Sakarya Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Sakarya’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %16,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sakarya’da Recep Tayyip Erdoğan %68,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 büyükşehir belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,2
2024 katılım
%80,0
yerel seçim
Seçmen
797.344
2024
Sandık
2.644
16 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sakarya sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · büyükşehir belediye başkanlığıSakarya · katılım %80,0SakaryaTürkiyeAK Parti%47,25%35,57CHP%16,53%37,90Yeniden Refah%12,79%6,21Saadet%12,41%1,10İYİ Parti%3,98%3,78Zafer Partisi%3,10%1,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSakarya · katılım %91,6SakaryaTürkiyeErdoğan%64,75%49,52Kılıçdaroğlu%27,87%44,88Sinan Oğan%6,95%5,17Muharrem İnce%0,43%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSakarya · katılım %88,6SakaryaTürkiyeErdoğan%68,49%52,18Kılıçdaroğlu%31,51%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSakarya · katılım %91,6SakaryaTürkiyeAK Parti%46,97%35,39CHP%15,96%25,22MHP%11,93%10,00İYİ Parti%11,04%9,64Yeniden Refah%5,03%2,79Zafer Partisi%2,66%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sakarya’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sakarya’da oyların %26,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak ilçe0 ilçede birinci parti değişti16 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler

Salıncak tanımına giren ilçe yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,0
MHP%26,8
CHP%9,3
Katılım %91,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,6
Muharrem İnce%19,3
Meral Akşener%7,1
Katılım %90,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,4
MHP%13,6
CHP%13,5
Katılım %90,3
2019 YerelYerel
AK Parti%65,2
İYİ Parti%27,7
Saadet%3,9
Katılım %86,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,8
Kemal Kılıçdaroğlu%27,9
Sinan Oğan%7,0
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,0
CHP%16,0
MHP%11,9
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,5
Kemal Kılıçdaroğlu%31,5
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
AK Parti%47,3
CHP%16,5
Yeniden Refah%12,8
Katılım %80,0

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sakarya’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AdapazarıAK Parti %42,7%75,0
AkyazıAK Parti %47,5%83,6
ArifiyeAK Parti %50,7%80,5
ErenlerBBP %40,9%79,3
FerizliİYİ Parti %44,0%82,7
GeyveYeniden Refah %35,0%88,5
HendekBBP %34,6%84,5
KarapürçekYeniden Refah %45,0%90,6
KarasuAK Parti %44,4%76,4
KaynarcaYeniden Refah %48,9%90,8
KocaaliAK Parti %33,5%86,2
PamukovaAK Parti %38,5%86,4
SapancaCHP %42,6%81,7
SerdivanAK Parti %40,3%74,2
SöğütlüAK Parti %50,6%88,7
TaraklıMHP %41,0%93,3

Altın sandık

Sakarya’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sakarya’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Arifiye%50,7
Söğütlü%50,6
Akyazı%47,5
En zayıf
Kocaali%33,5
Ferizli%33,7
Geyve%34,1
CHP
En güçlü
Sapanca%42,6
Serdivan%38,3
Geyve%25,5
En zayıf
Kaynarca%2,4
Taraklı%2,5
Ferizli%3,8
Yeniden Refah
En güçlü
Kaynarca%48,9
Karapürçek%45,0
Geyve%35,0
En zayıf
Pamukova%2,9
Sapanca%4,6
Söğütlü%4,7

Seçime katılım

2024 Yerel%80,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%86,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Taraklı%93,3
Kaynarca%90,8
Karapürçek%90,6
Söğütlü%88,7
Geyve%88,5
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Serdivan%74,2
Adapazarı%75,0
Karasu%76,4
Erenler%79,3
Arifiye%80,5

Sakarya seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sakarya’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sakarya’da 2024 yerel seçiminde büyükşehir belediye başkanlığı yarışını %47,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %16,5 ile ikinci oldu.

Sakarya’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sakarya’da 797.344 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 2.644 sandıkta kullanıldı.

Sakarya’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,8, Kemal Kılıçdaroğlu %27,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,5 ile önde çıktı.

Sakarya’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,0, CHP %16,0, MHP %11,9, İYİ Parti %11,0, Yeniden Refah %5,0.

Sakarya’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sakarya’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sakarya’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sakarya’da oyların %26,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,4 puan.

Sakarya’da salıncak ilçe var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Sakarya’da salıncak ilçe tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Sakarya’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sakarya’da etkin parti sayısı 3,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 30,7 puan.

Sakarya’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,6 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 3,9 puan daha düşük; Yeniden Refah oyu ortalama 2,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Sakarya’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sakarya’da geçersiz oy oranı %5,23 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 31 sandık var.

Sakarya’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sakarya’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Sakarya hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sakarya’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Sakarya’nın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sakarya’daki 16 ilçenin 8 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde BBP, 1 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Sakarya’nın altın sandığı hangisi?

Sakarya’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Adapazarı, Maltepe Mah., 1100 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,03 puan saptı.

Sakarya’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Arifiye (%50,7) ilçesinde, en düşük oyu Kocaali (%33,5) ilçesinde aldı.

Sakarya’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sapanca (%42,6) ilçesinde, en düşük oyu Kaynarca (%2,4) ilçesinde aldı.

Sakarya’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Taraklı (%93,3), en düşük katılım Serdivan (%74,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sakarya ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.