Abana Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kastamonu · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Abana’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %30,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Abana’da Recep Tayyip Erdoğan %64,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,0
2024 katılım
%83,2
yerel seçim
Seçmen
2.950
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Abana sonuçları Kastamonu geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAbana, Kastamonu · katılım %83,2AbanaKastamonuAK Parti%38,05%37,17MHP%30,76%24,02CHP%30,47%31,65Saadet%0,30%0,51BTP%0,21%0,32Yeniden Refah%0,13%4,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAbana, Kastamonu · katılım %86,6AbanaKastamonuErdoğan%62,21%65,45Kılıçdaroğlu%33,11%26,64Sinan Oğan%4,07%7,15Muharrem İnce%0,62%0,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAbana, Kastamonu · katılım %85,7AbanaKastamonuErdoğan%64,82%69,73Kılıçdaroğlu%35,18%30,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAbana, Kastamonu · katılım %86,7AbanaKastamonuAK Parti%47,91%44,91CHP%27,63%21,50MHP%12,04%14,96İYİ Parti%5,16%7,68Yeniden Refah%1,64%4,07Zafer Partisi%1,16%1,76Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Abana’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Abana’da oyların %27,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 19,8 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,3
CHP%40,0
MHP%0,9
Katılım %88,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,6
Muharrem İnce%29,5
Meral Akşener%5,8
Katılım %86,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,4
CHP%25,1
MHP%10,1
Katılım %86,9
2019 YerelYerel
AK Parti%51,0
CHP%44,6
MHP%4,0
Katılım %86,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,2
Kemal Kılıçdaroğlu%33,1
Sinan Oğan%4,1
Katılım %86,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,9
CHP%27,6
MHP%12,0
Katılım %86,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,8
Kemal Kılıçdaroğlu%35,2
Katılım %85,7
2024 YerelYerel
AK Parti%38,1
MHP%30,8
CHP%30,5
Katılım %83,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Abana’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bağlık Mah.AK Parti %35,7%88,2
Hacıveli Mah.AK Parti %54,6%115,8
Konakören Mah.AK Parti %42,9%79,4
Merkez Mah.AK Parti %37,6%83,0
Çayırcık Mah.MHP %46,0%92,9

Altın sandık

Abana’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%83,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,7 / TR %84,1
2019 Yerel%86,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%83,0
Konakören Mah.%79,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Konakören Mah.%79,4
Merkez Mah.%83,0

Abana seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Abana’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Abana’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %30,8 ile ikinci oldu.

Abana’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Abana’da 2.950 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Abana’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,2, Kemal Kılıçdaroğlu %33,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,8 ile önde çıktı.

Abana’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,9, CHP %27,6, MHP %12,0, İYİ Parti %5,2, Yeniden Refah %1,6.

Abana’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Abana’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Abana’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Abana’da oyların %27,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 19,8 puan.

Abana’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Abana’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Abana’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Abana’da etkin parti sayısı 3,01; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 7,3 puan.

Abana’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Abana’da geçersiz oy oranı %3,87 (Kastamonu: %4,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Abana’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Abana’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Abana hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Abana’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Abana’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Abana’daki 5 mahallenin 4 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Abana’nın altın sandığı hangisi?

Abana’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Abana, Merkez Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,06 puan saptı.

Abana’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,2 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kastamonu il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.