Sivaslı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Uşak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sivaslı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %45,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sivaslı’da Recep Tayyip Erdoğan %51,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,1
2024 katılım
%89,5
yerel seçim
Seçmen
5.548
2024
Sandık
18
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sivaslı sonuçları Uşak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSivaslı, Uşak · katılım %89,5SivaslıUşakAK Parti%52,14%28,74CHP%45,82%42,09İYİ Parti%0,69%13,68MHP%0,46%10,67Zafer Partisi%0,25%0,67BTP%0,23%0,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSivaslı, Uşak · katılım %90,1SivaslıUşakErdoğan%48,71%47,60Kılıçdaroğlu%46,39%45,13Sinan Oğan%4,31%6,55Muharrem İnce%0,60%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSivaslı, Uşak · katılım %88,4SivaslıUşakErdoğan%51,40%51,02Kılıçdaroğlu%48,60%48,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSivaslı, Uşak · katılım %90,1SivaslıUşakCHP%36,36%28,93AK Parti%34,83%35,41İYİ Parti%10,52%17,71MHP%10,50%9,21Yeniden Refah%1,18%1,41Zafer Partisi%1,09%1,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sivaslı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sivaslı’da oyların %7,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 5,8 puan.

0 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%40,8
MHP%39,8
AK Parti%18,6
Katılım %93,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,4
Muharrem İnce%37,3
Meral Akşener%10,6
Katılım %91,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,1
CHP%34,5
İYİ Parti%10,6
Katılım %91,2
2019 YerelYerel
CHP%51,3
AK Parti%46,1
İYİ Parti%2,3
Katılım %93,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,7
Kemal Kılıçdaroğlu%46,4
Sinan Oğan%4,3
Katılım %90,1
2023 MVMilletvekili
CHP%36,4
AK Parti%34,8
İYİ Parti%10,5
Katılım %90,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,4
Kemal Kılıçdaroğlu%48,6
Katılım %88,4
2024 YerelYerel
AK Parti%52,1
CHP%45,8
İYİ Parti%0,7
Katılım %89,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sivaslı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akıncılar Mah.AK Parti %54,0%92,1
Atatürk Mah.AK Parti %50,7%87,1
Atatürk Mah.CHP %55,9%76,1
Dedeballar Mah.AK Parti %65,6%86,1
Evrenli Mah.AK Parti %50,2%89,9
Fatih Mah.CHP %54,3%94,6
Fevzi Cakmak Mah.AK Parti %48,9%72,4
Gulbey Mah.AK Parti %53,1%92,5
Gölbahçe Mah.AK Parti %56,7%85,7
Konak Mah.AK Parti %50,1%88,9
Pinar Mah.CHP %45,0%91,5
Yildiztepe Mah.CHP %57,6%92,6

Altın sandık

Sivaslı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sivaslı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Dedeballar Mah.%65,6
Gölbahçe Mah.%56,7
Akıncılar Mah.%54,0
En zayıf
Yildiztepe Mah.%37,2
Atatürk Mah.%37,6
Fatih Mah.%41,3
CHP
En güçlü
Yildiztepe Mah.%57,6
Atatürk Mah.%55,9
Fatih Mah.%54,3
En zayıf
Dedeballar Mah.%33,0
Gulbey Mah.%39,4
Gölbahçe Mah.%41,0

Seçime katılım

2024 Yerel%89,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,4 / TR %84,1
2019 Yerel%93,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%94,6
Yildiztepe Mah.%92,6
Gulbey Mah.%92,5
Akıncılar Mah.%92,1
Pinar Mah.%91,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fevzi Cakmak Mah.%72,4
Atatürk Mah.%76,1
Gölbahçe Mah.%85,7
Dedeballar Mah.%86,1
Atatürk Mah.%87,1

Sivaslı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sivaslı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sivaslı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %45,8 ile ikinci oldu.

Sivaslı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sivaslı’da 5.548 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 18 sandıkta kullanıldı.

Sivaslı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %48,7, Kemal Kılıçdaroğlu %46,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,4 ile önde çıktı.

Sivaslı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,4, AK Parti %34,8, İYİ Parti %10,5, MHP %10,5, Yeniden Refah %1,2.

Sivaslı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sivaslı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Sivaslı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sivaslı’da oyların %7,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 5,8 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Sivaslı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Sivaslı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Sivaslı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sivaslı’da etkin parti sayısı 2,08; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 6,3 puan.

Sivaslı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sivaslı’da geçersiz oy oranı %4,11 (Uşak: %4,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sivaslı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sivaslı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sivaslı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sivaslı’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Sivaslı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sivaslı’daki 12 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Sivaslı’nın altın sandığı hangisi?

Sivaslı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sivaslı, Atatürk Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,87 puan saptı.

Sivaslı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dedeballar (%65,6) mahallesinde, en düşük oyu Yildiztepe (%37,2) mahallesinde aldı.

Sivaslı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yildiztepe (%57,6) mahallesinde, en düşük oyu Dedeballar (%33,0) mahallesinde aldı.

Sivaslı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Fatih Mah. (%94,5), en düşük katılım Fevzi Cakmak Mah. (%72,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Uşak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.