Baklan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Baklan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %31,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Baklan’da Recep Tayyip Erdoğan %52,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%41,2
2024 katılım
%90,4
yerel seçim
Seçmen
4.528
2024
Sandık
18
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Baklan sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBaklan, Denizli · katılım %90,4BaklanDenizliAK Parti%41,18%30,25CHP%31,81%49,54İYİ Parti%25,21%7,33Yeniden Refah%0,44%3,68BBP%0,39%1,99Zafer Partisi%0,36%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBaklan, Denizli · katılım %93,5BaklanDenizliErdoğan%47,67%43,91Kılıçdaroğlu%47,09%48,34Sinan Oğan%4,71%7,08Muharrem İnce%0,53%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBaklan, Denizli · katılım %91,0BaklanDenizliErdoğan%52,03%47,08Kılıçdaroğlu%47,97%52,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBaklan, Denizli · katılım %93,5BaklanDenizliAK Parti%34,06%33,32CHP%29,36%31,82İYİ Parti%17,88%14,25MHP%10,89%8,29Zafer Partisi%1,56%2,61Yeniden Refah%1,17%1,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Baklan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Baklan’da oyların %9,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 8,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%38,8
MHP%33,8
CHP%21,7
Katılım %94,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,3
Muharrem İnce%26,5
Meral Akşener%23,1
Katılım %91,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,4
CHP%24,2
İYİ Parti%22,7
Katılım %91,3
2019 YerelYerel
AK Parti%49,3
İYİ Parti%49,1
DP%0,6
Katılım %93,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,7
Kemal Kılıçdaroğlu%47,1
Sinan Oğan%4,7
Katılım %93,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,1
CHP%29,4
İYİ Parti%17,9
Katılım %93,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,0
Kemal Kılıçdaroğlu%48,0
Katılım %91,0
2024 YerelYerel
AK Parti%41,2
CHP%31,8
İYİ Parti%25,2
Katılım %90,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Baklan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Balca Mah.CHP %47,8%88,9
Beyelli Mah.AK Parti %35,0%94,7
Boğaziçi Mah.CHP %46,6%87,7
Dağal Mah.CHP %53,6%90,7
Gökpınar Mah.AK Parti %50,6%85,8
Gürlük Mah.AK Parti %48,9%86,2
Hadim Mah.AK Parti %36,5%89,8
Hüsamettin Dede Mah.AK Parti %47,1%88,1
Kavaklar Mah.AK Parti %54,4%93,2
Kirazlı Mah.AK Parti %48,2%92,3
Konak Mah.CHP %43,9%95,2
Çataloba Mah.AK Parti %57,5%95,4
İcikli Mah.CHP %45,5%94,9
Şenyayla Mah.İYİ Parti %44,9%87,7

Altın sandık

Baklan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Baklan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Gökpınar Mah.%50,6
Gürlük Mah.%48,9
Kirazlı Mah.%48,2
En zayıf
Boğaziçi Mah.%27,9
Dağal Mah.%28,3
Beyelli Mah.%35,0
CHP
En güçlü
Dağal Mah.%53,6
Balca Mah.%47,8
Boğaziçi Mah.%46,6
En zayıf
Gökpınar Mah.%13,8
Kirazlı Mah.%18,3
Hüsamettin Dede Mah.%22,7
İYİ Parti
En güçlü
Gökpınar Mah.%34,0
Beyelli Mah.%33,7
Kirazlı Mah.%32,4
En zayıf
Balca Mah.%14,6
Dağal Mah.%16,2
Boğaziçi Mah.%21,9

Seçime katılım

2024 Yerel%90,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,0 / TR %84,1
2019 Yerel%93,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Beyelli Mah.%94,7
Kirazlı Mah.%92,3
Dağal Mah.%90,7
Hadim Mah.%89,8
Balca Mah.%88,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gökpınar Mah.%85,8
Gürlük Mah.%86,2
Boğaziçi Mah.%87,7
Hüsamettin Dede Mah.%88,1
Balca Mah.%88,9

Baklan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Baklan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Baklan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %31,8 ile ikinci oldu.

Baklan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Baklan’da 4.528 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 18 sandıkta kullanıldı.

Baklan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,7, Kemal Kılıçdaroğlu %47,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,0 ile önde çıktı.

Baklan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,1, CHP %29,4, İYİ Parti %17,9, MHP %10,9, Zafer Partisi %1,6.

Baklan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Baklan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Baklan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Baklan’da oyların %9,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 8,0 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Baklan’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Baklan’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Baklan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Baklan’da etkin parti sayısı 2,99; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 9,4 puan.

Baklan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Baklan’da geçersiz oy oranı %6,21 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Baklan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Baklan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Baklan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Baklan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Baklan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Baklan’daki 14 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Baklan’ın altın sandığı hangisi?

Baklan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Baklan, Hadim Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,03 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,4 puan sapmayla verdi.

Baklan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gökpınar (%50,6) mahallesinde, en düşük oyu Boğaziçi (%27,9) mahallesinde aldı.

Baklan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Dağal (%53,6) mahallesinde, en düşük oyu Gökpınar (%13,8) mahallesinde aldı.

Baklan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beyelli Mah. (%94,7), en düşük katılım Gökpınar Mah. (%85,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Denizli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.