Toroslar Seçim Sonuçları
2014–2024 · Mersin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Toroslar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,1 oyla CHP kazandı. MHP %39,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Toroslar’da Kemal Kılıçdaroğlu %56,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Toroslar sonuçları Mersin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Toroslar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Toroslar’da oyların %15,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,7 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kerimler Mah. | İYİ Parti → CHP | 36,2 | 8,6 |
| Hamzabeyli Mah. | İYİ Parti → MHP | 31,9 | 2,5 |
| Arslanköy Mah. | MHP → CHP | 25,1 | 2,2 |
| Buluklu Mah. | MHP → CHP | 21,5 | 0,9 |
| Sağlık Mah. | MHP (aynı) | 21,3 | 1,7 |
| Güneykent Mah. | MHP → CHP | 18,6 | 14,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Toroslar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akbelen Mah. | MHP %47,3 | %78,1 |
| Aladağ Mah. | MHP %52,4 | %89,9 |
| Alanyalı Mah. | MHP %60,2 | %85,2 |
| Alsancak Mah. | CHP %59,0 | %74,2 |
| Arpaçsakarlar Mah. | CHP %46,9 | %74,8 |
| Arslanköy Mah. | CHP %46,9 | %82,3 |
| Ayvagediği Mah. | MHP %59,8 | %88,2 |
| Bekiralanı Mah. | MHP %49,4 | %92,0 |
| Buluklu Mah. | CHP %46,2 | %84,7 |
| Dalakdere Mah. | CHP %76,0 | %91,2 |
| Darısekisi Mah. | MHP %46,2 | %89,1 |
| Demirtaş Mah. | CHP %77,1 | %76,3 |
| Değirmendere Mah. | MHP %67,1 | %90,8 |
| Değnek Mah. | MHP %68,1 | %95,9 |
| Doruklu Mah. | MHP %53,8 | %95,3 |
| Düğdüören Mah. | CHP %91,1 | %93,0 |
| Evrenli Mah. | MHP %52,1 | %90,5 |
| Gözne Mah. | CHP %49,9 | %83,5 |
| Güneykent Mah. | CHP %50,3 | %73,1 |
| Güzelyayla Mah. | MHP %61,7 | %81,9 |
Altın sandık
Toroslar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Toroslar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Toroslar seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Toroslar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Toroslar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,1 oyla CHP kazandı. MHP %39,7 ile ikinci oldu.
Toroslar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Toroslar’da 227.805 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 691 sandıkta kullanıldı.
Toroslar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,6, Recep Tayyip Erdoğan %41,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,7 ile önde çıktı.
Toroslar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %27,8, CHP %23,2, Yeşil Sol Parti %20,8, MHP %11,0, İYİ Parti %9,3.
Toroslar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Toroslar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Toroslar’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Toroslar’da oyların %15,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,7 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.
Toroslar’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Kerimler Mah., Hamzabeyli Mah., Arslanköy Mah..
Toroslar’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Toroslar’da etkin parti sayısı 2,61; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 7,4 puan.
Toroslar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,0 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 6,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Toroslar’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Toroslar’da geçersiz oy oranı %4,79 (Mersin: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.
Toroslar’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Toroslar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Toroslar hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Toroslar’da MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Toroslar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Toroslar’daki 67 mahallenin 43 tanesinde MHP, 24 tanesinde CHP birinci çıktı.
Toroslar’ın altın sandığı hangisi?
Toroslar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Toroslar, Toroslar Mah., 2295 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,63 puan saptı.
Toroslar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Düğdüören (%91,1) mahallesinde, en düşük oyu Değirmendere (%12,4) mahallesinde aldı.
Toroslar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Musalı (%73,0) mahallesinde, en düşük oyu Düğdüören (%5,1) mahallesinde aldı.
Toroslar’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %74,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Değnek Mah. (%95,9), en düşük katılım Selçuklar Mah. (%67,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.