Bozyazı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bozyazı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,9 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %32,1 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 9,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bozyazı’da Recep Tayyip Erdoğan %51,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%37,9
2024 katılım
%88,5
yerel seçim
Seçmen
21.126
2024
Sandık
74
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bozyazı sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBozyazı, Mersin · katılım %88,5BozyazıMersinMHP%37,91%24,26İYİ Parti%32,09%7,62CHP%28,00%47,20Yeniden Refah%0,72%1,33TİP%0,33%0,12BTP%0,27%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBozyazı, Mersin · katılım %92,2BozyazıMersinErdoğan%48,72%37,57Kılıçdaroğlu%46,14%57,18Sinan Oğan%4,47%4,84Muharrem İnce%0,68%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBozyazı, Mersin · katılım %89,9BozyazıMersinErdoğan%51,17%39,73Kılıçdaroğlu%48,83%60,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBozyazı, Mersin · katılım %92,2BozyazıMersinAK Parti%33,70%23,97İYİ Parti%24,16%11,99CHP%23,00%30,84MHP%12,35%11,85Zafer Partisi%1,26%1,82ittifak)%0,85%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bozyazı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bozyazı’da oyların %23,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 2,7 puan.

8 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti18 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ustalar Mah.İYİ Parti → CHP33,38,8
Merkez Mah.MHP (aynı)32,22,8
Çubukkoyağı Mah.İYİ Parti → CHP30,912,0
Sıcakyurt Mah.İYİ Parti → MHP29,92,8
Beyreli Mah.İYİ Parti → MHP22,87,0
Kaledibi Mah.İYİ Parti (aynı)19,71,9
Tekeli Mah.MHP (aynı)19,42,8
Karaisalı Mah.MHP (aynı)18,53,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%43,1
AK Parti%41,0
CHP%12,6
Katılım %94,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,6
Meral Akşener%26,0
Muharrem İnce%24,3
Katılım %90,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,8
İYİ Parti%26,2
CHP%17,3
Katılım %90,3
2019 YerelYerel
MHP%46,9
İYİ Parti%46,5
CHP%5,8
Katılım %91,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,7
Kemal Kılıçdaroğlu%46,1
Sinan Oğan%4,5
Katılım %92,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,7
İYİ Parti%24,2
CHP%23,0
Katılım %92,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,2
Kemal Kılıçdaroğlu%48,8
Katılım %89,9
2024 YerelYerel
MHP%37,9
İYİ Parti%32,1
CHP%28,0
Katılım %88,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bozyazı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akcami Mah.MHP %46,3%101,9
Ardıçlıtaş Mah.İYİ Parti %36,1%97,0
Bahçekoyağı Mah.CHP %52,2%88,2
Beyreli Mah.MHP %40,2%88,3
Denizciler Mah.MHP %42,3%89,0
Derebaşı Mah.İYİ Parti %46,5%110,0
Dereköy Mah.İYİ Parti %65,4%96,3
Elmakuzu Mah.MHP %40,4%101,3
Gözce Mah.İYİ Parti %38,2%87,8
Gözsüzce Mah.CHP %60,1%91,3
Gürlevik Mah.MHP %42,9%90,5
Kaledibi Mah.İYİ Parti %38,0%87,1
Karaisalı Mah.MHP %41,0%92,5
Kömürlü Mah.MHP %41,9%90,5
Kötekler Mah.İYİ Parti %43,7%94,7
Kızılca Mah.MHP %41,3%96,6
Lenger Mah.MHP %49,1%101,6
Merkez Mah.MHP %37,9%81,4
Narince Mah.MHP %44,5%95,5
Sıcakyurt Mah.MHP %35,3%91,3

Altın sandık

Bozyazı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bozyazı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Çopurlu Mah.%47,9
Narince Mah.%44,5
Tekmen Mah.%43,2
En zayıf
Ustalar Mah.%27,7
Çubukkoyağı Mah.%27,9
Gözce Mah.%28,7
İYİ Parti
En güçlü
Kötekler Mah.%43,7
Gözce Mah.%38,2
Narince Mah.%38,1
En zayıf
Denizciler Mah.%19,8
Merkez Mah.%24,4
Çubukkoyağı Mah.%28,8
CHP
En güçlü
Çubukkoyağı Mah.%40,8
Ustalar Mah.%39,3
Denizciler Mah.%36,4
En zayıf
Narince Mah.%16,1
Çopurlu Mah.%18,3
Karaisalı Mah.%19,2

Seçime katılım

2024 Yerel%88,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,9 / TR %84,1
2019 Yerel%91,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ustalar Mah.%96,7
Narince Mah.%95,5
Kötekler Mah.%94,7
Çopurlu Mah.%94,3
Karaisalı Mah.%92,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%81,4
Tekeli Mah.%85,4
Kaledibi Mah.%87,1
Gözce Mah.%87,8
Beyreli Mah.%88,3

Bozyazı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bozyazı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bozyazı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,9 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %32,1 ile ikinci oldu.

Bozyazı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bozyazı’da 21.126 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 74 sandıkta kullanıldı.

Bozyazı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %48,7, Kemal Kılıçdaroğlu %46,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,2 ile önde çıktı.

Bozyazı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,7, İYİ Parti %24,2, CHP %23,0, MHP %12,3, Zafer Partisi %1,3.

Bozyazı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bozyazı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Bozyazı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bozyazı’da oyların %23,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 2,7 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Bozyazı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Ustalar Mah., Merkez Mah., Çubukkoyağı Mah..

Bozyazı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bozyazı’da etkin parti sayısı 3,08; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 5,8 puan.

Bozyazı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 6,8 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 7,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Bozyazı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bozyazı’da geçersiz oy oranı %5,45 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Bozyazı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bozyazı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bozyazı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bozyazı’da MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Bozyazı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bozyazı’daki 26 mahallenin 16 tanesinde MHP, 6 tanesinde İYİ Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Bozyazı’nın altın sandığı hangisi?

Bozyazı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bozyazı, Kaledibi Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,49 puan saptı.

Bozyazı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çopurlu (%47,9) mahallesinde, en düşük oyu Ustalar (%27,7) mahallesinde aldı.

Bozyazı’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Kötekler (%43,6) mahallesinde, en düşük oyu Denizciler (%19,8) mahallesinde aldı.

Bozyazı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ustalar Mah. (%96,7), en düşük katılım Merkez Mah. (%81,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mersin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.