Kastamonu Seçim Sonuçları

2014–2024 · il geneli ve ilçe ilçe · güncelleme 02.11.2026

Kastamonu’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %37,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kastamonu’da Recep Tayyip Erdoğan %69,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 il genel meclisi kazananı
AK Parti
%37,7
2024 katılım
%83,7
yerel seçim
Seçmen
305.627
2024
Sandık
1.692
20 ilçe
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kastamonu sonuçları Türkiye geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · il genel meclisiKastamonu · katılım %83,7KastamonuTürkiyeAK Parti%37,70%35,57CHP%25,00%37,90MHP%24,90%5,01Yeniden Refah%5,59%6,21İYİ Parti%2,47%3,78Saadet%1,16%1,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKastamonu · katılım %88,1KastamonuTürkiyeErdoğan%65,45%49,52Kılıçdaroğlu%26,64%44,88Sinan Oğan%7,15%5,17Muharrem İnce%0,76%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKastamonu · katılım %85,0KastamonuTürkiyeErdoğan%69,73%52,18Kılıçdaroğlu%30,27%47,82Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKastamonu · katılım %88,1KastamonuTürkiyeAK Parti%44,91%35,39CHP%21,50%25,22MHP%14,96%10,00İYİ Parti%7,68%9,64Yeniden Refah%4,07%2,79Zafer Partisi%1,76%2,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kastamonu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kastamonu’da oyların %19,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,8 puan.

6 salıncak ilçe4 ilçede birinci parti değişti20 ilçe karşılaştırıldı
Salıncak ilçeler
İlçeÖnce → sonra birinciKaymaFark
MerkezMHP → CHP32,81,9
ŞenpazarAK Parti (aynı)29,80,1
AzdavayAK Parti → MHP26,318,4
CideAK Parti → MHP25,01,1
TosyaAK Parti (aynı)19,94,6
HanönüAK Parti (aynı)19,40,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan ilçeler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,6
MHP%32,3
CHP%10,5
Katılım %90,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,0
Muharrem İnce%19,8
Meral Akşener%9,8
Katılım %87,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,2
MHP%20,0
CHP%15,4
Katılım %87,2
2019 YerelYerel
AK Parti%43,6
MHP%34,5
CHP%13,3
Katılım %87,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,5
Kemal Kılıçdaroğlu%26,6
Sinan Oğan%7,2
Katılım %88,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,9
CHP%21,5
MHP%15,0
Katılım %88,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,7
Kemal Kılıçdaroğlu%30,3
Katılım %85,0
2024 YerelYerel
AK Parti%37,7
CHP%25,0
MHP%24,9
Katılım %83,7

İlçe ilçe sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kastamonu’daki her ilçenin belediye başkanlığı sonucu.

İlçeKazananKatılım
AbanaAK Parti %38,1%83,2
AraçAK Parti %50,0%85,6
AzdavayMHP %55,6%85,1
AğlıAK Parti %55,5%91,0
BozkurtMHP %57,5%85,6
CideMHP %46,7%80,8
DadayCHP %43,4%84,1
DevrekaniAK Parti %48,9%87,1
DoğanyurtAK Parti %37,4%82,7
HanönüMHP %37,6%88,1
KüreAK Parti %33,1%86,8
MerkezCHP %49,8%77,3
PınarbaşıAK Parti %49,0%86,6
SeydilerMHP %63,8%88,6
TaşköprüAK Parti %47,6%84,0
TosyaMHP %43,6%84,2
ÇatalzeytinMHP %40,4%86,6
İhsangaziMHP %57,2%88,6
İneboluMHP %43,6%83,6
ŞenpazarAK Parti %55,0%86,8

Altın sandık

Kastamonu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kastamonu’da en güçlü ve en zayıf olduğu ilçeler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Ağlı%55,5
Şenpazar%55,0
Araç%50,0
En zayıf
Cide%18,4
Hanönü%20,0
Azdavay%28,0
CHP
En güçlü
Merkez%49,8
Araç%44,0
Daday%43,4
En zayıf
Ağlı%2,4
Devrekani%2,6
Pınarbaşı%3,3
MHP
En güçlü
Seydiler%63,8
Bozkurt%57,5
İhsangazi%57,2
En zayıf
Araç%1,9
Doğanyurt%5,7
Merkez%7,0

Seçime katılım

2024 Yerel%83,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,0 / TR %84,1
2019 Yerel%87,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (ilçe, 2024)
Ağlı%91,0
İhsangazi%88,6
Seydiler%88,6
Hanönü%88,1
Devrekani%87,1
En düşük katılım (ilçe, 2024)
Merkez%77,3
Cide%80,8
Doğanyurt%82,7
Abana%83,2
İnebolu%83,6

Kastamonu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kastamonu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kastamonu’da 2024 yerel seçiminde il genel meclisi seçimini %37,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,0 ile ikinci oldu.

Kastamonu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kastamonu’da 305.627 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.692 sandıkta kullanıldı.

Kastamonu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,5, Kemal Kılıçdaroğlu %26,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,7 ile önde çıktı.

Kastamonu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,9, CHP %21,5, MHP %15,0, İYİ Parti %7,7, Yeniden Refah %4,1.

Kastamonu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kastamonu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kastamonu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kastamonu’da oyların %19,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,8 puan. 4 ilçede birinci parti değişti.

Kastamonu’da salıncak ilçe var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak ilçe var; en oynakları Merkez, Şenpazar, Azdavay.

Kastamonu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kastamonu’da etkin parti sayısı 3,7; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 12,7 puan.

Kastamonu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,7 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kastamonu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kastamonu’da geçersiz oy oranı %5,38 (Türkiye: %4,58). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 11 sandık var.

Kastamonu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kastamonu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kastamonu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kastamonu’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kastamonu’nun ilçelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kastamonu’daki 20 ilçenin 9 tanesinde AK Parti, 9 tanesinde MHP, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Kastamonu’nun altın sandığı hangisi?

Kastamonu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Esen Koyu Mah., 1327 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,35 puan saptı.

Kastamonu’da AK Parti en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ağlı (%55,5) ilçesinde, en düşük oyu Cide (%18,4) ilçesinde aldı.

Kastamonu’da CHP en çok hangi ilçede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkez (%49,8) ilçesinde, en düşük oyu Ağlı (%2,4) ilçesinde aldı.

Kastamonu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ağlı (%91,0), en düşük katılım Merkez (%77,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kastamonu ilçelerinin seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.