Karahallı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Uşak · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karahallı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %47,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 12,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karahallı’da Recep Tayyip Erdoğan %53,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,2
2024 katılım
%85,1
yerel seçim
Seçmen
4.741
2024
Sandık
17
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karahallı sonuçları Uşak geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKarahallı, Uşak · katılım %85,1KarahallıUşakCHP%48,22%42,09AK Parti%47,04%28,74MHP%1,63%10,67Saadet%0,95%0,62İYİ Parti%0,84%13,68Yeniden Refah%0,55%1,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKarahallı, Uşak · katılım %89,6KarahallıUşakErdoğan%50,99%47,60Kılıçdaroğlu%44,66%45,13Sinan Oğan%3,66%6,55Muharrem İnce%0,70%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKarahallı, Uşak · katılım %87,3KarahallıUşakErdoğan%53,75%51,02Kılıçdaroğlu%46,25%48,98Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKarahallı, Uşak · katılım %89,6KarahallıUşakAK Parti%40,53%35,41CHP%34,05%28,93İYİ Parti%10,21%17,71MHP%7,19%9,21Yeniden Refah%1,44%1,41Zafer Partisi%1,21%1,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karahallı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karahallı’da oyların %14,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 12,2 puan.

1 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karbasan Mah.AK Parti → CHP28,918,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,5
CHP%38,7
MHP%2,9
Katılım %91,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,7
Muharrem İnce%32,7
Meral Akşener%11,5
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,1
CHP%29,5
İYİ Parti%13,0
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
AK Parti%59,2
CHP%36,0
MHP%2,9
Katılım %86,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,0
Kemal Kılıçdaroğlu%44,7
Sinan Oğan%3,7
Katılım %89,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,5
CHP%34,1
İYİ Parti%10,2
Katılım %89,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,8
Kemal Kılıçdaroğlu%46,3
Katılım %87,3
2024 YerelYerel
CHP%48,2
AK Parti%47,0
MHP%1,6
Katılım %85,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karahallı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Boğaz Mah.CHP %49,7%88,2
Buğdaylı Mah.AK Parti %54,8%84,8
Dere Mah.AK Parti %59,3%87,1
Karbasan Mah.CHP %57,0%84,4
Konak Mah.CHP %51,3%82,7
Yeni Mah.AK Parti %47,5%85,0

Altın sandık

Karahallı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karahallı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Karbasan Mah.%57,0
Konak Mah.%51,3
Boğaz Mah.%49,7
En zayıf
Dere Mah.%36,5
Buğdaylı Mah.%39,8
Yeni Mah.%47,4
AK Parti
En güçlü
Dere Mah.%59,3
Buğdaylı Mah.%54,8
Yeni Mah.%47,5
En zayıf
Karbasan Mah.%38,4
Konak Mah.%44,8
Boğaz Mah.%45,8

Seçime katılım

2024 Yerel%85,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,3 / TR %84,1
2019 Yerel%86,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Boğaz Mah.%88,2
Dere Mah.%87,1
Yeni Mah.%85,0
Buğdaylı Mah.%84,8
Karbasan Mah.%84,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Konak Mah.%82,7
Karbasan Mah.%84,4
Buğdaylı Mah.%84,8
Yeni Mah.%85,0
Dere Mah.%87,1

Karahallı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karahallı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karahallı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %47,0 ile ikinci oldu.

Karahallı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karahallı’da 4.741 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 17 sandıkta kullanıldı.

Karahallı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,0, Kemal Kılıçdaroğlu %44,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,8 ile önde çıktı.

Karahallı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,5, CHP %34,0, İYİ Parti %10,2, MHP %7,2, Yeniden Refah %1,4.

Karahallı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karahallı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Karahallı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karahallı’da oyların %14,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 12,2 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Karahallı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Karbasan Mah..

Karahallı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karahallı’da etkin parti sayısı 2,2; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,2 puan.

Karahallı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karahallı’da geçersiz oy oranı %5,95 (Uşak: %4,28). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Karahallı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karahallı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karahallı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karahallı’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Karahallı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karahallı’daki 6 mahallenin 3 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Karahallı’nın altın sandığı hangisi?

Karahallı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karahallı, Yeni Mah., 1014 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.

Karahallı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karbasan (%57,0) mahallesinde, en düşük oyu Dere (%36,5) mahallesinde aldı.

Karahallı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dere (%59,3) mahallesinde, en düşük oyu Karbasan (%38,4) mahallesinde aldı.

Karahallı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Boğaz Mah. (%88,2), en düşük katılım Konak Mah. (%82,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Uşak il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.