Erdemli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Erdemli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,7 oyla MHP kazandı. CHP %37,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 0,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Erdemli’de Recep Tayyip Erdoğan %54,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%42,7
2024 katılım
%83,9
yerel seçim
Seçmen
113.468
2024
Sandık
373
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Erdemli sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıErdemli, Mersin · katılım %83,9ErdemliMersinMHP%42,71%24,26CHP%37,53%47,20İYİ Parti%16,35%7,62Yeniden Refah%1,15%1,33Zafer Partisi%0,74%1,25Saadet%0,48%0,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurErdemli, Mersin · katılım %91,2ErdemliMersinErdoğan%51,60%37,57Kılıçdaroğlu%41,75%57,18Sinan Oğan%6,14%4,84Muharrem İnce%0,51%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurErdemli, Mersin · katılım %88,0ErdemliMersinErdoğan%54,77%39,73Kılıçdaroğlu%45,23%60,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiErdemli, Mersin · katılım %91,2ErdemliMersinAK Parti%30,66%23,97CHP%20,64%30,84MHP%19,80%11,85İYİ Parti%18,41%11,99Yeşil Sol Parti%3,21%13,32Zafer Partisi%1,83%1,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Erdemli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Erdemli’de oyların %30,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 14,0 puan.

27 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti63 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gücüş Mah.DP → MHP57,221,3
Harfilli Mah.İYİ Parti → MHP49,533,8
Türbe Mah.DP → MHP45,813,3
Yüksek Mah.DP → MHP45,014,1
Kayacı Mah.MHP → CHP43,97,5
Kocahasanlı Mah.DP → CHP42,92,0
Akdeniz Mah.MHP → CHP41,70,5
Üçtepe Mah.MHP → CHP41,10,7
Merkez Mah.MHP → CHP40,40,2
Kızkalesi Mah.İYİ Parti → CHP39,59,7
Üzümlü Mah.MHP (aynı)39,23,0
Veyselli Mah.MHP (aynı)39,23,7
Sıraç Mah.MHP (aynı)39,03,4
Alata Mah.MHP (aynı)38,80,9
Çiriş Mah.MHP (aynı)38,43,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%48,7
AK Parti%42,2
CHP%5,5
Katılım %93,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,3
Muharrem İnce%25,6
Meral Akşener%16,7
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%40,9
İYİ Parti%18,4
MHP%17,6
Katılım %90,4
2019 YerelYerel
MHP%42,7
DP%24,9
İYİ Parti%21,3
Katılım %89,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,6
Kemal Kılıçdaroğlu%41,8
Sinan Oğan%6,1
Katılım %91,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%30,7
CHP%20,6
MHP%19,8
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,8
Kemal Kılıçdaroğlu%45,2
Katılım %88,0
2024 YerelYerel
MHP%42,7
CHP%37,5
İYİ Parti%16,4
Katılım %83,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Erdemli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adnan Menderes Mah.MHP %59,2%91,6
Akdeniz Mah.CHP %42,4%77,9
Akpınar Mah.CHP %49,4%90,3
Alata Mah.MHP %42,0%78,9
Alibeyli Mah.MHP %73,2%97,3
Arpaçbahşiş Mah.CHP %47,4%79,2
Arslanlı Mah.MHP %48,4%95,1
Ayaş Mah.CHP %45,2%83,2
Aydınlar Mah.MHP %61,5%92,0
Barbaros Mah.MHP %58,5%87,4
Batısandal Mah.MHP %56,8%94,8
Dağlı Mah.MHP %54,1%91,3
Doğusandal Mah.MHP %47,8%97,3
Elbeyli Mah.MHP %71,3%98,9
Elvanlı Mah.CHP %37,2%87,5
Erdemli Kapali Cezaevi Mah.MHP %64,7%121,4
Esenpınar Mah.MHP %45,6%92,5
Evdilek Mah.CHP %49,4%102,4
Fakılı Mah.MHP %42,5%100,6
Fatih Mah.MHP %63,7%94,3

Altın sandık

Erdemli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Erdemli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Alibeyli Mah.%73,2
Elbeyli Mah.%71,3
Kızılen Mah.%64,6
En zayıf
Kargıpınarı Mah.%30,6
İlemin Mah.%32,3
Limonlu Mah.%32,6
CHP
En güçlü
Kızkalesi Mah.%47,8
Arpaçbahşiş Mah.%47,4
Hüsametli Mah.%46,7
En zayıf
Alibeyli Mah.%10,7
Kızılen Mah.%15,0
Çiftepınar Mah.%15,1
İYİ Parti
En güçlü
Kargıpınarı Mah.%36,3
İlemin Mah.%33,6
Çiftepınar Mah.%31,6
En zayıf
Aydınlar Mah.%4,2
Güzeloluk Mah.%4,5
Koramşalı Mah.%4,8

Seçime katılım

2024 Yerel%83,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,0 / TR %84,1
2019 Yerel%89,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Elbeyli Mah.%98,9
Alibeyli Mah.%97,3
Üçtepe Mah.%97,3
Toros Mah.%97,2
Kayacı Mah.%97,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tömük Mah.%77,6
Kızkalesi Mah.%77,7
Akdeniz Mah.%77,9
Alata Mah.%78,9
Arpaçbahşiş Mah.%79,2

Erdemli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Erdemli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Erdemli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,7 oyla MHP kazandı. CHP %37,5 ile ikinci oldu.

Erdemli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Erdemli’de 113.468 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 373 sandıkta kullanıldı.

Erdemli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,6, Kemal Kılıçdaroğlu %41,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,8 ile önde çıktı.

Erdemli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %30,7, CHP %20,6, MHP %19,8, İYİ Parti %18,4, Yeşil Sol Parti %3,2.

Erdemli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Erdemli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Erdemli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Erdemli’de oyların %30,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 14,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Erdemli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 27 salıncak mahalle var; en oynakları Gücüş Mah., Harfilli Mah., Türbe Mah..

Erdemli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Erdemli’de etkin parti sayısı 2,85; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 5,2 puan.

Erdemli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 6,4 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 6,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Erdemli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Erdemli’de geçersiz oy oranı %4,0 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Erdemli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Erdemli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Erdemli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Erdemli’de MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Erdemli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Erdemli’deki 72 mahallenin 52 tanesinde MHP, 18 tanesinde CHP, 2 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Erdemli’nin altın sandığı hangisi?

Erdemli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Erdemli, Merkez Mah., 1273 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

Erdemli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Alibeyli (%73,2) mahallesinde, en düşük oyu Kargıpınarı (%30,6) mahallesinde aldı.

Erdemli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kızkalesi (%47,8) mahallesinde, en düşük oyu Alibeyli (%10,7) mahallesinde aldı.

Erdemli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Elbeyli Mah. (%98,8), en düşük katılım Tömük Mah. (%77,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Mersin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.