Devrekani Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kastamonu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Devrekani’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %44,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 13,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Devrekani’de Recep Tayyip Erdoğan %76,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%48,9
2024 katılım
%87,1
yerel seçim
Seçmen
4.002
2024
Sandık
16
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Devrekani sonuçları Kastamonu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDevrekani, Kastamonu · katılım %87,1DevrekaniKastamonuAK Parti%48,90%37,17MHP%44,35%24,02Yeniden Refah%3,31%4,05CHP%2,56%31,65BTP%0,45%0,32Saadet%0,33%0,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDevrekani, Kastamonu · katılım %87,9DevrekaniKastamonuErdoğan%72,76%65,45Kılıçdaroğlu%20,55%26,64Sinan Oğan%5,75%7,15Muharrem İnce%0,94%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDevrekani, Kastamonu · katılım %84,6DevrekaniKastamonuErdoğan%76,56%69,73Kılıçdaroğlu%23,44%30,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDevrekani, Kastamonu · katılım %87,8DevrekaniKastamonuAK Parti%48,10%44,91MHP%19,90%14,96CHP%15,10%21,50İYİ Parti%8,01%7,68Yeniden Refah%1,80%4,07Zafer Partisi%1,50%1,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Devrekani’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Devrekani’de oyların %15,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 11,3 puan.

2 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Sazyaka Mah.AK Parti → MHP22,38,9
Kurtşeyh Mah.AK Parti (aynı)19,10,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,0
MHP%35,6
BTP%4,5
Katılım %90,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,9
Muharrem İnce%14,2
Meral Akşener%11,5
Katılım %88,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,7
MHP%19,2
CHP%11,0
Katılım %88,6
2019 YerelYerel
AK Parti%62,1
MHP%35,0
İYİ Parti%2,6
Katılım %91,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,8
Kemal Kılıçdaroğlu%20,6
Sinan Oğan%5,8
Katılım %87,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,1
MHP%19,9
CHP%15,1
Katılım %87,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,6
Kemal Kılıçdaroğlu%23,4
Katılım %84,6
2024 YerelYerel
AK Parti%48,9
MHP%44,4
Yeniden Refah%3,3
Katılım %87,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Devrekani’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahiçelebi Mah.AK Parti %46,4%87,1
Etçiler Mah.MHP %59,0%112,7
Kadirbey Mah.AK Parti %58,6%92,2
Kurtşeyh Mah.AK Parti %46,6%82,7
Mütevelli Mah.AK Parti %50,8%90,6
Sazyaka Mah.MHP %51,1%94,0
Çayırcık Mah.AK Parti %59,5%94,0
İsmailbey Mah.AK Parti %55,8%88,2

Altın sandık

Devrekani’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Devrekani’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
İsmailbey Mah.%55,8
Kurtşeyh Mah.%46,6
Ahiçelebi Mah.%46,4
En zayıf
Sazyaka Mah.%42,2
Ahiçelebi Mah.%46,4
Kurtşeyh Mah.%46,6
MHP
En güçlü
Sazyaka Mah.%51,1
Ahiçelebi Mah.%46,3
Kurtşeyh Mah.%45,8
En zayıf
İsmailbey Mah.%39,1
Kurtşeyh Mah.%45,8
Ahiçelebi Mah.%46,3

Seçime katılım

2024 Yerel%87,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,6 / TR %84,1
2019 Yerel%91,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sazyaka Mah.%94,0
İsmailbey Mah.%88,2
Ahiçelebi Mah.%87,1
Kurtşeyh Mah.%82,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kurtşeyh Mah.%82,7
Ahiçelebi Mah.%87,1
İsmailbey Mah.%88,2
Sazyaka Mah.%94,0

Devrekani seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Devrekani’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Devrekani’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %44,4 ile ikinci oldu.

Devrekani’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Devrekani’de 4.002 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 16 sandıkta kullanıldı.

Devrekani’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,8, Kemal Kılıçdaroğlu %20,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,6 ile önde çıktı.

Devrekani’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,1, MHP %19,9, CHP %15,1, İYİ Parti %8,0, Yeniden Refah %1,8.

Devrekani’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Devrekani’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Devrekani’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Devrekani’de oyların %15,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 11,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Devrekani’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Sazyaka Mah., Kurtşeyh Mah..

Devrekani’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Devrekani’de etkin parti sayısı 2,29; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 4,5 puan.

Devrekani’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Devrekani’de geçersiz oy oranı %4,74 (Kastamonu: %4,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Devrekani’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Devrekani’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Devrekani hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Devrekani’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Devrekani’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Devrekani’deki 8 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Devrekani’nin altın sandığı hangisi?

Devrekani’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Devrekani, Kurtşeyh Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,29 puan saptı.

Devrekani’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İsmailbey (%55,8) mahallesinde, en düşük oyu Sazyaka (%42,2) mahallesinde aldı.

Devrekani’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Sazyaka (%51,1) mahallesinde, en düşük oyu İsmailbey (%39,1) mahallesinde aldı.

Devrekani’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sazyaka Mah. (%94,0), en düşük katılım Kurtşeyh Mah. (%82,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kastamonu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.