Pamukova Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pamukova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,5 oyla AK Parti kazandı. BBP %30,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pamukova’da Recep Tayyip Erdoğan %72,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,5
2024 katılım
%86,4
yerel seçim
Seçmen
23.673
2024
Sandık
87
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pamukova sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPamukova, Sakarya · katılım %86,4PamukovaSakaryaAK Parti%38,48%37,39BBP%30,14%10,91CHP%20,43%19,24Saadet%5,33%4,51Yeniden Refah%2,87%15,33DEVA%1,42%0,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPamukova, Sakarya · katılım %92,3PamukovaSakaryaErdoğan%68,11%64,75Kılıçdaroğlu%24,72%27,87Sinan Oğan%6,58%6,95Muharrem İnce%0,59%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPamukova, Sakarya · katılım %89,1PamukovaSakaryaErdoğan%72,14%68,49Kılıçdaroğlu%27,86%31,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPamukova, Sakarya · katılım %92,3PamukovaSakaryaAK Parti%50,67%46,97CHP%14,04%15,96MHP%11,18%11,93İYİ Parti%10,69%11,04Yeniden Refah%4,42%5,03Zafer Partisi%2,17%2,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pamukova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pamukova’da oyların %50,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 15,0 puan.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Paşalar Mah.Saadet → BBP63,26,6
Pınarlı Mah.Saadet → BBP62,610,0
Gökgöz Mah.Saadet → BBP61,77,3
Çilekli Mah.AK Parti → CHP58,26,5
Hayrettin Mah.Saadet → AK Parti56,32,5
Cihadiye Mah.Saadet → AK Parti55,88,3
Teşvikiye Mah.AK Parti → BBP54,63,7
Karapınar Mah.Saadet → AK Parti54,014,6
Çardak Mah.Saadet → AK Parti53,85,3
Elperek Mah.Saadet → AK Parti53,64,9
Yenice Mah.Saadet → AK Parti51,36,8
Cumhuriyet Mah.Saadet → AK Parti50,25,2
Turgutlu Mah.Saadet → CHP50,01,0
Mekece Mah.Saadet → AK Parti49,420,4
Fevziye Mah.Saadet → AK Parti47,213,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,1
CHP%29,2
Saadet%11,5
Katılım %92,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,8
Muharrem İnce%17,8
Meral Akşener%8,7
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%59,6
CHP%12,9
MHP%12,2
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
Saadet%54,7
AK Parti%39,6
CHP%4,0
Katılım %90,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,1
Kemal Kılıçdaroğlu%24,7
Sinan Oğan%6,6
Katılım %92,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%50,7
CHP%14,0
MHP%11,2
Katılım %92,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,1
Kemal Kılıçdaroğlu%27,9
Katılım %89,1
2024 YerelYerel
AK Parti%38,5
BBP%30,1
CHP%20,4
Katılım %86,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pamukova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahılar Mah.AK Parti %42,9%99,2
Akçakaya Mah.AK Parti %26,9%94,9
Ağaççılar Mah.AK Parti %58,9%108,8
Bacıköy Mah.AK Parti %40,4%93,6
Bakacak Mah.BBP %31,3%101,5
Bayırakçaşehir Mah.AK Parti %47,9%84,5
Cihadiye Mah.AK Parti %40,6%95,7
Cumhuriyet Mah.AK Parti %42,4%86,4
Elperek Mah.AK Parti %36,3%81,6
Eskiyayla Mah.BBP %36,5%98,5
Eğriçay Mah.AK Parti %34,9%105,4
Fevziye Mah.AK Parti %46,9%91,7
Gonca Mah.AK Parti %44,1%98,4
Gökgöz Mah.BBP %33,3%87,2
Hayrettin Mah.AK Parti %39,2%86,5
Hüseyinli Mah.AK Parti %57,8%98,1
Kadıköy Mah.AK Parti %42,0%96,2
Karapınar Mah.AK Parti %40,4%94,0
Kazımiye Mah.AK Parti %42,9%102,0
Kemaliye Mah.AK Parti %43,2%83,8

Altın sandık

Pamukova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Pamukova’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Bayırakçaşehir Mah.%47,9
Fevziye Mah.%46,9
Mekece Mah.%45,5
En zayıf
Gökgöz Mah.%26,0
Turgutlu Mah.%34,6
Teşvikiye Mah.%35,0
BBP
En güçlü
Teşvikiye Mah.%38,7
Cumhuriyet Mah.%37,2
Gökgöz Mah.%33,3
En zayıf
Fevziye Mah.%7,5
Şeyhvarmaz Mah.%11,0
Turgutlu Mah.%18,0
CHP
En güçlü
Turgutlu Mah.%35,6
Fevziye Mah.%33,0
Şeyhvarmaz Mah.%31,9
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%10,9
Teşvikiye Mah.%14,1
Bayırakçaşehir Mah.%14,9

Seçime katılım

2024 Yerel%86,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,1 / TR %84,1
2019 Yerel%90,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Teşvikiye Mah.%94,6
Karapınar Mah.%94,0
Bacıköy Mah.%93,6
Fevziye Mah.%91,7
Şeyhvarmaz Mah.%91,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Elperek Mah.%81,6
Kemaliye Mah.%83,8
Yenice Mah.%84,1
Bayırakçaşehir Mah.%84,5
Cumhuriyet Mah.%86,4

Pamukova seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pamukova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pamukova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,5 oyla AK Parti kazandı. BBP %30,1 ile ikinci oldu.

Pamukova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pamukova’da 23.673 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 87 sandıkta kullanıldı.

Pamukova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,1, Kemal Kılıçdaroğlu %24,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,1 ile önde çıktı.

Pamukova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %50,7, CHP %14,0, MHP %11,2, İYİ Parti %10,7, Yeniden Refah %4,4.

Pamukova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pamukova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Pamukova’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pamukova’da oyların %50,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 15,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Pamukova’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Paşalar Mah., Pınarlı Mah., Gökgöz Mah..

Pamukova’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pamukova’da etkin parti sayısı 3,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 8,3 puan.

Pamukova’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Pamukova’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Pamukova’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pamukova’da geçersiz oy oranı %4,83 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Pamukova’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pamukova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pamukova hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pamukova’da AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.

Pamukova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pamukova’daki 33 mahallenin 23 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde BBP, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Pamukova’nın altın sandığı hangisi?

Pamukova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pamukova, Yenice Mah., 1078 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,0 puan saptı.

Pamukova’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bayırakçaşehir (%47,9) mahallesinde, en düşük oyu Gökgöz (%26,0) mahallesinde aldı.

Pamukova’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Teşvikiye (%38,6) mahallesinde, en düşük oyu Fevziye (%7,5) mahallesinde aldı.

Pamukova’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Teşvikiye Mah. (%94,6), en düşük katılım Elperek Mah. (%81,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sakarya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.