Denizli Seçim Sonuçları
2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026
Denizli’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %48,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Denizli’de Kemal Kılıçdaroğlu %52,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Denizli sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Denizli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Denizli’de oyların %15,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 10,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| İlçe | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Buldan | AK Parti → Millet İttifakı | 20,9 | 11,4 |
| Kale | AK Parti → Millet İttifakı | 20,6 | 2,7 |
| Çardak | AK Parti → Millet İttifakı | 19,7 | 21,9 |
| Acıpayam | AK Parti → Millet İttifakı | 18,5 | 2,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
İlçe ilçe sonuçlar
2024 yerel seçiminde Denizli’deki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.
| İlçe | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Acıpayam | CHP %48,2 | %86,1 |
| Babadağ | AK Parti %49,4 | %92,0 |
| Baklan | AK Parti %41,2 | %90,4 |
| Bekilli | CHP %56,7 | %88,6 |
| Beyağaç | Yeniden Refah %50,4 | %94,0 |
| Bozkurt | CHP %34,1 | %89,1 |
| Buldan | CHP %53,2 | %88,6 |
| Güney | CHP %55,9 | %93,6 |
| Honaz | CHP %45,2 | %88,2 |
| Kale | CHP %50,3 | %90,7 |
| Merkezefendi | CHP %57,8 | %81,4 |
| Pamukkale | CHP %46,1 | %79,7 |
| Sarayköy | CHP %52,6 | %89,7 |
| Serinhisar | CHP %50,4 | %91,8 |
| Tavas | CHP %52,9 | %85,5 |
| Çal | CHP %57,3 | %90,9 |
| Çameli | AK Parti %63,2 | %87,5 |
| Çardak | CHP %27,9 | %90,2 |
| Çivril | CHP %40,1 | %85,5 |
Altın sandık
Denizli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Denizli’de en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Denizli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Denizli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Denizli’de 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %48,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,9 ile ikinci oldu.
Denizli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Denizli’de 800.948 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.633 sandıkta kullanıldı.
Denizli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,3, Recep Tayyip Erdoğan %43,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,9 ile önde çıktı.
Denizli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %33,3, CHP %31,8, İYİ Parti %14,2, MHP %8,3, Zafer Partisi %2,6.
Denizli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Denizli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Denizli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Denizli’de oyların %15,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 10,3 puan. 12 ilçede birinci parti değişti.
Denizli’de salıncak ilçe var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak ilçe var; en oynakları Buldan, Kale, Çardak.
Denizli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Denizli’de etkin parti sayısı 2,58; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,3 puan.
Denizli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Denizli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Denizli’de geçersiz oy oranı %4,76 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 26 sandık var.
Denizli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Denizli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Denizli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Denizli’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Denizli’nin ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Denizli’deki 19 ilçenin 15 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Denizli’nin altın sandığı hangisi?
Denizli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkezefendi, Sümer Mah., 1348 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,8 puan saptı.
Denizli’de CHP en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkezefendi (%57,8) ilçesinde, en düşük oyu Beyağaç (%5,9) ilçesinde aldı.
Denizli’de AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çameli (%63,2) ilçesinde, en düşük oyu Çardak (%24,5) ilçesinde aldı.
Denizli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beyağaç (%94,0), en düşük katılım Pamukkale (%79,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Denizli ilçelerinin seçim sonuçları
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.