Serdivan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Serdivan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Serdivan’da Recep Tayyip Erdoğan %57,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%40,3
2024 katılım
%74,2
yerel seçim
Seçmen
109.533
2024
Sandık
327
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Serdivan sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSerdivan, Sakarya · katılım %74,2SerdivanSakaryaAK Parti%40,32%37,39CHP%38,31%19,24Yeniden Refah%10,64%15,33Saadet%4,23%4,51İYİ Parti%3,35%5,14DEVA%0,83%0,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSerdivan, Sakarya · katılım %91,2SerdivanSakaryaErdoğan%54,07%64,75Kılıçdaroğlu%37,26%27,87Sinan Oğan%8,29%6,95Muharrem İnce%0,37%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSerdivan, Sakarya · katılım %87,9SerdivanSakaryaErdoğan%57,79%68,49Kılıçdaroğlu%42,21%31,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSerdivan, Sakarya · katılım %91,3SerdivanSakaryaAK Parti%37,74%46,97CHP%21,08%15,96İYİ Parti%15,45%11,04MHP%11,24%11,93Yeniden Refah%4,81%5,03Zafer Partisi%3,17%2,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Serdivan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Serdivan’da oyların %23,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 12,9 puan.

10 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti24 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yazlık Mah.AK Parti (aynı)29,24,1
Uzunköy Mah.AK Parti (aynı)28,41,2
Kızılcıklı Mah.AK Parti (aynı)26,80,0
Reşadiye Mah.AK Parti (aynı)25,14,7
Köprübaşı Mah.AK Parti (aynı)25,01,7
Bahçelievler Mah.AK Parti (aynı)24,24,6
Arabacıalanı Mah.AK Parti → CHP22,94,9
Beşköprü Mah.AK Parti → CHP22,13,3
Kemalpaşa Mah.AK Parti → CHP21,15,1
İstiklal Mah.AK Parti → CHP21,05,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%55,2
MHP%33,6
CHP%6,6
Katılım %89,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,4
Muharrem İnce%25,8
Meral Akşener%8,5
Katılım %89,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,3
CHP%17,2
MHP%13,2
Katılım %89,6
2019 YerelYerel
AK Parti%59,0
CHP%31,2
BBP%4,5
Katılım %82,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,1
Kemal Kılıçdaroğlu%37,3
Sinan Oğan%8,3
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%37,7
CHP%21,1
İYİ Parti%15,5
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,8
Kemal Kılıçdaroğlu%42,2
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
AK Parti%40,3
CHP%38,3
Yeniden Refah%10,6
Katılım %74,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Serdivan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Arabacıalanı Mah.CHP %42,7%73,5
Aralık Mah.AK Parti %49,1%89,0
Aşağıdereköy Mah.AK Parti %53,6%88,5
Bahçelievler Mah.AK Parti %42,5%74,9
Beşevler Mah.AK Parti %52,0%91,3
Beşköprü Mah.CHP %41,2%70,3
Dağyoncalı Mah.AK Parti %58,6%93,5
Esentepe Mah.AK Parti %46,2%81,4
Hamitabat Mah.AK Parti %49,0%87,5
Kazımpaşa Mah.AK Parti %50,4%89,5
Kemalpaşa Mah.CHP %42,6%64,5
Kuruçeşme Mah.AK Parti %49,8%88,6
Köprübaşı Mah.AK Parti %39,6%73,5
Kızılcıklı Mah.AK Parti %39,7%93,2
Meşeli Mah.AK Parti %44,2%89,8
Otuziki Evler Mah.AK Parti %44,6%77,3
Reşadiye Mah.AK Parti %43,7%92,3
Selahiye Mah.AK Parti %51,3%86,1
Uzunköy Mah.AK Parti %38,6%89,7
Vatan Mah.AK Parti %40,1%75,2

Altın sandık

Serdivan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Serdivan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Dağyoncalı Mah.%58,6
Yukarıdereköy Mah.%58,1
Aşağıdereköy Mah.%53,6
En zayıf
Kemalpaşa Mah.%37,5
İstiklal Mah.%37,5
Arabacıalanı Mah.%37,9
CHP
En güçlü
İstiklal Mah.%43,2
Arabacıalanı Mah.%42,7
Kemalpaşa Mah.%42,6
En zayıf
Yukarıdereköy Mah.%16,1
Dağyoncalı Mah.%19,9
Aşağıdereköy Mah.%20,9
Yeniden Refah
En güçlü
Aralık Mah.%19,7
Yukarıdereköy Mah.%19,2
Çubuklu Mah.%18,0
En zayıf
Kazımpaşa Mah.%8,0
Kemalpaşa Mah.%8,1
Esentepe Mah.%8,1

Seçime katılım

2024 Yerel%74,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%82,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dağyoncalı Mah.%93,5
Çubuklu Mah.%93,1
Yukarıdereköy Mah.%92,6
Reşadiye Mah.%92,3
Beşevler Mah.%91,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kemalpaşa Mah.%64,5
Beşköprü Mah.%70,3
Arabacıalanı Mah.%73,5
Köprübaşı Mah.%73,5
İstiklal Mah.%73,8

Serdivan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Serdivan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Serdivan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,3 ile ikinci oldu.

Serdivan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Serdivan’da 109.533 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 327 sandıkta kullanıldı.

Serdivan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,1, Kemal Kılıçdaroğlu %37,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,8 ile önde çıktı.

Serdivan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %37,7, CHP %21,1, İYİ Parti %15,4, MHP %11,2, Yeniden Refah %4,8.

Serdivan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Serdivan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Serdivan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Serdivan’da oyların %23,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,9 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Serdivan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Yazlık Mah., Uzunköy Mah., Kızılcıklı Mah..

Serdivan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Serdivan’da etkin parti sayısı 3,09; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 2,0 puan.

Serdivan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,5 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 4,1 puan daha düşük; Yeniden Refah oyu ortalama 2,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Serdivan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Serdivan’da geçersiz oy oranı %4,37 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Serdivan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Serdivan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Serdivan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Serdivan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Serdivan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Serdivan’daki 24 mahallenin 20 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Serdivan’ın altın sandığı hangisi?

Serdivan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Serdivan, Köprübaşı Mah., 1230 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.

Serdivan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dağyoncalı (%58,6) mahallesinde, en düşük oyu Kemalpaşa (%37,5) mahallesinde aldı.

Serdivan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İstiklal (%43,2) mahallesinde, en düşük oyu Yukarıdereköy (%16,1) mahallesinde aldı.

Serdivan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dağyoncalı Mah. (%93,5), en düşük katılım Kemalpaşa Mah. (%64,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Sakarya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.