Gülnar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gülnar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,1 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %30,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 14,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gülnar’da Recep Tayyip Erdoğan %55,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%35,1
2024 katılım
%89,1
yerel seçim
Seçmen
21.237
2024
Sandık
96
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gülnar sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGülnar, Mersin · katılım %89,1GülnarMersinMHP%35,15%24,26İYİ Parti%30,47%7,62CHP%29,94%47,20Yeniden Refah%3,17%1,33Zafer Partisi%0,33%1,25Saadet%0,19%0,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGülnar, Mersin · katılım %90,7GülnarMersinErdoğan%52,37%37,57Kılıçdaroğlu%41,49%57,18Sinan Oğan%5,43%4,84Muharrem İnce%0,71%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGülnar, Mersin · katılım %88,7GülnarMersinErdoğan%55,85%39,73Kılıçdaroğlu%44,15%60,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGülnar, Mersin · katılım %90,7GülnarMersinAK Parti%31,91%23,97CHP%22,88%30,84İYİ Parti%21,04%11,99MHP%17,34%11,85Zafer Partisi%1,43%1,82ittifak)%0,79%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gülnar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gülnar’da oyların %28,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 19,2 puan.

16 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yarmasu Mah.MHP → Yeniden Refah56,514,9
İshaklar Mah.MHP → Yeniden Refah54,69,6
Çavuşlar Mah.MHP → İYİ Parti53,128,5
Saray Mah.CHP → İYİ Parti46,021,8
Ulupınar Mah.CHP → İYİ Parti45,518,5
Arıkuyusu Mah.MHP → İYİ Parti42,93,0
Büyükeceli Mah.CHP → İYİ Parti41,410,4
Üçoluk Mah.MHP → İYİ Parti40,912,8
Sipahili Mah.CHP → İYİ Parti40,710,2
Çukurasma Mah.MHP → İYİ Parti39,04,3
Şeyhömer Mah.MHP → İYİ Parti36,313,0
Akdeniz Mah.CHP → İYİ Parti33,810,4
Hacıpınar Mah.MHP (aynı)30,30,9
Zeyne Mah.MHP → CHP25,01,4
Ayvalı Mah.CHP → MHP23,16,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%34,1
AK Parti%33,3
CHP%16,9
Katılım %92,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,9
Muharrem İnce%28,6
Meral Akşener%20,5
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%33,2
CHP%23,1
MHP%21,6
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
MHP%49,2
CHP%44,0
İYİ Parti%6,1
Katılım %91,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,4
Kemal Kılıçdaroğlu%41,5
Sinan Oğan%5,4
Katılım %90,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,9
CHP%22,9
İYİ Parti%21,0
Katılım %90,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,9
Kemal Kılıçdaroğlu%44,2
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
MHP%35,2
İYİ Parti%30,5
CHP%29,9
Katılım %89,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gülnar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdeniz Mah.İYİ Parti %40,5%82,5
Akova Mah.CHP %78,8%96,6
Ardıçpınarı Mah.İYİ Parti %38,0%93,0
Arıkuyusu Mah.İYİ Parti %41,4%87,9
Ayvalı Mah.MHP %38,7%84,9
Bereket Mah.CHP %55,6%88,4
Beydili Mah.MHP %48,6%100,0
Bolyaran Mah.MHP %54,6%100,0
Bozağaç Mah.İYİ Parti %46,2%95,5
Büyükeceli Mah.İYİ Parti %42,2%80,9
Dayıcık Mah.MHP %42,1%88,7
Dedeler Mah.MHP %38,9%93,9
Delikkaya Mah.İYİ Parti %53,3%91,9
Demirözü Mah.CHP %59,7%80,9
Emirhacı Mah.İYİ Parti %62,0%89,8
Gezende Mah.CHP %41,1%82,4
Göktürk Mah.İYİ Parti %38,1%93,1
Hacıpınar Mah.MHP %33,9%86,4
Halifeler Mah.MHP %41,2%82,6
Ilısu Mah.MHP %42,7%100,0

Altın sandık

Gülnar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gülnar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Kuskan Mah.%59,3
Kayrak Mah.%46,5
Dayıcık Mah.%42,1
En zayıf
Konur Mah.%17,4
Bereket Mah.%23,2
Büyükeceli Mah.%23,4
İYİ Parti
En güçlü
Saray Mah.%48,3
Sipahili Mah.%44,7
Üçoluk Mah.%43,1
En zayıf
İshaklar Mah.%11,8
Köseçobanlı Mah.%11,9
Konur Mah.%12,3
CHP
En güçlü
Konur Mah.%68,4
Bereket Mah.%55,6
Köseçobanlı Mah.%47,6
En zayıf
İshaklar Mah.%10,4
Yarmasu Mah.%11,9
Kayrak Mah.%12,7

Seçime katılım

2024 Yerel%89,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%91,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Üçoluk Mah.%95,8
Kayrak Mah.%94,6
İshaklar Mah.%94,4
Köseçobanlı Mah.%93,9
Çukurasma Mah.%93,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Büyükeceli Mah.%80,9
Saray Mah.%81,9
Gezende Mah.%82,4
Akdeniz Mah.%82,5
Konur Mah.%84,5

Gülnar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gülnar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gülnar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,1 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %30,5 ile ikinci oldu.

Gülnar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gülnar’da 21.237 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 96 sandıkta kullanıldı.

Gülnar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,4, Kemal Kılıçdaroğlu %41,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,9 ile önde çıktı.

Gülnar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,9, CHP %22,9, İYİ Parti %21,0, MHP %17,3, Zafer Partisi %1,4.

Gülnar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gülnar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Gülnar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gülnar’da oyların %28,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 19,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Gülnar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Yarmasu Mah., İshaklar Mah., Çavuşlar Mah..

Gülnar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gülnar’da etkin parti sayısı 3,26; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 4,7 puan.

Gülnar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gülnar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gülnar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gülnar’da geçersiz oy oranı %5,09 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Gülnar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gülnar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gülnar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gülnar’da MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Gülnar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gülnar’daki 50 mahallenin 22 tanesinde İYİ Parti, 16 tanesinde MHP, 10 tanesinde CHP, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Gülnar’ın altın sandığı hangisi?

Gülnar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gülnar, Hacıpınar Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,77 puan saptı.

Gülnar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kuskan (%59,3) mahallesinde, en düşük oyu Konur (%17,4) mahallesinde aldı.

Gülnar’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Saray (%48,3) mahallesinde, en düşük oyu İshaklar (%11,8) mahallesinde aldı.

Gülnar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Üçoluk Mah. (%95,8), en düşük katılım Büyükeceli Mah. (%80,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mersin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.