Söğütlü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Söğütlü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,6 oyla AK Parti kazandı. BBP %25,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 16,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Söğütlü’de Recep Tayyip Erdoğan %67,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,6
2024 katılım
%88,7
yerel seçim
Seçmen
12.096
2024
Sandık
45
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Söğütlü sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSöğütlü, Sakarya · katılım %88,7SöğütlüSakaryaAK Parti%50,59%37,39BBP%25,31%10,91CHP%8,62%19,24Saadet%5,48%4,51Yeniden Refah%4,72%15,33İYİ Parti%2,38%5,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSöğütlü, Sakarya · katılım %92,5SöğütlüSakaryaErdoğan%62,90%64,75Kılıçdaroğlu%29,46%27,87Sinan Oğan%7,10%6,95Muharrem İnce%0,53%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSöğütlü, Sakarya · katılım %89,9SöğütlüSakaryaErdoğan%67,00%68,49Kılıçdaroğlu%33,00%31,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSöğütlü, Sakarya · katılım %92,5SöğütlüSakaryaAK Parti%49,18%46,97CHP%17,83%15,96İYİ Parti%12,08%11,04MHP%8,87%11,93Yeniden Refah%3,55%5,03Zafer Partisi%2,47%2,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Söğütlü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Söğütlü’de oyların %33,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 20,7 puan.

4 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Beşdeğirmen Mah.AK Parti (aynı)52,04,4
Akçakamış Mah.AK Parti (aynı)44,93,1
Cami Cedit Mah.AK Parti (aynı)43,31,0
Gündoğan Mah.AK Parti (aynı)42,61,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,3
MHP%41,5
CHP%4,7
Katılım %93,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,5
Muharrem İnce%22,8
Meral Akşener%8,5
Katılım %91,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,5
CHP%17,5
İYİ Parti%10,5
Katılım %91,2
2019 YerelYerel
AK Parti%67,5
CHP%20,4
Saadet%9,6
Katılım %91,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,9
Kemal Kılıçdaroğlu%29,5
Sinan Oğan%7,1
Katılım %92,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,2
CHP%17,8
İYİ Parti%12,1
Katılım %92,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,0
Kemal Kılıçdaroğlu%33,0
Katılım %89,9
2024 YerelYerel
AK Parti%50,6
BBP%25,3
CHP%8,6
Katılım %88,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Söğütlü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akarca Mah.AK Parti %74,7%86,6
Akgöl Mah.AK Parti %55,7%91,1
Akçakamış Mah.AK Parti %32,8%90,9
Beşdeğirmen Mah.AK Parti %43,6%86,4
Cami Cedit Mah.AK Parti %37,4%86,4
Fındıklı Mah.AK Parti %41,5%91,8
Gündoğan Mah.AK Parti %36,4%86,5
Hasanfakı Mah.AK Parti %48,0%98,5
Kantar Mah.AK Parti %68,8%92,2
Karateke Mah.AK Parti %55,3%93,3
Kurudil Mah.AK Parti %51,6%82,3
Küçük Söğütlü Mah.AK Parti %54,9%88,1
Levent Mah.AK Parti %61,4%92,4
Maksudiye Mah.AK Parti %67,6%82,3
Mağara Mah.AK Parti %60,5%94,0
Orta Mah.AK Parti %44,3%81,7
Rüstemler Mah.AK Parti %72,1%96,4
Soğucak Mah.AK Parti %44,1%91,6
Sıraköy Mah.AK Parti %48,6%95,8
Tokmaklıdere Mah.AK Parti %46,7%94,2

Altın sandık

Söğütlü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Söğütlü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Akarca Mah.%74,7
Rüstemler Mah.%72,1
Maksudiye Mah.%67,6
En zayıf
Akçakamış Mah.%32,8
Gündoğan Mah.%36,4
Cami Cedit Mah.%37,4
BBP
En güçlü
Beşdeğirmen Mah.%39,2
Orta Mah.%36,7
Cami Cedit Mah.%36,4
En zayıf
Rüstemler Mah.%10,1
Akarca Mah.%10,2
Kurudil Mah.%11,4
CHP
En güçlü
Kurudil Mah.%26,0
Akçakamış Mah.%16,8
Gündoğan Mah.%15,9
En zayıf
Rüstemler Mah.%1,7
Beşdeğirmen Mah.%2,6
İmamlar Mah.%4,8

Seçime katılım

2024 Yerel%88,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,9 / TR %84,1
2019 Yerel%91,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İmamlar Mah.%99,3
Rüstemler Mah.%96,4
Sıraköy Mah.%95,8
Türkbeylikkışla Mah.%93,4
Karateke Mah.%93,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Orta Mah.%81,7
Kurudil Mah.%82,3
Maksudiye Mah.%82,3
Cami Cedit Mah.%86,4
Beşdeğirmen Mah.%86,4

Söğütlü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Söğütlü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Söğütlü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,6 oyla AK Parti kazandı. BBP %25,3 ile ikinci oldu.

Söğütlü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Söğütlü’de 12.096 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 45 sandıkta kullanıldı.

Söğütlü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,9, Kemal Kılıçdaroğlu %29,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,0 ile önde çıktı.

Söğütlü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,2, CHP %17,8, İYİ Parti %12,1, MHP %8,9, Yeniden Refah %3,5.

Söğütlü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Söğütlü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Söğütlü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Söğütlü’de oyların %33,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 20,7 puan.

Söğütlü’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Beşdeğirmen Mah., Akçakamış Mah., Cami Cedit Mah..

Söğütlü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Söğütlü’de etkin parti sayısı 3,0; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 25,3 puan.

Söğütlü’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Söğütlü’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Söğütlü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Söğütlü’de geçersiz oy oranı %4,59 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Söğütlü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Söğütlü’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Söğütlü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Söğütlü’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Söğütlü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Söğütlü’deki 23 mahallenin 23 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Söğütlü’nün altın sandığı hangisi?

Söğütlü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Söğütlü, Küçük Söğütlü Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,5 puan saptı.

Söğütlü’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akarca (%74,7) mahallesinde, en düşük oyu Akçakamış (%32,8) mahallesinde aldı.

Söğütlü’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Beşdeğirmen (%39,2) mahallesinde, en düşük oyu Rüstemler (%10,1) mahallesinde aldı.

Söğütlü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İmamlar Mah. (%99,3), en düşük katılım Orta Mah. (%81,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sakarya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.