Özalp Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Özalp’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %71,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %18,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Özalp’ta Kemal Kılıçdaroğlu %80,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%71,5
2024 katılım
%68,7
yerel seçim
Seçmen
35.729
2024
Sandık
133
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Özalp sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÖzalp, Van · katılım %68,7ÖzalpVanDEM Parti%71,50%55,61AK Parti%18,68%28,94CHP%2,95%2,85Yeniden Refah%2,85%6,12HÜDA PAR%0,99%2,01Zafer Partisi%0,90%0,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÖzalp, Van · katılım %71,4ÖzalpVanKılıçdaroğlu%80,16%62,26Erdoğan%17,65%35,61Sinan Oğan%1,69%1,78Muharrem İnce%0,51%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÖzalp, Van · katılım %65,3ÖzalpVanKılıçdaroğlu%80,41%61,50Erdoğan%19,59%38,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÖzalp, Van · katılım %71,4ÖzalpVanYeşil Sol Parti%74,61%54,53AK Parti%13,61%25,16CHP%5,04%8,25MHP%2,04%4,84Yeniden Refah%1,04%3,16Zafer Partisi%0,74%0,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Özalp’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Özalp’ta oyların %6,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 0,1 puan.

1 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti52 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sarıköy Mah.AK Parti → DEM Parti28,244,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%71,6
AK Parti%25,6
Saadet%0,8
Katılım %78,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%84,3
Recep Tayyip Erdoğan%12,7
Muharrem İnce%2,1
Katılım %83,2
2018 MVMilletvekili
HDP%85,0
AK Parti%10,8
CHP%1,4
Katılım %83,1
2019 YerelYerel
HDP%75,0
AK Parti%21,9
CHP%2,3
Katılım %77,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%80,2
Recep Tayyip Erdoğan%17,7
Sinan Oğan%1,7
Katılım %71,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%74,6
AK Parti%13,6
CHP%5,0
Katılım %71,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%80,4
Recep Tayyip Erdoğan%19,6
Katılım %65,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%71,5
AK Parti%18,7
CHP%3,0
Katılım %68,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Özalp’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aksorguç Mah.DEM Parti %60,4%69,0
Altınboğa Mah.DEM Parti %92,2%70,5
Aşağıakçagül Mah.DEM Parti %86,1%73,8
Aşağıbalçıklı Mah.DEM Parti %77,0%70,5
Aşağıkoçkıran Mah.DEM Parti %84,5%48,9
Aşağımollahasan Mah.DEM Parti %63,5%72,0
Aşağıtulgalı Mah.DEM Parti %75,0%79,1
Aşağıyorganlı Mah.DEM Parti %81,6%71,3
Bağrıaçık Mah.DEM Parti %66,3%69,2
Bodurağaç Mah.DEM Parti %83,8%77,6
Boyaldı Mah.DEM Parti %52,0%58,0
Boğazkesen Mah.DEM Parti %77,3%85,9
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %62,3%63,1
Damlacık Mah.DEM Parti %74,2%74,3
Dağdeviren Mah.DEM Parti %61,2%80,3
Dorutay Mah.DEM Parti %71,6%49,0
Dönerdere Mah.DEM Parti %44,6%74,7
Emek Mah.Yeniden Refah %70,0%62,9
Eski Emek Mah.DEM Parti %70,5%87,7
Eğribelen Mah.DEM Parti %86,4%75,9

Altın sandık

Özalp’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Özalp’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Altınboğa Mah.%92,2
Seydibey Mah.%91,5
Savatlı Mah.%91,0
En zayıf
Kargalı Mah.%38,9
Dönerdere Mah.%44,6
Mahmudiye Mah.%48,5
AK Parti
En güçlü
Kargalı Mah.%49,6
Boyaldı Mah.%38,2
Dönerdere Mah.%32,9
En zayıf
Savatlı Mah.%3,9
Seydibey Mah.%3,9
Altınboğa Mah.%4,7

Seçime katılım

2024 Yerel%68,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%71,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%65,3 / TR %84,1
2019 Yerel%77,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hacıali Mah.%89,7
Eski Emek Mah.%87,7
Boğazkesen Mah.%85,9
Sarıköy Mah.%84,8
Yukarıbalçıklı Mah.%82,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Aşağıkoçkıran Mah.%48,9
Dorutay Mah.%49,0
Çamurlu Mah.%53,9
Oymaklı Mah.%54,6
İstasyon Mah.%55,0

Özalp seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Özalp’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Özalp’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %71,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %18,7 ile ikinci oldu.

Özalp’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Özalp’ta 35.729 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 133 sandıkta kullanıldı.

Özalp’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %80,2, Recep Tayyip Erdoğan %17,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %80,4 ile önde çıktı.

Özalp’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %74,6, AK Parti %13,6, CHP %5,0, MHP %2,0, Yeniden Refah %1,0.

Özalp’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Özalp’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 24,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Özalp’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Özalp’ta oyların %6,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,1 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Özalp’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Sarıköy Mah..

Özalp’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Özalp’ta etkin parti sayısı 1,82; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 52,8 puan.

Özalp’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Özalp’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Özalp’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Özalp’ta geçersiz oy oranı %11,7 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Özalp’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Özalp’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Özalp hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Özalp’ta HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Özalp’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Özalp’taki 58 mahallenin 54 tanesinde DEM Parti, 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Özalp’ın altın sandığı hangisi?

Özalp’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Özalp, Eski Emek Mah., 1051 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.

Özalp’ta DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Altınboğa (%92,2) mahallesinde, en düşük oyu Kargalı (%38,9) mahallesinde aldı.

Özalp’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kargalı (%49,6) mahallesinde, en düşük oyu Savatlı (%3,9) mahallesinde aldı.

Özalp’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hacıali Mah. (%89,7), en düşük katılım Aşağıkoçkıran Mah. (%48,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.