Eşme Seçim Sonuçları

2014–2024 · Uşak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Eşme’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 8,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eşme’de Kemal Kılıçdaroğlu %55,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%54,6
2024 katılım
%85,5
yerel seçim
Seçmen
11.968
2024
Sandık
39
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Eşme sonuçları Uşak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEşme, Uşak · katılım %85,5EşmeUşakCHP%54,58%42,09AK Parti%42,63%28,74MHP%1,57%10,67Yeniden Refah%0,38%1,50Zafer Partisi%0,38%0,67Saadet%0,20%0,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEşme, Uşak · katılım %89,9EşmeUşakKılıçdaroğlu%53,17%45,13Erdoğan%41,37%47,60Sinan Oğan%4,54%6,55Muharrem İnce%0,92%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEşme, Uşak · katılım %86,6EşmeUşakKılıçdaroğlu%55,40%48,98Erdoğan%44,60%51,02Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEşme, Uşak · katılım %90,0EşmeUşakCHP%38,98%28,93AK Parti%32,63%35,41İYİ Parti%13,78%17,71MHP%7,04%9,21Zafer Partisi%1,23%1,63Yeşil Sol Parti%1,01%1,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Eşme’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Eşme’de oyların %10,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,1 puan.

0 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,1
CHP%41,8
MHP%7,4
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%42,6
Muharrem İnce%42,4
Meral Akşener%13,3
Katılım %90,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,7
CHP%35,1
İYİ Parti%14,7
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
AK Parti%52,8
CHP%46,5
Saadet%0,4
Katılım %88,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,2
Recep Tayyip Erdoğan%41,4
Sinan Oğan%4,5
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
CHP%39,0
AK Parti%32,6
İYİ Parti%13,8
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,4
Recep Tayyip Erdoğan%44,6
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
CHP%54,6
AK Parti%42,6
MHP%1,6
Katılım %85,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Eşme’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.CHP %58,3%89,6
Elvanlar Mah.AK Parti %50,6%88,2
Hurriyet Mah.AK Parti %91,0%94,1
Istiklal Mah.AK Parti %87,3%93,0
Kemer Mah.CHP %50,9%93,4
Merkez-yenikent Mah.AK Parti %50,1%86,4
Yildirimlar Mah.AK Parti %85,7%99,2
Üçeylül Mah.CHP %55,6%86,8
İstasyon Mah.CHP %58,3%84,6
Şehitalibey Mah.CHP %57,2%81,0

Altın sandık

Eşme’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Eşme’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%58,3
İstasyon Mah.%58,3
Şehitalibey Mah.%57,2
En zayıf
Merkez-yenikent Mah.%44,9
Elvanlar Mah.%47,2
Kemer Mah.%50,9
AK Parti
En güçlü
Hurriyet Mah.%91,0
Istiklal Mah.%87,3
Elvanlar Mah.%50,6
En zayıf
İstasyon Mah.%39,5
Cumhuriyet Mah.%39,7
Şehitalibey Mah.%39,8

Seçime katılım

2024 Yerel%85,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%88,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hurriyet Mah.%94,1
Kemer Mah.%93,4
Istiklal Mah.%93,0
Cumhuriyet Mah.%89,6
Elvanlar Mah.%88,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şehitalibey Mah.%81,0
İstasyon Mah.%84,6
Merkez-yenikent Mah.%86,4
Üçeylül Mah.%86,8
Elvanlar Mah.%88,2

Eşme seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Eşme’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Eşme’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,6 ile ikinci oldu.

Eşme’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Eşme’de 11.968 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 39 sandıkta kullanıldı.

Eşme’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,2, Recep Tayyip Erdoğan %41,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,4 ile önde çıktı.

Eşme’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %39,0, AK Parti %32,6, İYİ Parti %13,8, MHP %7,0, Zafer Partisi %1,2.

Eşme’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Eşme’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Eşme’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Eşme’de oyların %10,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,1 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Eşme’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Eşme’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Eşme’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Eşme’de etkin parti sayısı 2,08; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,0 puan.

Eşme’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Eşme’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Eşme’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Eşme’de geçersiz oy oranı %5,55 (Uşak: %4,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Eşme’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eşme’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Eşme hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eşme’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Eşme’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Eşme’deki 10 mahallenin 5 tanesinde CHP, 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Eşme’nin altın sandığı hangisi?

Eşme’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Eşme, Cumhuriyet Mah., 1003 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,43 puan saptı.

Eşme’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%58,3) mahallesinde, en düşük oyu Merkez-yenikent (%44,9) mahallesinde aldı.

Eşme’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hurriyet (%91,0) mahallesinde, en düşük oyu İstasyon (%39,5) mahallesinde aldı.

Eşme’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hurriyet Mah. (%94,1), en düşük katılım Şehitalibey Mah. (%81,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Uşak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.