Ulubey Seçim Sonuçları

2014–2024 · Uşak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ulubey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %40,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ulubey’de Kemal Kılıçdaroğlu %56,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,0
2024 katılım
%89,2
yerel seçim
Seçmen
5.115
2024
Sandık
19
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ulubey sonuçları Uşak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıUlubey, Uşak · katılım %89,2UlubeyUşakAK Parti%49,05%28,74CHP%40,86%42,09MHP%4,56%10,67Yeniden Refah%2,13%1,50BBP%1,32%0,50İYİ Parti%1,23%13,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUlubey, Uşak · katılım %91,4UlubeyUşakKılıçdaroğlu%53,54%45,13Erdoğan%41,32%47,60Sinan Oğan%4,30%6,55Muharrem İnce%0,85%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUlubey, Uşak · katılım %88,7UlubeyUşakKılıçdaroğlu%56,16%48,98Erdoğan%43,84%51,02Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUlubey, Uşak · katılım %91,4UlubeyUşakCHP%38,23%28,93AK Parti%29,89%35,41İYİ Parti%14,90%17,71MHP%7,45%9,21BBP%2,31%0,65Yeniden Refah%1,68%1,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ulubey’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ulubey’de oyların %7,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 1,1 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%52,9
AK Parti%37,6
MHP%9,1
Katılım %91,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%43,9
Recep Tayyip Erdoğan%42,5
Meral Akşener%12,2
Katılım %91,6
2018 MVMilletvekili
CHP%38,0
AK Parti%35,9
İYİ Parti%13,3
Katılım %91,6
2019 YerelYerel
AK Parti%51,5
CHP%45,5
MHP%2,5
Katılım %92,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,5
Recep Tayyip Erdoğan%41,3
Sinan Oğan%4,3
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
CHP%38,2
AK Parti%29,9
İYİ Parti%14,9
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,2
Recep Tayyip Erdoğan%43,8
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
AK Parti%49,1
CHP%40,9
MHP%4,6
Katılım %89,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ulubey’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Avgan Mah.CHP %55,9%91,6
Aşağı Mah.AK Parti %48,2%85,9
Camikebir Mah.AK Parti %55,8%98,9
Dilaver Mah.AK Parti %54,9%88,0
Emirler Mah.AK Parti %57,1%87,3
Gölbaşı Mah.AK Parti %56,2%87,5
Üyükbaşı Mah.AK Parti %55,7%91,4

Altın sandık

Ulubey’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ulubey’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Emirler Mah.%57,1
Gölbaşı Mah.%56,2
Üyükbaşı Mah.%55,7
En zayıf
Avgan Mah.%38,5
Aşağı Mah.%48,2
Dilaver Mah.%54,9
CHP
En güçlü
Avgan Mah.%55,9
Aşağı Mah.%38,9
Gölbaşı Mah.%36,4
En zayıf
Dilaver Mah.%31,6
Emirler Mah.%32,9
Üyükbaşı Mah.%33,8

Seçime katılım

2024 Yerel%89,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%92,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Avgan Mah.%91,6
Üyükbaşı Mah.%91,4
Dilaver Mah.%88,0
Gölbaşı Mah.%87,5
Emirler Mah.%87,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Aşağı Mah.%85,9
Emirler Mah.%87,3
Gölbaşı Mah.%87,5
Dilaver Mah.%88,0
Üyükbaşı Mah.%91,4

Ulubey seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ulubey’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ulubey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %40,9 ile ikinci oldu.

Ulubey’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ulubey’de 5.115 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 19 sandıkta kullanıldı.

Ulubey’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,5, Recep Tayyip Erdoğan %41,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,2 ile önde çıktı.

Ulubey’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %38,2, AK Parti %29,9, İYİ Parti %14,9, MHP %7,5, BBP %2,3.

Ulubey’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ulubey’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ulubey’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ulubey’de oyların %7,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 1,1 puan.

Ulubey’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ulubey’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ulubey’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ulubey’de etkin parti sayısı 2,44; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 8,2 puan.

Ulubey’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ulubey’de geçersiz oy oranı %5,3 (Uşak: %4,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ulubey’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ulubey’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ulubey hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ulubey’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Ulubey’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ulubey’deki 7 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Ulubey’in altın sandığı hangisi?

Ulubey’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ulubey, Aşağı Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,59 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,78 puan sapmayla verdi.

Ulubey’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Emirler (%57,1) mahallesinde, en düşük oyu Avgan (%38,5) mahallesinde aldı.

Ulubey’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Avgan (%55,9) mahallesinde, en düşük oyu Dilaver (%31,6) mahallesinde aldı.

Ulubey’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Avgan Mah. (%91,6), en düşük katılım Aşağı Mah. (%85,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Uşak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.