Çamlıyayla Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çamlıyayla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla İYİ Parti kazandı. MHP %44,2 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 14,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çamlıyayla’da Recep Tayyip Erdoğan %59,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%47,5
2024 katılım
%89,9
yerel seçim
Seçmen
7.536
2024
Sandık
29
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çamlıyayla sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇamlıyayla, Mersin · katılım %89,9ÇamlıyaylaMersinİYİ Parti%47,52%7,62MHP%44,21%24,26CHP%5,79%47,20HÜDA PAR%0,50%0,63Yeniden Refah%0,41%1,33Zafer Partisi%0,38%1,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇamlıyayla, Mersin · katılım %90,9ÇamlıyaylaMersinErdoğan%56,42%37,57Kılıçdaroğlu%37,65%57,18Sinan Oğan%5,36%4,84Muharrem İnce%0,56%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇamlıyayla, Mersin · katılım %88,0ÇamlıyaylaMersinErdoğan%59,81%39,73Kılıçdaroğlu%40,19%60,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇamlıyayla, Mersin · katılım %90,9ÇamlıyaylaMersinAK Parti%27,66%23,97MHP%26,22%11,85İYİ Parti%19,16%11,99CHP%18,99%30,84ittifak)%1,70%0,52Zafer Partisi%1,20%1,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çamlıyayla’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çamlıyayla’da oyların %16,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma İYİ Parti lehine 11,3 puan.

4 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cumayakası Mah.MHP → İYİ Parti28,331,8
Belçınar Mah.MHP → İYİ Parti24,42,9
Sarıkavak Mah.MHP → İYİ Parti21,916,4
Kale Mah.MHP → İYİ Parti18,316,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%40,6
AK Parti%40,3
CHP%16,9
Katılım %94,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,6
Meral Akşener%23,5
Muharrem İnce%20,7
Katılım %91,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%33,2
MHP%28,2
İYİ Parti%20,6
Katılım %91,4
2019 YerelYerel
MHP%52,4
İYİ Parti%33,2
CHP%10,2
Katılım %92,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,4
Kemal Kılıçdaroğlu%37,7
Sinan Oğan%5,4
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%27,7
MHP%26,2
İYİ Parti%19,2
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,8
Kemal Kılıçdaroğlu%40,2
Katılım %88,0
2024 YerelYerel
İYİ Parti%47,5
MHP%44,2
CHP%5,8
Katılım %89,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çamlıyayla’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bağçatağı Mah.İYİ Parti %52,0%95,0
Belçınar Mah.İYİ Parti %46,2%89,0
Cumayakası Mah.İYİ Parti %62,0%85,6
Darıpınarı Mah.MHP %45,1%93,7
Fakılar Mah.MHP %62,3%89,3
Giden Mah.İYİ Parti %44,4%101,0
Kale Mah.İYİ Parti %55,5%89,9
Kesecik Mah.İYİ Parti %58,8%98,0
Korucak Mah.İYİ Parti %47,5%93,8
Körmenlik Mah.MHP %62,7%94,1
Sarıkavak Mah.İYİ Parti %52,6%93,3
Sarıkoyak Mah.MHP %47,3%93,7
Sebil Mah.MHP %47,1%87,7
Çayırekinliği Mah.MHP %48,4%86,1

Altın sandık

Çamlıyayla’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çamlıyayla’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Cumayakası Mah.%62,0
Kale Mah.%55,5
Sarıkavak Mah.%52,6
En zayıf
Fakılar Mah.%30,0
Darıpınarı Mah.%42,6
Çayırekinliği Mah.%43,2
MHP
En güçlü
Fakılar Mah.%62,3
Çayırekinliği Mah.%48,4
Sebil Mah.%47,1
En zayıf
Cumayakası Mah.%30,2
Sarıkavak Mah.%36,1
Kale Mah.%39,2
CHP
En güçlü
Belçınar Mah.%7,9
Sarıkavak Mah.%6,9
Sebil Mah.%6,4
En zayıf
Kale Mah.%3,4
Darıpınarı Mah.%5,7
Çayırekinliği Mah.%5,8

Seçime katılım

2024 Yerel%89,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,0 / TR %84,1
2019 Yerel%92,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Darıpınarı Mah.%93,7
Sarıkavak Mah.%93,3
Kale Mah.%89,9
Fakılar Mah.%89,3
Belçınar Mah.%89,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumayakası Mah.%85,6
Çayırekinliği Mah.%86,1
Sebil Mah.%87,7
Belçınar Mah.%89,0
Fakılar Mah.%89,3

Çamlıyayla seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çamlıyayla’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çamlıyayla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla İYİ Parti kazandı. MHP %44,2 ile ikinci oldu.

Çamlıyayla’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çamlıyayla’da 7.536 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 29 sandıkta kullanıldı.

Çamlıyayla’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,4, Kemal Kılıçdaroğlu %37,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,8 ile önde çıktı.

Çamlıyayla’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %27,7, MHP %26,2, İYİ Parti %19,2, CHP %19,0, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,7.

Çamlıyayla’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çamlıyayla’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çamlıyayla’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çamlıyayla’da oyların %16,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 11,3 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Çamlıyayla’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Cumayakası Mah., Belçınar Mah., Sarıkavak Mah..

Çamlıyayla’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çamlıyayla’da etkin parti sayısı 2,35; yani iki partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 3,3 puan.

Çamlıyayla’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çamlıyayla’da geçersiz oy oranı %6,15 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çamlıyayla’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çamlıyayla’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çamlıyayla hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çamlıyayla’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Çamlıyayla’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çamlıyayla’daki 14 mahallenin 8 tanesinde İYİ Parti, 6 tanesinde MHP birinci çıktı.

Çamlıyayla’nın altın sandığı hangisi?

Çamlıyayla’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çamlıyayla, Sebil Mah., 1026 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,69 puan saptı.

Çamlıyayla’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Cumayakası (%62,0) mahallesinde, en düşük oyu Fakılar (%30,0) mahallesinde aldı.

Çamlıyayla’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Fakılar (%62,2) mahallesinde, en düşük oyu Cumayakası (%30,2) mahallesinde aldı.

Çamlıyayla’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Darıpınarı Mah. (%93,7), en düşük katılım Cumayakası Mah. (%85,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mersin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.