Muradiye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Van · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Muradiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %39,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Muradiye’de Kemal Kılıçdaroğlu %64,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%46,2
2024 katılım
%71,6
yerel seçim
Seçmen
27.460
2024
Sandık
107
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Muradiye sonuçları Van geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMuradiye, Van · katılım %71,6MuradiyeVanDEM Parti%46,24%55,61AK Parti%39,27%28,94HÜDA PAR%9,04%2,01Yeniden Refah%2,50%6,12CHP%1,95%2,85BTP%0,66%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMuradiye, Van · katılım %72,1MuradiyeVanKılıçdaroğlu%67,30%62,26Erdoğan%30,80%35,61Sinan Oğan%1,52%1,78Muharrem İnce%0,37%0,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMuradiye, Van · katılım %62,2MuradiyeVanKılıçdaroğlu%64,49%61,50Erdoğan%35,51%38,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMuradiye, Van · katılım %72,1MuradiyeVanYeşil Sol Parti%50,44%54,53AK Parti%22,53%25,16CHP%20,38%8,25Yeniden Refah%1,91%3,16MHP%1,26%4,84Zafer Partisi%0,87%0,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Muradiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Muradiye’de oyların %24,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 1,9 puan.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti38 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Tansu Mah.Saadet → AK Parti74,252,7
Yukarıargıt Mah.Saadet → AK Parti68,153,1
Aşağıargıt Mah.Saadet → AK Parti52,446,1
Kemerköprü Mah.Saadet → AK Parti51,19,5
Ünseli Mah.AK Parti → HÜDA PAR49,113,8
Karahan Mah.AK Parti → DEM Parti48,14,8
Topuzarpa Mah.AK Parti → DEM Parti47,551,4
Dürükkaş Mah.Saadet → DEM Parti43,823,7
Fevzi Çakmak Mah.Saadet → AK Parti40,314,1
Yenişehir Mah.Saadet → AK Parti39,214,6
Şehitmehmetbey Mah.DEM Parti (aynı)37,24,8
Yavuzselim Mah.DEM Parti → AK Parti35,82,5
Beydağı Mah.AK Parti → DEM Parti34,410,8
Kandahar Mah.DEM Parti (aynı)33,90,9
Akbulak Mah.DEM Parti (aynı)19,00,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%50,9
AK Parti%43,5
HÜDA PAR%2,6
Katılım %80,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%65,1
Recep Tayyip Erdoğan%29,3
Muharrem İnce%4,0
Katılım %81,0
2018 MVMilletvekili
HDP%67,2
AK Parti%24,9
CHP%2,2
Katılım %81,0
2019 YerelYerel
HDP%42,4
AK Parti%31,6
Saadet%22,3
Katılım %81,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%67,3
Recep Tayyip Erdoğan%30,8
Sinan Oğan%1,5
Katılım %72,1
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%50,4
AK Parti%22,5
CHP%20,4
Katılım %72,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,5
Recep Tayyip Erdoğan%35,5
Katılım %62,2
2024 YerelYerel
DEM Parti%46,2
AK Parti%39,3
HÜDA PAR%9,0
Katılım %71,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Muradiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adaklı Mah.AK Parti %80,5%73,0
Akbulak Mah.DEM Parti %41,1%59,7
Akçaçay Mah.DEM Parti %90,5%72,3
Alkasnak Mah.AK Parti %44,6%83,9
Açıkyol Mah.AK Parti %59,2%72,3
Aşağıargıt Mah.AK Parti %68,5%70,3
Babacan Mah.DEM Parti %55,8%75,0
Balaklı Mah.DEM Parti %72,5%56,4
Beydağı Mah.DEM Parti %48,1%73,9
Beşparmak Mah.DEM Parti %58,5%81,0
Dağören Mah.DEM Parti %65,6%81,1
Devetaş Mah.DEM Parti %57,2%79,8
Doğangün Mah.DEM Parti %81,2%66,4
Dürükkaş Mah.DEM Parti %49,4%84,7
Erişen Mah.DEM Parti %55,6%78,3
Esenkoç Mah.DEM Parti %55,4%74,2
Fatih Mah.DEM Parti %69,7%82,5
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti %52,4%74,2
Gönderme Mah.DEM Parti %55,6%80,3
Görecek Mah.DEM Parti %57,3%78,0

Altın sandık

Muradiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Muradiye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Doğangün Mah.%81,2
Gümüştepe Mah.%76,6
Balaklı Mah.%72,5
En zayıf
Ünseli Mah.%17,2
Keçikıran Mah.%19,4
Yukarıargıt Mah.%22,4
AK Parti
En güçlü
Yukarıargıt Mah.%75,5
Keçikıran Mah.%70,2
Aşağıargıt Mah.%68,5
En zayıf
Gümüştepe Mah.%7,6
Balaklı Mah.%13,6
Doğangün Mah.%15,0
HÜDA PAR
En güçlü
Ünseli Mah.%46,2
Karahan Mah.%32,3
Dürükkaş Mah.%18,3
En zayıf
Yukarıargıt Mah.%0,2
Dağören Mah.%0,3
Babacan Mah.%0,6

Seçime katılım

2024 Yerel%71,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%72,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%62,2 / TR %84,1
2019 Yerel%81,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Topuzarpa Mah.%86,7
Gümüştepe Mah.%85,8
Dürükkaş Mah.%84,7
Alkasnak Mah.%83,9
Yalındüz Mah.%83,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Balaklı Mah.%56,4
Kuşçu Mah.%56,4
Keçikıran Mah.%56,7
Yumaklı Mah.%62,4
Doğangün Mah.%66,4

Muradiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Muradiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Muradiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %39,3 ile ikinci oldu.

Muradiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Muradiye’de 27.460 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 107 sandıkta kullanıldı.

Muradiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,3, Recep Tayyip Erdoğan %30,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,5 ile önde çıktı.

Muradiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %50,4, AK Parti %22,5, CHP %20,4, Yeniden Refah %1,9, MHP %1,3.

Muradiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Muradiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Muradiye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Muradiye’de oyların %24,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Muradiye’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Tansu Mah., Yukarıargıt Mah., Aşağıargıt Mah..

Muradiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Muradiye’de etkin parti sayısı 2,65; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,0 puan.

Muradiye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Muradiye’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Muradiye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Muradiye’de geçersiz oy oranı %10,1 (Van: %8,75). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Muradiye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Muradiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Muradiye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Muradiye’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Muradiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Muradiye’deki 48 mahallenin 32 tanesinde DEM Parti, 15 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.

Muradiye’nin altın sandığı hangisi?

Muradiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Muradiye, Yavuzselim Mah., 1090 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,51 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,6 puan sapmayla verdi.

Muradiye’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Doğangün (%81,2) mahallesinde, en düşük oyu Ünseli (%17,2) mahallesinde aldı.

Muradiye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yukarıargıt (%75,5) mahallesinde, en düşük oyu Gümüştepe (%7,5) mahallesinde aldı.

Muradiye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %71,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Topuzarpa Mah. (%86,7), en düşük katılım Balaklı Mah. (%56,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Van il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.