Geyve Seçim Sonuçları
2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Geyve’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,0 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Geyve’de Recep Tayyip Erdoğan %72,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Geyve sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Geyve’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Geyve’de oyların %36,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 27,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Şerefiye Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 65,0 | 41,0 |
| Karacaören Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 60,5 | 28,4 |
| Alifuatpaşa Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 57,1 | 32,3 |
| Çengel Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 56,4 | 22,1 |
| Epçeler Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 56,2 | 29,3 |
| Akdoğan Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 55,2 | 17,3 |
| Kızılkaya Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 54,2 | 9,3 |
| Nuruosmaniye Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 53,5 | 11,3 |
| Karaçam Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 51,2 | 11,5 |
| Akıncı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 49,3 | 17,9 |
| Doğançay Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 45,9 | 16,6 |
| Bağlarbaşı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 45,1 | 9,7 |
| İnciksuyu Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 41,0 | 6,3 |
| Çeltikler Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 39,6 | 3,2 |
| Safibey Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 38,2 | 2,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Geyve’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Ahibaba Mah. | AK Parti %53,5 | %88,9 |
| Akdoğan Mah. | Yeniden Refah %53,0 | %96,0 |
| Akkaya Mah. | AK Parti %45,5 | %97,7 |
| Akıncı Mah. | Yeniden Refah %46,8 | %96,4 |
| Alifuatpaşa Mah. | Yeniden Refah %54,7 | %85,6 |
| Alıplar Mah. | AK Parti %47,2 | %102,1 |
| Aydınlar Mah. | AK Parti %47,4 | %101,7 |
| Bayat Mah. | AK Parti %48,8 | %93,8 |
| Bağcaz Mah. | AK Parti %41,2 | %95,2 |
| Bağlarbaşı Mah. | Yeniden Refah %39,4 | %86,2 |
| Belpınar Mah. | Yeniden Refah %38,2 | %99,4 |
| Bozören Mah. | AK Parti %45,5 | %99,6 |
| Burhaniye Mah. | CHP %40,3 | %97,6 |
| Camikebir Mah. | CHP %41,0 | %86,1 |
| Ceceler Mah. | AK Parti %42,0 | %101,6 |
| Demirler Mah. | AK Parti %40,5 | %94,8 |
| Dereköy Mah. | Yeniden Refah %49,6 | %99,3 |
| Doğancıl Mah. | AK Parti %57,0 | %100,0 |
| Doğantepe Mah. | CHP %35,6 | %90,7 |
| Doğançay Mah. | Yeniden Refah %43,1 | %88,0 |
Altın sandık
Geyve’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Geyve’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Geyve seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Geyve’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Geyve’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,0 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu.
Geyve’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Geyve’de 38.893 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 158 sandıkta kullanıldı.
Geyve’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,9, Kemal Kılıçdaroğlu %24,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,2 ile önde çıktı.
Geyve’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %48,0, CHP %15,3, MHP %13,8, İYİ Parti %9,5, Yeniden Refah %5,5.
Geyve’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Geyve’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Geyve’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Geyve’de oyların %36,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 27,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Geyve’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 23 salıncak mahalle var; en oynakları Şerefiye Mah., Karacaören Mah., Alifuatpaşa Mah..
Geyve’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Geyve’de etkin parti sayısı 3,29; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,9 puan.
Geyve’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,7 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Geyve’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Geyve’de geçersiz oy oranı %4,99 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
Geyve’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Geyve’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Geyve hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Geyve’de AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.
Geyve’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Geyve’deki 73 mahallenin 44 tanesinde AK Parti, 22 tanesinde Yeniden Refah, 7 tanesinde CHP birinci çıktı.
Geyve’nin altın sandığı hangisi?
Geyve’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Geyve, İnciksuyu Mah., 1079 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,33 puan saptı.
Geyve’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Karacaören (%59,9) mahallesinde, en düşük oyu Umurbey (%12,3) mahallesinde aldı.
Geyve’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bayat (%48,8) mahallesinde, en düşük oyu Akıncı (%20,7) mahallesinde aldı.
Geyve’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %88,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karacaören Mah. (%97,3), en düşük katılım Tepecikler Mah. (%80,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.