Çatak Seçim Sonuçları
2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Çatak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %27,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çatak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %61,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Çatak sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Çatak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Çatak’ta oyların %27,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 21,2 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Ağaçlık Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 67,8 | 6,8 |
| Bilgi Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 51,5 | 0,5 |
| Toyga Mah. | AK Parti → DEM Parti | 45,1 | 38,9 |
| Onağıl Mah. | AK Parti → DEM Parti | 41,6 | 42,8 |
| Korulu Mah. | AK Parti → DEM Parti | 38,4 | 21,7 |
| Atlıhan Mah. | AK Parti → DEM Parti | 36,5 | 37,2 |
| Çılga Mah. | AK Parti → DEM Parti | 34,6 | 44,4 |
| Alacayar Mah. | AK Parti → DEM Parti | 33,2 | 30,0 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti → DEM Parti | 27,4 | 43,2 |
| Uzuntekne Mah. | AK Parti → DEM Parti | 21,0 | 29,5 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → DEM Parti | 20,5 | 19,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Çatak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adnan Menderes Mah. | DEM Parti %61,7 | %72,1 |
| Akçabük Mah. | DEM Parti %76,0 | %80,1 |
| Alacayar Mah. | DEM Parti %57,2 | %77,6 |
| Atlıhan Mah. | DEM Parti %60,5 | %82,5 |
| Ağaçlık Mah. | Yeniden Refah %37,9 | %75,2 |
| Aşağınarlıca Mah. | DEM Parti %69,8 | %87,8 |
| Bahçelievler Mah. | DEM Parti %66,3 | %79,3 |
| Bilgi Mah. | Yeniden Refah %37,5 | %84,7 |
| Boyunpınar Mah. | DEM Parti %54,3 | %95,9 |
| Cumhuriyet Mah. | DEM Parti %51,8 | %70,6 |
| Dalbastı Mah. | DEM Parti %65,1 | %55,9 |
| Derebaşı Mah. | Yeniden Refah %67,5 | %80,2 |
| Dokuzdam Mah. | AK Parti %79,2 | %81,3 |
| Eliaçık Mah. | DEM Parti %46,6 | %91,4 |
| Görentaş Mah. | DEM Parti %76,3 | %80,2 |
| Hacıosman Mah. | DEM Parti %83,6 | %82,6 |
| Işınlı Mah. | DEM Parti %64,1 | %83,6 |
| Karşıyaka Mah. | DEM Parti %81,6 | %83,0 |
| Kaçıt Mah. | DEM Parti %88,7 | %81,7 |
| Konalga Mah. | DEM Parti %72,1 | %77,2 |
Altın sandık
Çatak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Çatak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Çatak seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Çatak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Çatak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,9 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %27,1 ile ikinci oldu.
Çatak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Çatak’ta 12.469 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 54 sandıkta kullanıldı.
Çatak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,9, Recep Tayyip Erdoğan %35,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,6 ile önde çıktı.
Çatak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %52,7, AK Parti %27,8, CHP %8,0, Yeniden Refah %4,3, MHP %2,6.
Çatak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Çatak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Çatak’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Çatak’ta oyların %27,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 21,2 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.
Çatak’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Ağaçlık Mah., Bilgi Mah., Toyga Mah..
Çatak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Çatak’ta etkin parti sayısı 2,4; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 30,8 puan.
Çatak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Çatak’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Çatak’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Çatak’ta geçersiz oy oranı %8,85 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Çatak’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çatak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Çatak hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çatak’ta BDP 1 kez, HDP 1 kez, AK Parti 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Çatak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Çatak’taki 33 mahallenin 27 tanesinde DEM Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Çatak’ın altın sandığı hangisi?
Çatak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çatak, Cumhuriyet Mah., 1021 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,25 puan saptı.
Çatak’ta DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Kaçıt (%88,7) mahallesinde, en düşük oyu Dokuzdam (%10,4) mahallesinde aldı.
Çatak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dokuzdam (%79,2) mahallesinde, en düşük oyu Yukarınarlıca (%5,3) mahallesinde aldı.
Çatak’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Narlı Mah. (%93,3), en düşük katılım Yukarınarlıca Mah. (%67,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.