Çivril Seçim Sonuçları

2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çivril’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çivril’de Recep Tayyip Erdoğan %50,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%40,1
2024 katılım
%85,5
yerel seçim
Seçmen
46.616
2024
Sandık
176
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çivril sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇivril, Denizli · katılım %85,5ÇivrilDenizliCHP%40,06%49,54AK Parti%31,39%30,25Yeniden Refah%22,54%3,68İYİ Parti%2,69%7,33DEVA%0,90%0,31Zafer Partisi%0,52%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇivril, Denizli · katılım %89,0ÇivrilDenizliErdoğan%47,68%43,91Kılıçdaroğlu%46,32%48,34Sinan Oğan%5,28%7,08Muharrem İnce%0,72%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇivril, Denizli · katılım %86,0ÇivrilDenizliErdoğan%50,53%47,08Kılıçdaroğlu%49,47%52,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇivril, Denizli · katılım %89,0ÇivrilDenizliAK Parti%32,30%33,32CHP%30,87%31,82İYİ Parti%15,67%14,25MHP%12,01%8,29Zafer Partisi%1,71%2,61BBP%1,59%1,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çivril’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çivril’de oyların %27,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 6,1 puan.

13 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti47 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yahyalı Mah.AK Parti (aynı)49,81,7
Reşadiye Mah.AK Parti → CHP42,70,9
Özdemirci Mah.AK Parti → CHP36,020,4
Yukarı Mah.AK Parti → CHP36,02,7
Çarşı Mah.AK Parti → CHP33,510,5
Düzbel Mah.AK Parti (aynı)32,61,1
Haydan Mah.AK Parti → CHP32,42,9
Çıtak Mah.AK Parti → CHP31,212,2
Karalar Mah.AK Parti → CHP29,333,0
Gümüşsu Mah.AK Parti (aynı)29,04,9
Çayır Mah.CHP (aynı)28,53,8
Irgıllı Mah.AK Parti (aynı)25,14,0
Karabedirler Mah.AK Parti → CHP21,89,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,7
CHP%35,2
MHP%19,4
Katılım %92,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,1
Muharrem İnce%35,4
Meral Akşener%14,7
Katılım %89,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%40,0
CHP%32,0
İYİ Parti%16,3
Katılım %89,5
2019 YerelYerel
AK Parti%50,6
CHP%47,1
Saadet%0,8
Katılım %89,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,7
Kemal Kılıçdaroğlu%46,3
Sinan Oğan%5,3
Katılım %89,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,3
CHP%30,9
İYİ Parti%15,7
Katılım %89,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,5
Kemal Kılıçdaroğlu%49,5
Katılım %86,0
2024 YerelYerel
CHP%40,1
AK Parti%31,4
Yeniden Refah%22,5
Katılım %85,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çivril’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.CHP %40,7%81,8
Aktaş Mah.AK Parti %55,9%108,1
Akçaköy Mah.AK Parti %41,7%93,9
Aşağı Mah.CHP %38,9%81,6
Balçıkhisar Mah.AK Parti %46,3%92,7
Bayat Mah.CHP %65,3%95,5
Bekirli Mah.AK Parti %47,8%100,0
Belence Mah.AK Parti %44,9%97,5
Beydilli Mah.AK Parti %42,7%97,4
Beyköy Mah.AK Parti %58,8%88,1
Bozdağ Mah.AK Parti %48,9%86,1
Bucak Mah.Yeniden Refah %36,6%86,1
Bulgurlar Mah.AK Parti %42,5%92,7
Cabar Mah.CHP %55,2%89,0
Cumalar Mah.Yeniden Refah %32,7%78,5
Düzbel Mah.AK Parti %36,0%94,9
Emircik Mah.CHP %53,0%87,2
Gökgöl Mah.AK Parti %35,1%96,2
Gümüşsu Mah.AK Parti %39,2%85,1
Gürpınar Mah.CHP %56,9%81,1

Altın sandık

Çivril’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çivril’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yuvaköy Mah.%58,3
Gürpınar Mah.%56,9
Sökmen Mah.%56,0
En zayıf
Beydilli Mah.%21,2
Hamam Mah.%22,6
Yahyalı Mah.%26,1
AK Parti
En güçlü
Süngüllü Mah.%54,9
Menteş Mah.%50,4
Balçıkhisar Mah.%46,3
En zayıf
Özdemirci Mah.%20,3
Gürpınar Mah.%20,4
Koçak Mah.%21,3
Yeniden Refah
En güçlü
Beydilli Mah.%34,1
Yahyalı Mah.%33,1
Hamam Mah.%31,2
En zayıf
Yuvaköy Mah.%7,5
Şenköy Mah.%7,7
Süngüllü Mah.%11,1

Seçime katılım

2024 Yerel%85,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,0 / TR %84,1
2019 Yerel%89,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Beydilli Mah.%97,4
Yahyalı Mah.%95,9
Menteş Mah.%93,8
Koçak Mah.%93,5
Savran Mah.%92,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hamam Mah.%65,1
Stadyum Mah.%77,7
Çayır Mah.%78,5
Saray Mah.%79,3
Kızılcasöğüt Mah.%80,4

Çivril seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çivril’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çivril’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,4 ile ikinci oldu.

Çivril’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çivril’de 46.616 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 176 sandıkta kullanıldı.

Çivril’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,7, Kemal Kılıçdaroğlu %46,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,5 ile önde çıktı.

Çivril’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,3, CHP %30,9, İYİ Parti %15,7, MHP %12,0, Zafer Partisi %1,7.

Çivril’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çivril’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çivril’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çivril’de oyların %27,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,1 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Çivril’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak mahalle var; en oynakları Yahyalı Mah., Reşadiye Mah., Özdemirci Mah..

Çivril’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çivril’de etkin parti sayısı 3,22; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,7 puan.

Çivril’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çivril’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çivril’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çivril’de geçersiz oy oranı %7,77 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Çivril’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çivril’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çivril hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çivril’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Çivril’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çivril’deki 77 mahallenin 40 tanesinde CHP, 28 tanesinde AK Parti, 9 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Çivril’in altın sandığı hangisi?

Çivril’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çivril, Çıtak Mah., 1047 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,68 puan saptı.

Çivril’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yuvaköy (%58,3) mahallesinde, en düşük oyu Beydilli (%21,2) mahallesinde aldı.

Çivril’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Süngüllü (%54,9) mahallesinde, en düşük oyu Özdemirci (%20,3) mahallesinde aldı.

Çivril’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beydilli Mah. (%97,4), en düşük katılım Hamam Mah. (%65,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Denizli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.