Uşak Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Uşak’ta 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %39,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 17,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Uşak’ta Recep Tayyip Erdoğan %51,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
CHP
%39,7
2024 katılım
%84,7
yerel seçim
Seçmen
282.443
2024
Sandık
1.003
6 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Uşak sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiUşak · katılım %84,7UşakTürkiyeCHP%39,70%37,90AK Parti%28,53%35,57MHP%12,39%5,01İYİ Parti%11,36%3,78Yeniden Refah%2,59%6,21Zafer Partisi%1,19%1,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUşak · katılım %91,0UşakTürkiyeErdoğan%47,60%49,52Kılıçdaroğlu%45,13%44,88Sinan Oğan%6,55%5,17Muharrem İnce%0,72%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUşak · katılım %87,9UşakTürkiyeErdoğan%51,02%52,18Kılıçdaroğlu%48,98%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUşak · katılım %91,0UşakTürkiyeAK Parti%35,41%35,39CHP%28,93%25,22İYİ Parti%17,71%9,64MHP%9,21%10,00Zafer Partisi%1,63%2,24Yeniden Refah%1,41%2,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Uşak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Uşak’ta oyların %24,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 15,3 puan.

1 salıncak ilçe5 ilçede birinci parti değişti6 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MerkezAK Parti → CHP31,613,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,2
MHP%27,3
CHP%26,2
Katılım %92,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,5
Muharrem İnce%35,0
Meral Akşener%11,1
Katılım %91,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,5
CHP%28,4
İYİ Parti%12,9
Katılım %91,0
2019 YerelYerel
AK Parti%41,4
CHP%22,0
İYİ Parti%21,7
Katılım %88,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,6
Kemal Kılıçdaroğlu%45,1
Sinan Oğan%6,6
Katılım %91,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,4
CHP%28,9
İYİ Parti%17,7
Katılım %91,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,0
Kemal Kılıçdaroğlu%49,0
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
CHP%39,7
AK Parti%28,5
MHP%12,4
Katılım %84,7

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Uşak’taki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
BanazAK Parti %43,0%84,1
EşmeCHP %54,6%85,5
KarahallıCHP %48,2%85,1
MerkezCHP %40,9%81,3
SivaslıAK Parti %52,1%89,5
UlubeyAK Parti %49,1%89,2

Altın sandık

Uşak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Uşak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Eşme%54,6
Karahallı%48,2
Sivaslı%45,8
En zayıf
Ulubey%40,9
Merkez%40,9
Banaz%42,8
AK Parti
En güçlü
Sivaslı%52,1
Ulubey%49,1
Karahallı%47,0
En zayıf
Merkez%24,3
Eşme%42,6
Banaz%43,0
MHP
En güçlü
Merkez%12,6
Banaz%7,2
Ulubey%4,6
En zayıf
Sivaslı%0,5
Eşme%1,6
Karahallı%1,6

Seçime katılım

2024 Yerel%84,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%88,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Sivaslı%89,5
Ulubey%89,2
Eşme%85,5
Karahallı%85,1
Banaz%84,1
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%81,3
Banaz%84,1
Karahallı%85,1
Eşme%85,5
Ulubey%89,2

Uşak seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Uşak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Uşak’ta 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %39,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,5 ile ikinci oldu.

Uşak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Uşak’ta 282.443 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.003 sandıkta kullanıldı.

Uşak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,6, Kemal Kılıçdaroğlu %45,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,0 ile önde çıktı.

Uşak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,4, CHP %28,9, İYİ Parti %17,7, MHP %9,2, Zafer Partisi %1,6.

Uşak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Uşak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Uşak’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Uşak’ta oyların %24,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 15,3 puan. 5 ilçede birinci parti değişti.

Uşak’ta salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak ilçe var; en oynakları Merkez.

Uşak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Uşak’ta etkin parti sayısı 3,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,2 puan.

Uşak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Uşak’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Uşak’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Uşak’ta geçersiz oy oranı %5,62 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 16 sandık var.

Uşak’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Uşak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Uşak hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Uşak’ta AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Uşak’ın ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Uşak’taki 6 ilçenin 3 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Uşak’ın altın sandığı hangisi?

Uşak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Fevzi Çakmak Mah., 1269 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,88 puan saptı.

Uşak’ta CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Eşme (%54,6) ilçesinde, en düşük oyu Ulubey (%40,9) ilçesinde aldı.

Uşak’ta AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sivaslı (%52,1) ilçesinde, en düşük oyu Merkez (%24,3) ilçesinde aldı.

Uşak’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sivaslı (%89,5), en düşük katılım Merkez (%81,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Uşak ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.