Kaynarca Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kaynarca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %44,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kaynarca’da Recep Tayyip Erdoğan %79,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%48,9
2024 katılım
%90,8
yerel seçim
Seçmen
19.455
2024
Sandık
80
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kaynarca sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKaynarca, Sakarya · katılım %90,8KaynarcaSakaryaYeniden Refah%48,86%15,33AK Parti%44,38%37,39Saadet%3,04%4,51CHP%2,39%19,24Zafer Partisi%0,60%1,96DEVA%0,45%0,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKaynarca, Sakarya · katılım %93,2KaynarcaSakaryaErdoğan%76,16%64,75Kılıçdaroğlu%17,48%27,87Sinan Oğan%5,70%6,95Muharrem İnce%0,66%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKaynarca, Sakarya · katılım %91,4KaynarcaSakaryaErdoğan%79,81%68,49Kılıçdaroğlu%20,19%31,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKaynarca, Sakarya · katılım %93,2KaynarcaSakaryaAK Parti%53,11%46,97MHP%17,02%11,93CHP%10,60%15,96İYİ Parti%7,55%11,04Yeniden Refah%4,35%5,03Zafer Partisi%2,15%2,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kaynarca’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kaynarca’da oyların %50,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 35,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

19 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti32 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Taşoluk Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah77,256,6
Müezzinler Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah75,046,8
Sabırlı Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah72,846,4
Uğurlu Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah71,246,9
Şeyhtımarı Mah.Saadet → Yeniden Refah71,144,9
Güven Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah70,345,1
Konak Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah69,543,3
Uzunalan Mah.Saadet → Yeniden Refah68,336,6
Karamanlar Mah.Saadet → Yeniden Refah67,639,4
Duduköy Mah.Saadet → Yeniden Refah67,541,4
Kayacık Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah66,241,9
Topçu Mah.Saadet → Yeniden Refah64,933,7
Merkez Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah64,733,7
Kertil Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah61,930,5
Kızılcaali Mah.Saadet → Yeniden Refah61,124,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%59,3
MHP%31,9
CHP%5,5
Katılım %93,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,2
Muharrem İnce%11,9
Meral Akşener%5,3
Katılım %92,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%67,1
MHP%14,2
CHP%8,6
Katılım %92,6
2019 YerelYerel
AK Parti%45,3
Saadet%29,1
BBP%20,2
Katılım %92,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,2
Kemal Kılıçdaroğlu%17,5
Sinan Oğan%5,7
Katılım %93,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%53,1
MHP%17,0
CHP%10,6
Katılım %93,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,8
Kemal Kılıçdaroğlu%20,2
Katılım %91,4
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%48,9
AK Parti%44,4
Saadet%3,0
Katılım %90,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kaynarca’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbaşlı Mah.Yeniden Refah %51,6%97,3
Arifağa Mah.AK Parti %68,1%87,6
Başoğlu Mah.AK Parti %68,7%68,9
Birlik Mah.AK Parti %66,6%89,1
Büyükyanık Mah.AK Parti %80,2%87,0
Cebek Mah.Yeniden Refah %49,7%91,6
Duduköy Mah.Yeniden Refah %66,5%95,9
Eğrioğlu Mah.Yeniden Refah %71,3%100,0
Gaziler Mah.Yeniden Refah %83,5%99,5
Gölce Mah.Yeniden Refah %86,8%91,3
Gürpınar Mah.AK Parti %66,2%92,9
Güven Mah.Yeniden Refah %69,6%97,5
Hatipler Mah.Yeniden Refah %56,4%88,9
Kalburcu Mah.Yeniden Refah %57,8%100,0
Karamanlar Mah.Yeniden Refah %65,2%92,2
Karaçalı Mah.AK Parti %65,4%89,8
Kayacık Mah.Yeniden Refah %64,2%95,3
Kertil Mah.Yeniden Refah %61,1%92,1
Konak Mah.Yeniden Refah %68,0%88,7
Kulaklı Mah.AK Parti %59,2%93,1

Altın sandık

Kaynarca’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kaynarca’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Taşoluk Mah.%75,9
Şeyhtımarı Mah.%70,4
Uğurlu Mah.%70,1
En zayıf
Turnalı Mah.%9,6
Ziahmet Mah.%10,5
İşaret Mah.%13,7
AK Parti
En güçlü
Ziahmet Mah.%87,8
Turnalı Mah.%87,7
Büyükyanık Mah.%80,2
En zayıf
Taşoluk Mah.%19,3
Kayacık Mah.%22,3
Uğurlu Mah.%23,2

Seçime katılım

2024 Yerel%90,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,4 / TR %84,1
2019 Yerel%92,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Taşoluk Mah.%100,0
Uğurlu Mah.%96,4
Topçu Mah.%95,9
Kayacık Mah.%95,3
Şeyhtımarı Mah.%93,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Orta Mah.%86,3
Merkez Mah.%86,4
Yeşilova Mah.%86,4
Büyükyanık Mah.%87,0
Arifağa Mah.%87,6

Kaynarca seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kaynarca’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kaynarca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %44,4 ile ikinci oldu.

Kaynarca’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kaynarca’da 19.455 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 80 sandıkta kullanıldı.

Kaynarca’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,2, Kemal Kılıçdaroğlu %17,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,8 ile önde çıktı.

Kaynarca’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %53,1, MHP %17,0, CHP %10,6, İYİ Parti %7,5, Yeniden Refah %4,3.

Kaynarca’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kaynarca’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kaynarca’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kaynarca’da oyların %50,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 35,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Kaynarca’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 19 salıncak mahalle var; en oynakları Taşoluk Mah., Müezzinler Mah., Sabırlı Mah..

Kaynarca’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kaynarca’da etkin parti sayısı 2,29; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,5 puan.

Kaynarca’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 15,3 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 15,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kaynarca’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kaynarca’da geçersiz oy oranı %4,94 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kaynarca’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kaynarca’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kaynarca hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kaynarca’da AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Kaynarca’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kaynarca’daki 45 mahallenin 30 tanesinde Yeniden Refah, 15 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kaynarca’nın altın sandığı hangisi?

Kaynarca’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kaynarca, Orta Mah., 1057 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,11 puan saptı.

Kaynarca’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Taşoluk (%75,9) mahallesinde, en düşük oyu Turnalı (%9,6) mahallesinde aldı.

Kaynarca’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ziahmet (%87,8) mahallesinde, en düşük oyu Taşoluk (%19,3) mahallesinde aldı.

Kaynarca’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Taşoluk Mah. (%100,0), en düşük katılım Orta Mah. (%86,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sakarya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.