Gevaş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gevaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gevaş’ta Recep Tayyip Erdoğan %53,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%45,5
2024 katılım
%77,1
yerel seçim
Seçmen
18.677
2024
Sandık
70
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gevaş sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGevaş, Van · katılım %77,1GevaşVanDEM Parti%45,45%55,61AK Parti%32,99%28,94Yeniden Refah%16,63%6,12CHP%1,69%2,85Saadet%1,15%0,55HÜDA PAR%1,09%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGevaş, Van · katılım %81,0GevaşVanErdoğan%49,85%35,61Kılıçdaroğlu%48,19%62,26Sinan Oğan%1,46%1,78Muharrem İnce%0,50%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGevaş, Van · katılım %76,3GevaşVanErdoğan%52,99%38,50Kılıçdaroğlu%47,01%61,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGevaş, Van · katılım %81,0GevaşVanYeşil Sol Parti%43,32%54,53AK Parti%37,88%25,16CHP%6,03%8,25Yeniden Refah%5,32%3,16MHP%3,57%4,84ittifak)%0,90%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gevaş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gevaş’ta oyların %20,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 9,0 puan.

10 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti31 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yemişlik Mah.AK Parti → DEM Parti52,826,7
Kayalar Mah.AK Parti (aynı)48,80,6
Kurultu Mah.AK Parti → DEM Parti48,812,8
Dokuzağaç Mah.DEM Parti → Yeniden Refah44,410,9
Gündoğan Mah.AK Parti → DEM Parti42,437,8
Orta Mah.AK Parti → DEM Parti32,321,1
Elmalı Mah.AK Parti → DEM Parti26,920,4
Dereağzı Mah.AK Parti (aynı)26,54,1
Karşıyaka Mah.AK Parti → DEM Parti22,224,3
Hasbey Mah.AK Parti → DEM Parti19,32,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,2
BDP%47,2
Saadet%2,3
Katılım %82,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,4
Selahattin Demirtaş%43,0
Muharrem İnce%4,4
Katılım %84,0
2018 MVMilletvekili
HDP%45,6
AK Parti%43,9
MHP%4,1
Katılım %84,0
2019 YerelYerel
AK Parti%49,8
HDP%44,2
Saadet%3,6
Katılım %82,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,9
Kemal Kılıçdaroğlu%48,2
Sinan Oğan%1,5
Katılım %81,0
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%43,3
AK Parti%37,9
CHP%6,0
Katılım %81,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,0
Kemal Kılıçdaroğlu%47,0
Katılım %76,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%45,5
AK Parti%33,0
Yeniden Refah%16,6
Katılım %77,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gevaş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abalı Mah.DEM Parti %65,0%83,4
Aladüz Mah.DEM Parti %55,7%77,6
Altınsaç Mah.AK Parti %50,6%61,4
Anaköy Mah.DEM Parti %62,7%86,3
Atalan Mah.DEM Parti %52,2%80,0
Aydınocak Mah.AK Parti %61,1%81,2
Bahçelievler Mah.DEM Parti %47,0%75,8
Barışık Mah.AK Parti %85,3%76,1
Bağlama Mah.DEM Parti %45,8%37,0
Daldere Mah.DEM Parti %81,6%87,1
Dağyöre Mah.AK Parti %48,3%86,3
Dereağzı Mah.AK Parti %38,3%72,9
Değirmitaş Mah.AK Parti %51,4%84,6
Dilmetaş Mah.DEM Parti %55,8%65,9
Dokuzağaç Mah.Yeniden Refah %43,0%82,5
Elmalı Mah.DEM Parti %49,2%73,1
Göründü Mah.DEM Parti %52,0%84,0
Gündoğan Mah.DEM Parti %62,9%78,0
Güzelkonak Mah.DEM Parti %44,0%90,0
Hasbey Mah.DEM Parti %46,2%78,9

Altın sandık

Gevaş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gevaş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Daldere Mah.%81,6
Abalı Mah.%65,0
Gündoğan Mah.%62,9
En zayıf
Yoldöndü Mah.%5,4
İkizler Mah.%14,3
Aydınocak Mah.%17,0
AK Parti
En güçlü
Yoldöndü Mah.%69,6
Aydınocak Mah.%61,1
Değirmitaş Mah.%51,4
En zayıf
Daldere Mah.%9,8
Güzelkonak Mah.%14,3
Abalı Mah.%14,6
Yeniden Refah
En güçlü
Dokuzağaç Mah.%43,0
Güzelkonak Mah.%35,5
İkizler Mah.%31,6
En zayıf
Daldere Mah.%2,9
Kızıltaş Mah.%3,6
Uysal Mah.%3,9

Seçime katılım

2024 Yerel%77,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%76,3 / TR %84,1
2019 Yerel%82,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Güzelkonak Mah.%90,0
İkizler Mah.%88,5
Daldere Mah.%87,1
Anaköy Mah.%86,3
Değirmitaş Mah.%84,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kurultu Mah.%61,1
Kızıltaş Mah.%66,7
Uysal Mah.%67,8
Yemişlik Mah.%68,3
Selimiye Mah.%71,3

Gevaş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gevaş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gevaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,5 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,0 ile ikinci oldu.

Gevaş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gevaş’ta 18.677 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 70 sandıkta kullanıldı.

Gevaş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,9, Kemal Kılıçdaroğlu %48,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,0 ile önde çıktı.

Gevaş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %43,3, AK Parti %37,9, CHP %6,0, Yeniden Refah %5,3, MHP %3,6.

Gevaş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gevaş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gevaş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gevaş’ta oyların %20,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 9,0 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Gevaş’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Yemişlik Mah., Kayalar Mah., Kurultu Mah..

Gevaş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gevaş’ta etkin parti sayısı 2,91; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,5 puan.

Gevaş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gevaş’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gevaş’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gevaş’ta geçersiz oy oranı %9,58 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gevaş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gevaş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gevaş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gevaş’ta AK Parti 2 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Gevaş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gevaş’taki 41 mahallenin 25 tanesinde DEM Parti, 15 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Gevaş’ın altın sandığı hangisi?

Gevaş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gevaş, Karşıyaka Mah., 1044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,37 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,61 puan sapmayla verdi.

Gevaş’ta DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Daldere (%81,6) mahallesinde, en düşük oyu Yoldöndü (%5,4) mahallesinde aldı.

Gevaş’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yoldöndü (%69,6) mahallesinde, en düşük oyu Daldere (%9,8) mahallesinde aldı.

Gevaş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Güzelkonak Mah. (%90,0), en düşük katılım Kurultu Mah. (%61,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.