Arifiye Seçim Sonuçları
2014–2024 · Sakarya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Arifiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %18,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Arifiye’de Recep Tayyip Erdoğan %71,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Arifiye sonuçları Sakarya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Arifiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Arifiye’de oyların %34,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 23,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Hanlı Merkez Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 50,9 | 3,7 |
| Hanlıköy Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 48,1 | 4,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Arifiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adliye Mah. | AK Parti %49,2 | %79,2 |
| Ahmediye Mah. | AK Parti %47,3 | %90,6 |
| Arifbey Mah. | AK Parti %47,1 | %76,1 |
| Aşağı Kirazca Mah. | AK Parti %50,3 | %84,8 |
| Boğazköy Mah. | AK Parti %50,0 | %91,7 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %66,9 | %84,2 |
| Fatih Mah. | AK Parti %52,4 | %77,5 |
| Hacıköy Mah. | AK Parti %65,1 | %92,1 |
| Hanlı Merkez Mah. | AK Parti %37,8 | %86,5 |
| Hanlı Sakarya Mah. | AK Parti %52,2 | %79,3 |
| Hanlıköy Mah. | Yeniden Refah %37,5 | %82,0 |
| Karaaptiler Mah. | AK Parti %54,0 | %88,3 |
| Karaçomaklar Mah. | AK Parti %69,1 | %92,1 |
| Kemaliye Mah. | AK Parti %62,2 | %87,7 |
| Kirazca Mah. | AK Parti %56,8 | %91,9 |
| Kumbaşı Mah. | AK Parti %52,3 | %99,2 |
| Kışlaçay Mah. | AK Parti %74,5 | %85,7 |
| Mollaköy Mah. | AK Parti %61,2 | %96,1 |
| Neviye Mah. | AK Parti %49,2 | %76,9 |
| Semerciler Mah. | AK Parti %72,2 | %91,7 |
Altın sandık
Arifiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Arifiye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Arifiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Arifiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Arifiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %18,8 ile ikinci oldu.
Arifiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Arifiye’de 35.790 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 114 sandıkta kullanıldı.
Arifiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,5, Kemal Kılıçdaroğlu %25,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,4 ile önde çıktı.
Arifiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %48,0, CHP %13,4, MHP %11,2, İYİ Parti %8,4, Yeniden Refah %7,0.
Arifiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Arifiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Arifiye’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Arifiye’de oyların %34,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 23,7 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Arifiye’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Hanlı Merkez Mah., Hanlıköy Mah..
Arifiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Arifiye’de etkin parti sayısı 3,13; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 31,9 puan.
Arifiye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Arifiye’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Arifiye’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Arifiye’de geçersiz oy oranı %5,9 (Sakarya: %5,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Arifiye’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Arifiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Arifiye hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Arifiye’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Arifiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Arifiye’deki 24 mahallenin 23 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Arifiye’nin altın sandığı hangisi?
Arifiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Arifiye, Fatih Mah., 1058 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,86 puan saptı.
Arifiye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%66,9) mahallesinde, en düşük oyu Hanlıköy (%33,2) mahallesinde aldı.
Arifiye’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Hanlıköy (%37,5) mahallesinde, en düşük oyu Kirazca (%9,9) mahallesinde aldı.
Arifiye’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Mollaköy Mah. (%96,1), en düşük katılım Arifbey Mah. (%76,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.