Tuşba Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tuşba’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %27,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tuşba’da Kemal Kılıçdaroğlu %59,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%55,8
2024 katılım
%60,7
yerel seçim
Seçmen
98.066
2024
Sandık
319
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tuşba sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTuşba, Van · katılım %60,7TuşbaVanDEM Parti%55,83%55,61AK Parti%27,30%28,94Yeniden Refah%5,68%6,12CHP%2,92%2,85HÜDA PAR%2,87%2,01DEVA%1,33%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTuşba, Van · katılım %77,6TuşbaVanKılıçdaroğlu%60,67%62,26Erdoğan%37,70%35,61Sinan Oğan%1,31%1,78Muharrem İnce%0,32%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTuşba, Van · katılım %70,9TuşbaVanKılıçdaroğlu%59,64%61,50Erdoğan%40,36%38,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTuşba, Van · katılım %77,6TuşbaVanYeşil Sol Parti%53,57%54,53AK Parti%23,95%25,16MHP%7,82%4,84CHP%7,56%8,25Yeniden Refah%2,92%3,16BBP%1,13%0,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tuşba’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tuşba’da oyların %14,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 7,2 puan.

9 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti43 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ocaklı Mah.DEM Parti → AK Parti39,442,3
Pirgarip Mah.AK Parti (aynı)35,71,2
Atmaca Mah.AK Parti → DEM Parti34,424,8
Adıgüzel Mah.AK Parti → DEM Parti28,725,7
Halkalı Mah.AK Parti → DEM Parti26,714,1
Güvençli Mah.DEM Parti → AK Parti24,83,3
Bardakçı Mah.AK Parti → DEM Parti24,22,0
Çitören Mah.AK Parti → DEM Parti20,74,2
Gölyazı Mah.DEM Parti → AK Parti20,50,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,6
BDP%44,4
Saadet%1,5
Katılım %79,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%54,1
Recep Tayyip Erdoğan%39,1
Muharrem İnce%5,1
Katılım %82,3
2018 MVMilletvekili
HDP%56,9
AK Parti%32,9
MHP%4,2
Katılım %82,3
2019 YerelYerel
HDP%54,4
AK Parti%40,4
CHP%2,2
Katılım %74,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,7
Recep Tayyip Erdoğan%37,7
Sinan Oğan%1,3
Katılım %77,6
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%53,6
AK Parti%24,0
MHP%7,8
Katılım %77,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,6
Recep Tayyip Erdoğan%40,4
Katılım %70,9
2024 YerelYerel
DEM Parti%55,8
AK Parti%27,3
Yeniden Refah%5,7
Katılım %60,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tuşba’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdurrahman Gazi Mah.DEM Parti %44,1%59,4
Adıgüzel Mah.DEM Parti %56,6%76,0
Akköprü Mah.DEM Parti %65,3%66,2
Akçaören Mah.DEM Parti %64,8%69,2
Akçift Mah.DEM Parti %80,5%53,1
Alabayır Mah.DEM Parti %56,0%76,7
Alaköy Mah.AK Parti %70,4%65,2
Altıntepe Mah.DEM Parti %62,1%59,1
Arısu Mah.DEM Parti %73,4%64,4
Atmaca Mah.DEM Parti %43,6%64,1
Ayanıs Mah.AK Parti %60,5%92,9
Aşıt Mah.DEM Parti %77,7%65,4
Bardakçı Mah.DEM Parti %36,1%61,9
Bağdaşan Mah.DEM Parti %67,8%61,8
Beyüzümü Mah.DEM Parti %66,3%62,3
Canik Mah.DEM Parti %51,2%85,4
Dağönü Mah.AK Parti %48,7%76,2
Derebey Mah.DEM Parti %59,5%55,7
Değirmenözü Mah.DEM Parti %61,1%64,4
Dibekdüzü Mah.DEM Parti %47,5%72,8

Altın sandık

Tuşba’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tuşba’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Van T Tipi Cezaevi Mah.%87,0
Seyrantepe Mah.%73,4
Şemsibey Mah.%69,3
En zayıf
Alaköy Mah.%8,1
Yumrutepe Mah.%8,8
Ayanıs Mah.%19,0
AK Parti
En güçlü
Yumrutepe Mah.%76,3
Alaköy Mah.%70,4
Ocaklı Mah.%64,4
En zayıf
Van T Tipi Cezaevi Mah.%4,4
Ermişler Mah.%14,3
Seyrantepe Mah.%14,4
Yeniden Refah
En güçlü
Pirgarip Mah.%30,7
Halkalı Mah.%9,5
Bardakçı Mah.%9,5
En zayıf
Güvençli Mah.%1,4
Topaktaş Mah.%1,5
Adıgüzel Mah.%1,6

Seçime katılım

2024 Yerel%60,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%70,9 / TR %84,1
2019 Yerel%74,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ayanıs Mah.%92,9
Dilimli Mah.%91,2
Hıdırköy Mah.%86,2
Canik Mah.%85,4
Yaylıyaka Mah.%85,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Van T Tipi Cezaevi Mah.%13,1
Güvençli Mah.%37,8
Ocaklı Mah.%39,5
Yeşilköy Mah.%54,3
Şemsibey Mah.%55,6

Tuşba seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tuşba’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tuşba’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %27,3 ile ikinci oldu.

Tuşba’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tuşba’da 98.066 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 319 sandıkta kullanıldı.

Tuşba’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,7, Recep Tayyip Erdoğan %37,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,6 ile önde çıktı.

Tuşba’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %53,6, AK Parti %23,9, MHP %7,8, CHP %7,6, Yeniden Refah %2,9.

Tuşba’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tuşba’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tuşba’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tuşba’da oyların %14,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 7,2 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Tuşba’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Ocaklı Mah., Pirgarip Mah., Atmaca Mah..

Tuşba’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tuşba’da etkin parti sayısı 2,55; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 28,5 puan.

Tuşba’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Tuşba’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Tuşba’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tuşba’da geçersiz oy oranı %9,31 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Tuşba’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tuşba’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tuşba hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tuşba’da HDP 2 kez, AK Parti 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Tuşba’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tuşba’daki 71 mahallenin 48 tanesinde DEM Parti, 23 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Tuşba’nın altın sandığı hangisi?

Tuşba’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tuşba, İstasyon Mah., 1191 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,86 puan saptı.

Tuşba’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Van T Tipi Cezaevi (%87,0) mahallesinde, en düşük oyu Alaköy (%8,1) mahallesinde aldı.

Tuşba’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yumrutepe (%76,3) mahallesinde, en düşük oyu Van T Tipi Cezaevi (%4,3) mahallesinde aldı.

Tuşba’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %60,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ayanıs Mah. (%92,9), en düşük katılım Van T Tipi Cezaevi Mah. (%13,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.