Çal Seçim Sonuçları
2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Çal’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,3 oyla CHP kazandı. MHP %38,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çal’da Kemal Kılıçdaroğlu %56,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Çal sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Çal’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Çal’da oyların %30,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 16,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Selcen Mah. | DSP → Millet İttifakı | 46,9 | 20,6 |
| Yeşilyurt Mah. | MHP → Millet İttifakı | 44,0 | 19,7 |
| İsmailler Mah. | DSP → Millet İttifakı | 43,2 | 24,6 |
| Hüseyinler Mah. | DSP → Millet İttifakı | 40,9 | 21,9 |
| Kabalar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 35,5 | 26,6 |
| Akkent Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,9 | 42,3 |
| Bayıralan Mah. | MHP → Millet İttifakı | 31,0 | 4,4 |
| Hançalar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 30,0 | 17,7 |
| Sazak Mah. | MHP → Millet İttifakı | 28,8 | 16,4 |
| Belevi Mah. | MHP (aynı) | 28,7 | 3,6 |
| Develler Mah. | MHP → Millet İttifakı | 27,4 | 6,8 |
| Denizler Mah. | MHP → Millet İttifakı | 23,9 | 18,5 |
| Süller Mah. | MHP → Millet İttifakı | 22,5 | 7,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Çal’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akkent Mah. | CHP %68,9 | %88,9 |
| Alfaklar Mah. | CHP %63,3 | %93,6 |
| Aşağıseyit Mah. | CHP %74,6 | %93,9 |
| Bahadınlar Mah. | MHP %50,8 | %93,4 |
| Baklançakırlar Mah. | CHP %52,6 | %98,3 |
| Bayıralan Mah. | CHP %47,8 | %99,7 |
| Belevi Mah. | MHP %51,4 | %96,7 |
| Dayılar Mah. | CHP %67,5 | %98,2 |
| Dağmarmara Mah. | MHP %67,6 | %99,5 |
| Denizler Mah. | CHP %57,9 | %92,1 |
| Develler Mah. | CHP %50,7 | %89,6 |
| Gelinören Mah. | CHP %83,0 | %100,0 |
| Hançalar Mah. | CHP %56,5 | %89,2 |
| Hüseyinler Mah. | CHP %58,2 | %85,1 |
| Kabalar Mah. | CHP %57,5 | %93,3 |
| Kaplanlar Mah. | CHP %46,5 | %95,5 |
| Karakaya Mah. | MHP %52,9 | %100,9 |
| Karapınar Mah. | MHP %64,1 | %105,1 |
| Kocaköy Mah. | CHP %54,2 | %94,3 |
| Mahmutgazi Mah. | CHP %74,0 | %94,6 |
Altın sandık
Çal’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Çal’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Çal seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Çal’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Çal’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,3 oyla CHP kazandı. MHP %38,4 ile ikinci oldu.
Çal’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Çal’da 15.097 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 68 sandıkta kullanıldı.
Çal’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,8, Recep Tayyip Erdoğan %41,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,1 ile önde çıktı.
Çal’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %36,6, AK Parti %29,8, İYİ Parti %15,9, MHP %10,0, Zafer Partisi %1,6.
Çal’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Çal’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Çal’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Çal’da oyların %30,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 16,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Çal’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak mahalle var; en oynakları Selcen Mah., Yeşilyurt Mah., İsmailler Mah..
Çal’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Çal’da etkin parti sayısı 2,1; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 18,9 puan.
Çal’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Çal’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Çal’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Çal’da geçersiz oy oranı %5,95 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Çal’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çal’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Çal hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çal’da CHP 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
Çal’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Çal’daki 34 mahallenin 29 tanesinde CHP, 5 tanesinde MHP birinci çıktı.
Çal’ın altın sandığı hangisi?
Çal’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çal, Süller Mah., 1059 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,5 puan saptı.
Çal’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Akkent (%68,9) mahallesinde, en düşük oyu Bahadınlar (%42,5) mahallesinde aldı.
Çal’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Belevi (%51,4) mahallesinde, en düşük oyu Akkent (%28,0) mahallesinde aldı.
Çal’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %90,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bayıralan Mah. (%99,7), en düşük katılım Hüseyinler Mah. (%85,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.