Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Uşak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %24,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 30,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %51,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%40,9
2024 katılım
%81,3
yerel seçim
Seçmen
171.674
2024
Sandık
520
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Uşak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Uşak · katılım %81,3MerkezUşakCHP%40,94%42,09AK Parti%24,32%28,74İYİ Parti%16,76%13,68MHP%12,63%10,67Yeniden Refah%1,67%1,50Saadet%0,68%0,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Uşak · katılım %91,4MerkezUşakErdoğan%48,25%47,60Kılıçdaroğlu%43,88%45,13Sinan Oğan%7,21%6,55Muharrem İnce%0,65%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Uşak · katılım %88,2MerkezUşakErdoğan%51,83%51,02Kılıçdaroğlu%48,17%48,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Uşak · katılım %91,4MerkezUşakAK Parti%35,96%35,41CHP%25,76%28,93İYİ Parti%20,00%17,71MHP%9,42%9,21Zafer Partisi%1,73%1,63Yeşil Sol Parti%1,57%1,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %36,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 22,7 puan.

27 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti28 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kalfa Mah.İYİ Parti → CHP50,249,0
İslice Mah.İYİ Parti → CHP42,633,3
Kurşunluk Mah.AK Parti → CHP42,013,0
Ovademirler Mah.İYİ Parti → CHP41,819,3
Fatih Mah.İYİ Parti → CHP39,422,4
Cumhuriyet Mah.İYİ Parti → CHP39,330,2
Özdemir Mah.İYİ Parti → CHP39,112,5
Bolme Mah.AK Parti → CHP39,05,0
Atatürk Mah.AK Parti → CHP38,916,9
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti → CHP38,612,5
Muharremşah Mah.AK Parti → CHP37,914,9
Kurtuluş Mah.İYİ Parti → CHP37,634,3
Kemalöz Mah.İYİ Parti → CHP36,920,2
Köme Mah.AK Parti → CHP36,915,3
Durak Mah.İYİ Parti → CHP36,919,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,2
MHP%31,0
CHP%22,8
Katılım %91,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,5
Muharrem İnce%33,5
Meral Akşener%10,2
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,6
CHP%26,0
İYİ Parti%12,6
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%39,1
İYİ Parti%37,7
MHP%10,8
Katılım %86,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,3
Kemal Kılıçdaroğlu%43,9
Sinan Oğan%7,2
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,0
CHP%25,8
İYİ Parti%20,0
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,8
Kemal Kılıçdaroğlu%48,2
Katılım %88,2
2024 YerelYerel
CHP%40,9
AK Parti%24,3
İYİ Parti%16,8
Katılım %81,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akse Mah.CHP %62,7%87,9
Atatürk Mah.CHP %41,7%81,3
Aybey Mah.CHP %30,9%79,8
Bolme Mah.CHP %37,0%84,2
Bozkurt Mah.CHP %31,4%91,0
Cumhuriyet Mah.CHP %49,9%80,5
Dikilitaş Mah.CHP %30,1%82,9
Durak Mah.CHP %43,7%79,0
Elmalıdere Mah.CHP %40,9%82,2
Fatih Mah.CHP %43,9%81,6
Fevzi Çakmak Mah.CHP %39,2%79,9
Hacıkadem Mah.AK Parti %38,9%94,0
Işık Mah.CHP %35,0%84,1
Kalfa Mah.CHP %63,4%95,4
Karaağaç Mah.AK Parti %30,1%84,4
Kemalöz Mah.CHP %43,0%80,8
Kurtuluş Mah.CHP %54,3%73,7
Kurşunluk Mah.CHP %38,6%84,3
Kuyucak Mah.CHP %36,9%87,4
Köme Mah.CHP %41,3%77,2

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kalfa Mah.%63,4
Akse Mah.%62,7
Kurtuluş Mah.%54,3
En zayıf
Karaağaç Mah.%28,2
Dikilitaş Mah.%30,1
Aybey Mah.%30,9
AK Parti
En güçlü
Yeşil Karaağaç Mah.%33,9
Bolme Mah.%32,0
Bozkurt Mah.%30,4
En zayıf
Kalfa Mah.%10,8
Akse Mah.%14,9
İslice Mah.%18,7
İYİ Parti
En güçlü
Dikilitaş Mah.%23,7
Bozkurt Mah.%19,6
Karaağaç Mah.%19,5
En zayıf
Muharremşah Mah.%9,4
Bolme Mah.%10,6
Elmalıdere Mah.%11,5

Seçime katılım

2024 Yerel%81,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,2 / TR %84,1
2019 Yerel%86,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kalfa Mah.%95,4
Özdemir Mah.%93,6
Muharremşah Mah.%91,3
Bozkurt Mah.%91,0
Ovademirler Mah.%90,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kurtuluş Mah.%73,7
Ünalan Mah.%74,9
İslice Mah.%76,0
Köme Mah.%77,2
Durak Mah.%79,0

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %24,3 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 171.674 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 520 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %48,2, Kemal Kılıçdaroğlu %43,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,8 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,0, CHP %25,8, İYİ Parti %20,0, MHP %9,4, Zafer Partisi %1,7.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %36,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 22,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 27 salıncak mahalle var; en oynakları Kalfa Mah., İslice Mah., Kurşunluk Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,69; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 16,6 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,03 (Uşak: %4,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 30 mahallenin 28 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Atatürk Mah., 1024 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,86 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kalfa (%63,4) mahallesinde, en düşük oyu Karaağaç (%28,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeşil Karaağaç (%33,9) mahallesinde, en düşük oyu Kalfa (%10,8) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kalfa Mah. (%95,4), en düşük katılım Kurtuluş Mah. (%73,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Uşak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.