mah.%84,4
Kaymaklı Mah.%84,1
Kıratlı Mah.%79,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Değirmenköy Mah.%44,0
Ilıkaynak Mah.%47,4
Yatıksırt Mah.%52,4
Aktaş Mah.%53,9
Bahçıvan Mah.%55,2

İpekyolu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İpekyolu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İpekyolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %24,2 ile ikinci oldu.

İpekyolu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İpekyolu’da 233.000 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 707 sandıkta kullanıldı.

İpekyolu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,4, Recep Tayyip Erdoğan %36,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,5 ile önde çıktı.

İpekyolu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %53,4, AK Parti %25,2, CHP %8,4, MHP %5,5, Yeniden Refah %3,8.

İpekyolu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İpekyolu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İpekyolu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İpekyolu’da oyların %17,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 10,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

İpekyolu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 18 salıncak mahalle var; en oynakları Beşçatak Mah., Sarmaç Mah., Değirmenarkı Mah..

İpekyolu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İpekyolu’da etkin parti sayısı 2,44; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 34,7 puan.

İpekyolu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 7,6 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 4,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

İpekyolu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İpekyolu’da geçersiz oy oranı %8,57 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 14 sandık var.

İpekyolu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İpekyolu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İpekyolu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İpekyolu’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

İpekyolu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İpekyolu’daki 50 mahallenin 44 tanesinde DEM Parti, 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

İpekyolu’nun altın sandığı hangisi?

İpekyolu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İpekyolu, Yalı Mah., 2398 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,65 puan saptı.

İpekyolu’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Hacıbekir (%84,1) mahallesinde, en düşük oyu Köşebaşı (%28,4) mahallesinde aldı.

İpekyolu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karagündüz (%66,0) mahallesinde, en düşük oyu Hacıbekir (%8,1) mahallesinde aldı.

İpekyolu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %63,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gövelek Mah. (%91,0), en düşük katılım Değirmenköy Mah. (%44,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.