Küre Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kastamonu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Küre’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,1 oyla AK Parti kazandı. MHP %31,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Küre’de Recep Tayyip Erdoğan %72,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%33,1
2024 katılım
%86,8
yerel seçim
Seçmen
1.882
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Küre sonuçları Kastamonu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKüre, Kastamonu · katılım %86,8KüreKastamonuAK Parti%33,12%37,17MHP%31,58%24,02CHP%27,61%31,65Yeniden Refah%7,05%4,05Saadet%0,38%0,51Zafer Partisi%0,19%0,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKüre, Kastamonu · katılım %85,1KüreKastamonuErdoğan%67,78%65,45Kılıçdaroğlu%24,26%26,64Sinan Oğan%6,74%7,15Muharrem İnce%1,22%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKüre, Kastamonu · katılım %82,9KüreKastamonuErdoğan%72,25%69,73Kılıçdaroğlu%27,75%30,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKüre, Kastamonu · katılım %85,1KüreKastamonuAK Parti%41,14%44,91CHP%19,86%21,50MHP%19,69%14,96Yeniden Refah%6,80%4,07İYİ Parti%5,43%7,68ittifak)%1,39%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Küre’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Küre’de oyların %10,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 2,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Camikebir Mah.AK Parti → MHP20,33,4
Saman Mah.Millet İttifakı → AK Parti19,05,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%45,6
AK Parti%33,8
CHP%20,2
Katılım %90,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,6
Muharrem İnce%18,9
Meral Akşener%9,1
Katılım %86,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,7
MHP%18,2
CHP%13,8
Katılım %86,7
2019 YerelYerel
AK Parti%35,3
MHP%28,4
İYİ Parti%22,3
Katılım %89,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,8
Kemal Kılıçdaroğlu%24,3
Sinan Oğan%6,7
Katılım %85,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,1
CHP%19,9
MHP%19,7
Katılım %85,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,3
Kemal Kılıçdaroğlu%27,8
Katılım %82,9
2024 YerelYerel
AK Parti%33,1
MHP%31,6
CHP%27,6
Katılım %86,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Küre’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Camievsat Mah.AK Parti %35,1%93,0
Camikebir Mah.MHP %33,3%85,0
Müderris Mah.AK Parti %34,4%84,1
Saman Mah.AK Parti %35,8%89,4

Altın sandık

Küre’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Küre’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Saman Mah.%35,8
Camievsat Mah.%35,1
Müderris Mah.%34,4
En zayıf
Camikebir Mah.%29,7
Müderris Mah.%34,4
Camievsat Mah.%35,1
MHP
En güçlü
Camievsat Mah.%34,8
Camikebir Mah.%33,3
Saman Mah.%30,5
En zayıf
Müderris Mah.%28,1
Saman Mah.%30,5
Camikebir Mah.%33,3
CHP
En güçlü
Camikebir Mah.%29,9
Müderris Mah.%29,9
Camievsat Mah.%23,7
En zayıf
Saman Mah.%23,5
Camievsat Mah.%23,7
Müderris Mah.%29,9

Seçime katılım

2024 Yerel%86,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,9 / TR %84,1
2019 Yerel%89,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Camievsat Mah.%93,0
Saman Mah.%89,4
Camikebir Mah.%85,0
Müderris Mah.%84,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Müderris Mah.%84,1
Camikebir Mah.%85,0
Saman Mah.%89,4
Camievsat Mah.%93,0

Küre seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Küre’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Küre’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,1 oyla AK Parti kazandı. MHP %31,6 ile ikinci oldu.

Küre’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Küre’de 1.882 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Küre’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,8, Kemal Kılıçdaroğlu %24,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,2 ile önde çıktı.

Küre’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,1, CHP %19,9, MHP %19,7, Yeniden Refah %6,8, İYİ Parti %5,4.

Küre’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Küre’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Küre’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Küre’de oyların %10,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 2,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Küre’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Camikebir Mah., Saman Mah..

Küre’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Küre’de etkin parti sayısı 3,44; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 1,5 puan.

Küre’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Küre’de geçersiz oy oranı %4,47 (Kastamonu: %4,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Küre’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Küre’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Küre hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Küre’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Küre’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Küre’deki 4 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Küre’nin altın sandığı hangisi?

Küre’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Küre, Müderris Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,96 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,63 puan sapmayla verdi.

Küre’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Saman (%35,8) mahallesinde, en düşük oyu Camikebir (%29,7) mahallesinde aldı.

Küre’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Camievsat (%34,8) mahallesinde, en düşük oyu Müderris (%28,1) mahallesinde aldı.

Küre’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Camievsat Mah. (%93,0), en düşük katılım Müderris Mah. (%84,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kastamonu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.