Çardak Seçim Sonuçları

2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çardak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %27,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %24,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çardak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %54,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%27,9
2024 katılım
%90,2
yerel seçim
Seçmen
6.916
2024
Sandık
27
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çardak sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇardak, Denizli · katılım %90,2ÇardakDenizliCHP%27,94%49,54AK Parti%24,52%30,25İYİ Parti%23,08%7,33DP%22,01%0,38Yeniden Refah%1,06%3,68Zafer Partisi%0,47%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇardak, Denizli · katılım %91,1ÇardakDenizliKılıçdaroğlu%50,47%48,34Erdoğan%42,49%43,91Sinan Oğan%6,01%7,08Muharrem İnce%1,03%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇardak, Denizli · katılım %89,0ÇardakDenizliKılıçdaroğlu%53,95%52,92Erdoğan%46,05%47,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇardak, Denizli · katılım %91,1ÇardakDenizliCHP%35,68%31,82AK Parti%33,42%33,32İYİ Parti%14,63%14,25MHP%6,61%8,29Zafer Partisi%2,43%2,61BBP%1,38%1,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çardak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çardak’ta oyların %33,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 28,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

12 salıncak mahalle11 mahallede birinci parti değişti13 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gemişli Mah.AK Parti → Millet İttifakı50,435,4
Gemişpınarı Mah.AK Parti → Millet İttifakı50,246,5
Söğütlü Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,014,4
Beylerli Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,746,7
Çaltı Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,519,2
Cumhuriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,018,6
Söğütözü Mah.AK Parti (aynı)29,73,5
Bahçelievler Mah.AK Parti → Millet İttifakı29,410,9
Çınar Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,721,8
Saray Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,215,5
Hürriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,716,9
İstiklal Mah.DP → Millet İttifakı22,45,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%37,7
CHP%35,6
MHP%22,8
Katılım %92,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%45,9
Muharrem İnce%37,2
Meral Akşener%15,7
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,7
CHP%31,9
İYİ Parti%17,6
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
AK Parti%50,7
DP%28,5
İYİ Parti%19,8
Katılım %92,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,5
Recep Tayyip Erdoğan%42,5
Sinan Oğan%6,0
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
CHP%35,7
AK Parti%33,4
İYİ Parti%14,6
Katılım %91,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,0
Recep Tayyip Erdoğan%46,1
Katılım %89,0
2024 YerelYerel
CHP%27,9
AK Parti%24,5
İYİ Parti%23,1
Katılım %90,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çardak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ayvaz Mah.CHP %39,1%104,6
Bahçelievler Mah.İYİ Parti %37,9%92,9
Beylerli Mah.CHP %41,0%88,8
Cumhuriyet Mah.AK Parti %26,3%81,7
Gemişli Mah.CHP %44,7%96,4
Gemişpınarı Mah.CHP %53,5%93,9
Gölcük Mah.AK Parti %38,4%91,6
Hayriye Mah.AK Parti %43,6%94,2
Hürriyet Mah.DP %28,9%86,0
Saray Mah.İYİ Parti %32,3%87,1
Söğütlü Mah.AK Parti %32,9%89,1
Söğütözü Mah.AK Parti %36,8%95,1
Çaltı Mah.AK Parti %37,3%87,9
Çınar Mah.İYİ Parti %36,7%85,9
İstiklal Mah.DP %37,1%96,7

Altın sandık

Çardak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çardak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gemişpınarı Mah.%53,5
Gemişli Mah.%44,7
Beylerli Mah.%41,0
En zayıf
Bahçelievler Mah.%10,6
Saray Mah.%11,5
Çınar Mah.%13,1
AK Parti
En güçlü
Çaltı Mah.%37,3
Söğütözü Mah.%36,8
Söğütlü Mah.%32,9
En zayıf
Bahçelievler Mah.%13,0
Gemişpınarı Mah.%18,6
Beylerli Mah.%18,8
İYİ Parti
En güçlü
Bahçelievler Mah.%37,9
Çınar Mah.%36,7
Saray Mah.%32,3
En zayıf
Söğütözü Mah.%10,6
Gemişpınarı Mah.%11,5
Gemişli Mah.%14,0

Seçime katılım

2024 Yerel%90,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,0 / TR %84,1
2019 Yerel%92,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İstiklal Mah.%96,7
Gemişli Mah.%96,4
Söğütözü Mah.%95,1
Gemişpınarı Mah.%93,9
Bahçelievler Mah.%92,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%81,7
Çınar Mah.%85,9
Hürriyet Mah.%86,0
Saray Mah.%87,1
Çaltı Mah.%87,9

Çardak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çardak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çardak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %27,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %24,5 ile ikinci oldu.

Çardak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çardak’ta 6.916 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 27 sandıkta kullanıldı.

Çardak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,5, Recep Tayyip Erdoğan %42,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,0 ile önde çıktı.

Çardak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %35,7, AK Parti %33,4, İYİ Parti %14,6, MHP %6,6, Zafer Partisi %2,4.

Çardak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çardak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çardak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çardak’ta oyların %33,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 28,7 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.

Çardak’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Gemişli Mah., Gemişpınarı Mah., Söğütlü Mah..

Çardak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çardak’ta etkin parti sayısı 4,17; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,4 puan.

Çardak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çardak’ta geçersiz oy oranı %7,6 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çardak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çardak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çardak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çardak’ta AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Çardak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çardak’taki 15 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP, 3 tanesinde İYİ Parti, 2 tanesinde DP birinci çıktı.

Çardak’ın altın sandığı hangisi?

Çardak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çardak, Beylerli Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,96 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,7 puan sapmayla verdi.

Çardak’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gemişpınarı (%53,5) mahallesinde, en düşük oyu Bahçelievler (%10,6) mahallesinde aldı.

Çardak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çaltı (%37,3) mahallesinde, en düşük oyu Bahçelievler (%13,0) mahallesinde aldı.

Çardak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İstiklal Mah. (%96,7), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%81,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Denizli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.