Acıpayam Seçim Sonuçları

2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Acıpayam’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Acıpayam’da Recep Tayyip Erdoğan %57,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,2
2024 katılım
%86,1
yerel seçim
Seçmen
44.600
2024
Sandık
158
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Acıpayam sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAcıpayam, Denizli · katılım %86,1AcıpayamDenizliCHP%48,17%49,54AK Parti%36,38%30,25Yeniden Refah%6,84%3,68İYİ Parti%4,01%7,33BBP%2,18%1,99Zafer Partisi%0,57%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAcıpayam, Denizli · katılım %90,8AcıpayamDenizliErdoğan%53,85%43,91Kılıçdaroğlu%39,31%48,34Sinan Oğan%5,98%7,08Muharrem İnce%0,86%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAcıpayam, Denizli · katılım %88,0AcıpayamDenizliErdoğan%57,59%47,08Kılıçdaroğlu%42,41%52,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAcıpayam, Denizli · katılım %90,8AcıpayamDenizliAK Parti%41,43%33,32CHP%26,99%31,82İYİ Parti%11,90%14,25MHP%9,35%8,29Yeniden Refah%2,21%1,35Zafer Partisi%2,01%2,61Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Acıpayam’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Acıpayam’da oyların %18,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 11,6 puan.

14 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti47 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sandalcık Mah.AK Parti → CHP45,720,2
Hisar Mah.AK Parti → CHP33,64,8
Ören Mah.AK Parti → CHP33,419,3
Ucarı Mah.AK Parti → CHP28,94,5
Dodurga Mah.AK Parti → CHP27,04,0
Kumafşarı Mah.AK Parti (aynı)25,44,1
Kurtlar Mah.AK Parti → CHP25,22,3
Avşar Mah.AK Parti → CHP23,41,7
Oğuz Mah.AK Parti → CHP22,47,4
Akşar Mah.AK Parti → CHP22,320,1
Çakır Mah.AK Parti → CHP21,914,5
Karahüyük Mah.AK Parti → CHP21,511,9
Güney Mah.AK Parti → CHP20,712,3
Akalan Mah.AK Parti (aynı)20,31,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,6
CHP%32,9
MHP%9,0
Katılım %92,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,2
Muharrem İnce%29,0
Meral Akşener%13,6
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,4
CHP%24,2
İYİ Parti%14,4
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%54,2
CHP%42,9
BBP%0,9
Katılım %88,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,9
Kemal Kılıçdaroğlu%39,3
Sinan Oğan%6,0
Katılım %90,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,4
CHP%27,0
İYİ Parti%11,9
Katılım %90,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,6
Kemal Kılıçdaroğlu%42,4
Katılım %88,0
2024 YerelYerel
CHP%48,2
AK Parti%36,4
Yeniden Refah%6,8
Katılım %86,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Acıpayam’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akalan Mah.AK Parti %44,0%88,2
Akşar Mah.CHP %56,7%93,0
Alaattin Mah.CHP %48,1%80,8
Alcı Mah.CHP %61,2%87,2
Aliveren Mah.AK Parti %85,3%95,3
Apa Mah.AK Parti %48,0%92,5
Avşar Mah.CHP %42,8%93,2
Aşağı Mah.CHP %53,6%79,7
Bademli Mah.CHP %54,7%91,5
Bedirbey Mah.AK Parti %56,3%84,2
Benlik Mah.AK Parti %49,5%93,3
Boğazdere Mah.AK Parti %69,5%89,3
Corum Mah.CHP %38,5%96,4
Darıveren Mah.AK Parti %50,7%89,9
Dedebağı Mah.CHP %55,2%91,3
Dodurga Mah.CHP %41,2%94,1
Eskiköy Mah.AK Parti %61,9%86,6
Gedikli Mah.CHP %44,6%109,6
Gölcük Mah.CHP %58,1%90,6
Gümüş Mah.AK Parti %50,2%84,0

Altın sandık

Acıpayam’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Acıpayam’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Alcı Mah.%61,2
Yukarı Mah.%60,6
Kelekçi Mah.%59,6
En zayıf
Aliveren Mah.%7,8
Eskiköy Mah.%16,5
Darıveren Mah.%23,7
AK Parti
En güçlü
Aliveren Mah.%85,3
Eskiköy Mah.%61,9
Suçatı Mah.%56,1
En zayıf
Yukarı Mah.%27,4
Çamlık Mah.%28,1
Alcı Mah.%28,2
Yeniden Refah
En güçlü
Yeşildere Mah.%25,1
Kuyucak Mah.%19,9
Ucarı Mah.%18,1
En zayıf
Güney Mah.%1,3
Alaattin Mah.%1,4
Olukbaşı Mah.%1,6

Seçime katılım

2024 Yerel%86,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,0 / TR %84,1
2019 Yerel%88,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çiftlik Mah.%97,8
Aliveren Mah.%95,3
Ucarı Mah.%95,0
Olukbaşı Mah.%94,6
Kuzören Mah.%94,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeşilyuva Mah.%74,6
Çamlık Mah.%79,5
Aşağı Mah.%79,7
Hisar Mah.%80,0
Yukarı Mah.%80,3

Acıpayam seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Acıpayam’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Acıpayam’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,4 ile ikinci oldu.

Acıpayam’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Acıpayam’da 44.600 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 158 sandıkta kullanıldı.

Acıpayam’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,9, Kemal Kılıçdaroğlu %39,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,6 ile önde çıktı.

Acıpayam’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,4, CHP %27,0, İYİ Parti %11,9, MHP %9,3, Yeniden Refah %2,2.

Acıpayam’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Acıpayam’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Acıpayam’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Acıpayam’da oyların %18,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 11,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Acıpayam’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Sandalcık Mah., Hisar Mah., Ören Mah..

Acıpayam’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Acıpayam’da etkin parti sayısı 2,69; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,8 puan.

Acıpayam’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,5 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Acıpayam’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Acıpayam’da geçersiz oy oranı %7,24 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Acıpayam’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Acıpayam’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Acıpayam hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Acıpayam’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Acıpayam’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Acıpayam’daki 56 mahallenin 36 tanesinde CHP, 20 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Acıpayam’ın altın sandığı hangisi?

Acıpayam’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Acıpayam, Pınaryazı Mah., 1109 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.

Acıpayam’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Alcı (%61,2) mahallesinde, en düşük oyu Aliveren (%7,8) mahallesinde aldı.

Acıpayam’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aliveren (%85,3) mahallesinde, en düşük oyu Yukarı (%27,4) mahallesinde aldı.

Acıpayam’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çiftlik Mah. (%97,8), en düşük katılım Yeşilyuva Mah. (%74,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Denizli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.