Bozkurt Seçim Sonuçları

2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bozkurt’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 16,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bozkurt’ta Kemal Kılıçdaroğlu %54,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%34,1
2024 katılım
%89,1
yerel seçim
Seçmen
8.727
2024
Sandık
35
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bozkurt sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBozkurt, Denizli · katılım %89,1BozkurtDenizliCHP%34,11%49,54AK Parti%31,73%30,25İYİ Parti%23,64%7,33BBP%6,32%1,99Yeniden Refah%1,88%3,68Zafer Partisi%0,94%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBozkurt, Denizli · katılım %91,4BozkurtDenizliKılıçdaroğlu%50,80%48,34Erdoğan%42,92%43,91Sinan Oğan%5,28%7,08Muharrem İnce%1,00%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBozkurt, Denizli · katılım %88,5BozkurtDenizliKılıçdaroğlu%54,49%52,92Erdoğan%45,51%47,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBozkurt, Denizli · katılım %91,4BozkurtDenizliCHP%36,28%31,82AK Parti%33,75%33,32İYİ Parti%13,42%14,25MHP%8,01%8,29Zafer Partisi%2,09%2,61Memleket%1,13%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bozkurt’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bozkurt’ta oyların %10,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 8,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti15 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İnceler Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı39,044,8
Avdan Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı22,08,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%36,2
MHP%32,0
AK Parti%30,3
Katılım %93,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%43,7
Muharrem İnce%41,1
Meral Akşener%13,7
Katılım %92,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,3
CHP%34,3
İYİ Parti%14,9
Katılım %92,3
2019 YerelYerel
CHP%50,6
AK Parti%47,9
DP%0,5
Katılım %91,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,8
Recep Tayyip Erdoğan%42,9
Sinan Oğan%5,3
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
CHP%36,3
AK Parti%33,8
İYİ Parti%13,4
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,5
Recep Tayyip Erdoğan%45,5
Katılım %88,5
2024 YerelYerel
CHP%34,1
AK Parti%31,7
İYİ Parti%23,6
Katılım %89,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bozkurt’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alikurt Mah.CHP %51,0%94,8
Armutalanı Mah.AK Parti %49,1%103,6
Avdan Mah.AK Parti %40,5%99,0
Baklankuyucak Mah.AK Parti %34,9%87,6
Barbaros Mah.AK Parti %43,5%89,0
Başçeşme Mah.CHP %43,2%94,3
Cumalı Mah.CHP %34,2%85,3
Fatih Mah.AK Parti %42,0%90,7
Hamdiye Mah.AK Parti %40,6%89,6
Hayrettinköy Mah.AK Parti %39,7%94,8
Mahmudiye Mah.AK Parti %42,5%93,0
Mecidiye Mah.AK Parti %42,0%90,2
Mehmetçik Mah.AK Parti %43,0%86,6
Mimar Sinan Mah.AK Parti %37,6%89,9
Sazköy Mah.CHP %37,2%95,0
Tutluca Mah.CHP %46,5%89,8
Yenibağlar Mah.CHP %57,5%94,1
Çambaşı Mah.CHP %52,9%93,1
İnceler Mah.İYİ Parti %47,2%83,2
İncelertekkesi Mah.İYİ Parti %41,8%94,9

Altın sandık

Bozkurt’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bozkurt’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Alikurt Mah.%51,0
Tutluca Mah.%46,5
Mahmudiye Mah.%38,7
En zayıf
İnceler Mah.%23,6
Hamdiye Mah.%28,3
Mimar Sinan Mah.%28,9
AK Parti
En güçlü
Barbaros Mah.%43,5
Mehmetçik Mah.%43,0
Mahmudiye Mah.%42,5
En zayıf
Alikurt Mah.%12,7
İnceler Mah.%18,8
Tutluca Mah.%23,3
İYİ Parti
En güçlü
İnceler Mah.%47,2
Baklankuyucak Mah.%27,3
Mimar Sinan Mah.%24,7
En zayıf
Alikurt Mah.%9,0
Mahmudiye Mah.%11,7
Barbaros Mah.%14,7

Seçime katılım

2024 Yerel%89,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,5 / TR %84,1
2019 Yerel%91,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Alikurt Mah.%94,8
Mahmudiye Mah.%93,0
Fatih Mah.%90,7
Mimar Sinan Mah.%89,9
Tutluca Mah.%89,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İnceler Mah.%83,2
Cumalı Mah.%85,3
Mehmetçik Mah.%86,6
Baklankuyucak Mah.%87,6
Barbaros Mah.%89,0

Bozkurt seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bozkurt’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bozkurt’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,7 ile ikinci oldu.

Bozkurt’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bozkurt’ta 8.727 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 35 sandıkta kullanıldı.

Bozkurt’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,8, Recep Tayyip Erdoğan %42,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,5 ile önde çıktı.

Bozkurt’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,3, AK Parti %33,8, İYİ Parti %13,4, MHP %8,0, Zafer Partisi %2,1.

Bozkurt’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bozkurt’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Bozkurt’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bozkurt’ta oyların %10,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 8,6 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Bozkurt’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları İnceler Mah., Avdan Mah..

Bozkurt’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bozkurt’ta etkin parti sayısı 3,6; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,4 puan.

Bozkurt’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 9,2 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 15,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Bozkurt’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bozkurt’ta geçersiz oy oranı %7,03 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Bozkurt’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bozkurt’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bozkurt hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bozkurt’ta CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Bozkurt’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bozkurt’taki 20 mahallenin 11 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde CHP, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Bozkurt’un altın sandığı hangisi?

Bozkurt’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bozkurt, Cumalı Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,54 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,1 puan sapmayla verdi.

Bozkurt’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Alikurt (%51,0) mahallesinde, en düşük oyu İnceler (%23,6) mahallesinde aldı.

Bozkurt’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Barbaros (%43,5) mahallesinde, en düşük oyu Alikurt (%12,7) mahallesinde aldı.

Bozkurt’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Alikurt Mah. (%94,8), en düşük katılım İnceler Mah. (%83,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Denizli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.