Silifke Seçim Sonuçları
2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Silifke’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,7 oyla CHP kazandı. MHP %38,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 19,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Silifke’de Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Silifke sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Silifke’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Silifke’de oyların %22,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 12,6 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Hüseyinler Mah. | MHP → CHP | 43,0 | 29,5 |
| Sarıaydın Mah. | MHP → CHP | 41,5 | 4,5 |
| Kıca Mah. | İYİ Parti → CHP | 41,1 | 21,8 |
| Sömek Mah. | MHP → CHP | 37,9 | 0,4 |
| Pelitpınarı Mah. | MHP → CHP | 36,6 | 17,4 |
| İmambekirli Mah. | MHP → CHP | 34,0 | 18,6 |
| Yeşilovacık Mah. | MHP → CHP | 33,9 | 0,7 |
| Mara Mah. | MHP → CHP | 33,8 | 3,6 |
| Bolacalıkoyuncu Mah. | MHP → CHP | 33,3 | 19,2 |
| Atayurt Mah. | MHP → CHP | 33,0 | 16,0 |
| Kurtuluş Mah. | MHP → CHP | 32,6 | 24,7 |
| Keşlitürkmenli Mah. | MHP → CHP | 31,7 | 0,8 |
| Işıklı Mah. | MHP (aynı) | 30,8 | 2,8 |
| Karakaya Mah. | MHP (aynı) | 30,6 | 3,6 |
| Gülümpaşalı Mah. | MHP (aynı) | 30,2 | 4,9 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Silifke’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akdere Mah. | CHP %48,8 | %92,3 |
| Arkum Mah. | CHP %63,2 | %84,5 |
| Atakent Mah. | CHP %61,2 | %72,0 |
| Atayurt Mah. | CHP %55,8 | %83,8 |
| Atik Mah. | CHP %58,8 | %82,4 |
| Ayaştürkmenli Mah. | CHP %50,0 | %91,2 |
| Bahçe Mah. | CHP %61,4 | %97,6 |
| Bahçederesi Mah. | CHP %56,5 | %94,2 |
| Balandız Mah. | CHP %55,9 | %98,8 |
| Bayındır Mah. | CHP %50,6 | %96,9 |
| Bolacalıkoyuncu Mah. | CHP %56,5 | %90,7 |
| Bucaklı Mah. | CHP %62,2 | %85,9 |
| Burunucu Mah. | CHP %49,5 | %90,0 |
| Bükdeğirmeni Mah. | CHP %60,5 | %94,7 |
| Camiikebir Mah. | CHP %61,9 | %93,1 |
| Canbazlı Mah. | MHP %54,6 | %94,1 |
| Cılbayır Mah. | CHP %50,7 | %95,3 |
| Demircili Mah. | MHP %57,2 | %95,3 |
| Ekşiler Mah. | MHP %67,1 | %100,0 |
| Evkafçiftliği Mah. | CHP %50,9 | %90,4 |
Altın sandık
Silifke’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Silifke’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Silifke seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Silifke’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Silifke’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,7 oyla CHP kazandı. MHP %38,1 ile ikinci oldu.
Silifke’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Silifke’de 99.616 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 331 sandıkta kullanıldı.
Silifke’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,1, Recep Tayyip Erdoğan %38,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 ile önde çıktı.
Silifke’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %35,1, AK Parti %24,2, İYİ Parti %17,5, MHP %13,2, Zafer Partisi %2,6.
Silifke’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Silifke’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Silifke’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Silifke’de oyların %22,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Silifke’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 36 salıncak mahalle var; en oynakları Hüseyinler Mah., Sarıaydın Mah., Kıca Mah..
Silifke’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Silifke’de etkin parti sayısı 2,14; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 18,6 puan.
Silifke’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,8 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 4,3 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 0,4 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Silifke’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Silifke’de geçersiz oy oranı %4,26 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.
Silifke’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Silifke’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Silifke hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Silifke’de CHP 3 kez, AK Parti 1 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Silifke’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Silifke’deki 89 mahallenin 64 tanesinde CHP, 25 tanesinde MHP birinci çıktı.
Silifke’nin altın sandığı hangisi?
Silifke’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Silifke, Mukaddem Mah., 1202 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,66 puan saptı.
Silifke’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sökün (%73,8) mahallesinde, en düşük oyu Yeğenli (%27,1) mahallesinde aldı.
Silifke’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yeğenli (%63,4) mahallesinde, en düşük oyu Sökün (%22,9) mahallesinde aldı.
Silifke’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kocaoluk Mah. (%98,3), en düşük katılım Atakent Mah. (%72,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.